„Respublikoje“ tądien šurmuliavo ir linksminosi ne tik čiabuviai. Paminėti miestelio 400-ojo gimtadienio atvyko Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas, iš Joniškėlio kilęs ir savo laiku buvęs vidaus reikalų ministras Romasis Vaitekūnas, dar keli šalies sostinėje gyvenantys žymūs kraštiečiai, daug kitų garbių svečių.

Neeilinės šventės proga Joniškėlyje, kuriame gyvena apie pustrečio tūkstančio gyventojų, prie per miestelį tekančios Mažupės buvo pašventintas paminklas, iškelta Joniškėlio vėliava, griaudėjo senovinės patrankos šūviai.

Tiesa, neišvengta ir incidentų. Dar renginio pradžioje Joniškėlio slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės darbuotojams džiugią nuotaiką sudrumstė prie pastato venas persipjovęs girtutėlis joniškėlietis. Būta nesusipratimų tarp baikerių ir policijos pareigūnų. Šventės dalyviai nusivylė iki šiol tik dievinta iš šio krašto kilusia garsia dainininke Gintare Karaliūnaite.

Pupų Dėdė reklamavo žiurkę

Iškilmės prasidėjo šv.Mišiomis Joniškėlio bažnyčioje. Maldos namai buvo sausakimši. Pamokslą sakęs vyskupas J.Kauneckas nešykštėjo gerų žodžių Lietuvai, jos gyventojams, o ypač - joniškėliečiams. Jiems jis palinkėjo pačių tauriausių dvasinių vertybių.

Tuo metu prie bažnyčios išsirikiavo prekeiviai, pardavinėję pigią bižuteriją, Šventųjų paveikslus, suvenyrus, kermošiaus saldainius, rožinius ir maldaknyges.

Vienas prekystalis šokiravo daugelį tikinčiųjų, kai tarp Mergelės Marijos ir Jėzaus Kristaus paveikslų pamatė patupdytą žaislinę raganaitę. Tačiau prekeivės būta mandagios - po gautos pastabos ji atsiprašė ir suvenyrą perkėlė į kitą vietą.

Bene didžiausio dėmesio sulaukė šalyje daug kam gerai žinomas kaunietis Algimantas Jasiulionis, dalyvavęs televizijos laidoje „Be tabu“, kuriantis dainas ir jas dainuojantis turguose bei kitokiose susibūrimų vietose. Daugeliui šis vietoje nenustygstantis žmogus dar žinomas Pupų Dėdės pravarde.

Išleidęs tris garso kasetes bei tiek pat kompaktinių plokštelių su laidotuvių giesmėmis bei linksmomis dainelėmis vyriškis plačiai šypsodamasis PB sakė: „Mano širdy dar ne sutema. Senuko organizme plaka jaunuolio širdis“.

Į šventę jis buvo atsivežęs ilgauodegę žiurkę, nuo kurios žmonės irgi negalėjo atplėšti akių. Mat A.Jasiulionis jį apspitusiems žmonėms įtikinamai aiškino graužikę dresiruosiąs tol, kol iš jos padarys „Mis Pacukę“.

Miestelyje sukasi amžinybės ratas

Po maldų bažnyčioje ilga procesija, kurios priešakyje žygiavo vyskupas J.Kauneckas, joniškėlietis klebonas Vilnis Viktoras Cukuras, Seimo narys Antanas Matulas, Pasvalio rajono meras Gintautas Gegužinskas bei Joniškėlio seniūnas S.Rimkus, per tiltą patraukė kitapus Mažupės upelio.

Ten jau buvo susirinkę orkestrantai, jaunimas rankose laikė Joniškėlio miestelio vėliavą ir herbą su juose pavaizduotu dobilu.

Jo ekscelencija J.Kauneckas pašventino skulptoriaus Vytauto Bakūno išdrožtą aukštą medinį paminklą su trimituojančiu angelu pačioje viršūnėje. Čia pat vandens purslai tiško nuo besisukančio medinio rato, kurį miestelio seniūnas pavadino amžinybės ratu.

Aidėjo patrankos šūviai

Po prakalbų prie paminklo minios žmonių patraukė į Joniškėlio centrą. Čia iškilmingai buvo iškelta miestelio vėliava. Šio momento svarbą dar labiau paryškino iš patrankos į orą paleisti trys griausmingi šūviai.

Garsas buvo tikrai kurtinantis, daug kas užsikimšo ausis, tačiau šventės dalyviai negalėjo atsispirti smalsumui - juk senovinį griozdišką pabūklą įmanoma pamatyti nebent muziejuje, o jo šūvių griausmo galbūt daugiau jau niekada ir niekur neišgirsi.

Greičiausiai todėl į Joniškėlį susirinkę renginio dalyviai į gilios praeities karo atributą žiūrėjo išplėstomis akimis ir gerokai pražiotomis burnomis.

Įspūdingų vaizdų padovanojo ir klubo „Pajusk skrydžio jėgą“ prezidento bei Pasvalio rajono tarybos nario Eugenijaus Malinausko sukviestų baikerių kolona. Paskui prašvilpusius motociklus lėtai per mėstelį pravažiavo ir sukonstruota egzotiška transporto priemonė „Jautis“.

Dainininkė G.Karaliūnaitė nuvylė

Po oficialiosios dalies Joniškėlio miestelio parke, apsuptame nuostabios žalumos, renginio dalyvių laukė šventė skrandžiams ir ausims. Karštą dieną buvo gaivinamasi alumi, saviveiklininkų pasirodymai keitė vienas kitą.

Prieš artėjančius savivaldos rinkimus pasvaliečiai konservatoriai nepraleido puikios progos pasireklamuoti. Jie iš tūkstančio kiaušinių iškepė didžiulę keptuvę omleto su lašinukais ir svogūnais bei pamaitino liaudį.

Visi su nekantrumu laukė 19 valandą pasirodysiančios Gintarės Karaliūnaitės. Ir nusivylė. Daininkė su šokėjomis scenoje pasirodė pavėlavusi. O ir koncerto trukmė savo kraštiečiams tebuvo kiek ilgesnė nei pusvalandis. Maža to, už ne kasmet pažymimo apvalaus jubiliejaus proga savo krašto žmonėms dovanotas dainas Gintarė nesusigėdo paprašyti piniginio atlygio. „Nei seniūnija, nei savivaldybė už jos koncertą nemokėjo. Ji tarėsi su verslininkais, bet dėl kokios sumos, nežinau. Svarbu, buvo koncertas, o ta simboliška pinigų sumelė - buvo nebuvo“, - išsisuko nuo tiesaus atsakymo PB kalbintas seniūnas S.Rimkus.

Tiesa, G.Karaliūnaitė nuo policijos pareigūnų nemalonės padėjo išsisukti keliems baikeriams, sustabdytiems miestelyje, kai šie iki centro pavėžėjo į kitą koncertą skubėjusią dainininkę. Ji išprašė, kad alkoholio vartojęs ekstremalas nebūtų nubaustas.

Šaltinis
"Panevėžio balsas"