Įvykis teatrui ir publikai

Spektaklio premjera vyks kovo 21 ir 22 dienomis. Tai – didelis įvykis tiek teatrui, tiek žiūrovams. Tą iliustruoja ir svečių sąrašas – jame ne viena užsienietiška pavardė. Pamatyti žymiojo eksperimentinio teatro meistro režisuoto spektaklio atvyks teatro gurmanai iš Latvijos, Čekijos. Vieniems rūpi pamatyti naujausią šiuo metu Niujorke gyvenančio režisieriaus kūrinį, kitiems galbūt užmegzti link naujų spektaklių kūrimo vedančias pažintis.

Ketvirtadienį popiet Klaipėdos dramos teatre vykusioje spaudos konferencijoje režisierius pasakojo kad būsimas spektaklis bus apie gyvenimą, „apie mūsų gyvenimą ir apie baisią aplinką, kuri mus supa ir kurioje atsidūrėme, apie bandymą padėti kitiems negalvojant apie save, bandymą išgyventi ir išsaugoti žmogiškumą, apie tai, kad reikalingos ekstremalios sąlygos, kad atsirastų meilė ir kad žmogus pamirštų, jog jis ne egoistas, apie vienybę ekstremalioje situacijoje, apie skausmą ir laimėjimą prieš skausmą. Apie tai, ką visi jaučiame. Tai apie mus“, – spektaklio atmosferą vaizdžiai piešė D. Krymovas.

Įkvėpė gaisras

Klaipėdoje kuriamo spektaklio ištakos siekia A. Čechovo pjesės „Trys seserys“ trečiojo veiksmo pradžią – naktinį gaisrą. Režisierius pasakojo, kad jį jau kurį laiką domina mintis susikoncentruoti ne į visą kūrinį, bet į nedidelį jo elementą, „tikrai gerą medžiagą galima suspausti iki molekulės, ir tai bus įdomu, toje molekulėje bus galima parodyti visą pasaulį“.

Anot spektaklyje vaidinančio aktoriaus Dariaus Meškausko, ekstremali, gaisro situacija tarnauja kaip savotiškas filtras, „kas yra kas pasimato tik kritinėse situacijose, ir šiuo atveju ugnis, kaip bebūtų žiauru, yra sąlyga pasireikšti žmonių empatijai. Tada suvoki, kas yra žmogus, kuris turi vertybes ir kas tik apsimeta jas turintis“.

Pasak aktoriaus, nors „Fragmente“ nėra daug A. Čechovo teksto, jo pasaulis nujaučiamas, „A. Čechovo personažai labai egocentriški žmonės ir tik lūžinėse situacijose pasimato, kas jie iš tiesų yra. Man šis spektaklis yra apie kitų žmonių girdėjimą, apie empatiją, apie neišsipildžiusias viltis bei troškimus.

Visos šios temos iš A. Čechovo. Taigi, nors spektaklyje mažai jo teksto – tai A. Čechovo pasaulis ir tai, kad mes nekalbame jo žodžiais iš tiesų padeda mums panirti į jo pasaulį, jo filosofiją ir suvokti ją iš vidaus“, – apibendrino D. Meškauskas.
Spektaklis “Fragmentas”,  spaudos konferencijoje (Domo Rimeikos nuotr.)

Ekstremalus spektaklis ir švelnios jo repeticijos

Spektaklio repeticijas aktorė Regina Šaltenytė įvardino kaip švelnias, „jei mūsų spektaklis apie ekstremalią situaciją, tai darbas, bent jau aktoriams, toks nebuvo. Mūsų repeticijos buvo nepaprastai ramios, geros, kūrybingos. Tiek vasarą, tiek dabar. Net keista, nes repetuodami taip ramiai ir geranoriškai sukūrėme tokį reiškinį kaip šis spektaklis, kuris labai ekstremalus ir sudėtingas“.

Aktorė S. Pinaitytė papildydama kolegę kalbėjo, jog už repeticijų metu tvyrojusią ramybę galima dėkoti režisieriui, „mūsų repeticijos prasidėjo labai aiškiai, mums buvo labai konkrečiai nusakytos taisyklės, mūsų darbo rėmas ir mus labai užkrėtė idėja ir ja tikrai patikėjome. Labai kryptingai ėjome link finalinio momento“.

Dailininko matymas

D. Krymovas pasakodamas apie Klaipėdoje kuriamo spektaklio idėjos genezę minėjo, kad su savimi atsivežė tik jos užuomazgą, daigą, „idėja yra lyg sėkla, jei gerai pasodinta, ji išdygsta ir išauga. Iš pradžių tik mintis – ir jei ji teisinga, ji susiurbia į save daug gyvenimo, kurį vėliau augdama atiduoda. Taigi, atvažiavau su idėjos grūdeliu, bet su visų pagalba – aktorių, scenografės, šviesų dailininko, visų, visų ji išaugo“.

Spektaklio scenografė Irina Komissarova savo ruožtu kalbėjo, kad tai pirmas kartas jos darbo praktikoje, kuomet juto tokį tarpusavio supratimą su režisieriumi, „darbas prasidėjo nuo to, kad du dailininkai kalbėjo apie idėją – tai man buvo labai artima. Sunku tai paaiškinti, bet tai toks ryšys, kai be žodžių viskas aišku. Mūsų matymas sutapo, tad darbo eigoje nebuvo daug pakeitimų“, – apie grandioziškos ir įspūdingos spektaklio scenografijos kūrimo ištakas kalbėjo scenografė.

Spektaklio „Fragmentas“ premjera vyks kovo 21–22 dienomis Klaipėdos dramos teatre.

Spektaklio idėja, kompozicija, pastatymas Dmitry Krymov, prodiuserė Inna Krymova, scenografė Irina Komissarova, garso režisierius Edvinas Vasiljevas, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas, vaizdo projekcijų meninis pastatymas Artūras Lepiochinas, vertėjas Gintaras Grajauskas, režisieriaus asistentai: Alius Veverskis ir Marius Pažereckas, scenografės asistentė Anna Titova-Tubash.
Spektaklyje vaidina: Samanta Pinaitytė, Darius Meškauskas, Regina Šaltenytė, Sigutė Gaudušytė, Toma Gailiutė, Digna Kulionytė, Jonas Baranauskas, Mikalojus Urbonas, Jonas Viršilas, Artūras Lepiochinas, Karolis Maiskis.

Scenoje dirba: Zigmas Tarlovas, Darius Matevičius, Linas Bagdonas, Antanas Razgauskis, Rokas Tomaševičius, Dovydas Tertelis, Paulius Aleknavičius, Rytis Veverskis, Simonas Gylys, Marius Pažereckas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją