"Aš pati mažai sportuoju. Darbe prisilakstau. Pavasarį sodyboje, Utenos rajone, geras sportas - ten tiek darbų! Žemę sukasu, auginu prieskonines daržoves, gėles. Dviračiais su šeima į parką numiname. Vasarą savaitgaliais plaukiojame valtimis, natūraliai gamtoje būname, kaip daugelis žmonių. Specialiai ieškoti sporto klubo man šiuo metu nereikia. Tai būtų lyg prievarta. Nemokėčiau, nenorėčiau ir man nepatiktų treniruokliais užsiimti", - sako ji.

Rūta mano, kad sportuojantiesiems neverta persitempti. Ji pati prisimena save, kai buvo studentė ir turėjo antsvorio. Tuomet specialiai sportavo. "Ir laksčiau, ir dar dietų laikiausi, ko tik nedariau - svoris nekrito ir tiek. Dabar sveriu 15 kilogramų mažiau, negu būdama studentė... Kas atsitiko, kad svoris savaime sumažėjo? Sakau, tai turbūt iš meilės."

Kad išsiruoštumei tris kartus į sporto klubą, turi būti stipri motyvacija. Gydytojos ir laidos vedėjos manymu, gerai, kai moteris sportuodama įveikia psichologines problemas, nori sulieknėti, sustiprinti raumenis: "O jeigu eina dėl mados ir todėl, kad visos eina... Ir kankinasi nuėjusi, tai traumuoja save psichologiškai." Aišku, apkerpėti kaip kelmui nesveika. BTV sveikatos laidos vedėja niekam nepatartų užsisėdėti automobilyje ar darbe. Judėti reikia, bet tuomet, kai sportas teikia malonumą.

Jos kolega BTV laidoje Arvydas Ilginis sako, kad judėjimas - vienas gydymo būdų: "Jeigu žinai, kad liko gyventi trys dienos, nieko geriau už judėjimą neieškok. Judėk!"

Kaip jis juda?

"Plaukioju Pilaitės ežere, kartą per savaitę einu į baseiną, mėgstu su kaimynais žaisti krepšinį. Jaunystėje buvau aktyvus sportininkas. Užsiėmiau gimnastika, treneris makaronu vadino, kai kopdavau virve. Žaidžiau ledo ritulį "Žuvėdros" komandoje, krepšinį, nesvarbu, kad esu tik 1,67 m ūgio. Tritaškius mėtau ir dabar gerai. Su kaimynais kartu krepšinį žaidžiame - patinka komandinis sportas. Tik jau dabar perbėgus per aikštę reikia sustoti, pakalbėti", - nusijuokia.

Gal tai ir svarbiausia sportuojant - laiku sustoti pakalbėti? Specialistai būtent taip ir pataria: "Kaip gydytoja manau, kad lengvas sportas, ne per prievartą, yra būtinas. Net namuose su dulkių siurbliu pasimosikuoti - tai irgi sportas. Pavydžiu toms moterims, kurios gali anksti atsikelti, padaryti mankštą ir eiti į darbą. Aš to negaliu. Vakare krentu miegoti dvyliktą-pirmą valandą. Ryte pusę šešių prabundu, šaltas dušas, kava ir į darbą."

Numesti svorio ir išsitiesti

Labai svarbus prisiekinėjančiųjų sportuoti motyvas - sumažinti svorį. TV serialo "Nekviesta meilė" herojė Angelina Baronienė - geriausias pavyzdys. Verkusi šimtą serijų, neseniai Angelina pasigriebė lanką ir pradėjo jį sukti.

"Ieškau talijos. Praradau, tai noriu atrasti", - sušuko dukrai Mėtai, kai ši išsigando naujo mamos amplua. Lanką suko aplink juosmenį. Ir, panašiai kaip Steponą, aplink kaklą.

Gal nereikia kalbinti moterų, kurios tokius "lankus" yra sukusios? Ši tema joms nemaloni. Viena šauniausių ir linksmiausių Lietuvos šou padangės žvaigždučių prieš keletą metų mynė treniruoklių pedalus. Kaip vergė Izaura kankinosi. Paskui metė šį sportą.

"Neklauskite manęs, esu nusidėjusi šiam reikalui. Mečiau, pamiršau. Kai pradėsiu, tada ir kalbėsiu", - nepavyko įtraukti į pokalbį linksmuolės. Nors kas čia tokio? Anksčiau mėgdavome sakyti - svarbu nesinervinti ir gerai maitintis. Dabar tiktų: svarbu nesinervinti ir gerai pasportuoti. Taip mano ir dainininkė Asta Pilypaitė.

"Dabartinė mano stadija - trys mėnesiai nesportavusi. O tokia gera nuotaika apima, kai sportuoji! Reikia. Man tai padeda ir fiziškai, ir psichologiškai. Daug ką sutvarko, kas būna netvarkoje. Jeigu jauti nepasitenkinimą gyvenimu, tai pasportavus nuotaika pagerėja, ir jautiesi puikiai. O fiziškai sportas tiesiog būtinas", - kalba Asta.

Ji jau be penkių minučių sporto klube. Nes tikrai pavasariop ten bėgs. Kas trukdė tuos tris mėnesius? Sako, kad tvarkaraštis kartais pakoreguoja norus. Kokį sportą Asta labiausiai mėgsta?

"Patinka aerobika, bet reikia ateiti tam tikru laiku. Nesuspėju. Todėl renkuosi treniruoklių salę. Treneris sudaro programą, minu dviračių pedalus, bėgu takeliais, mankštinu tas vietas, kurios problemiškos. Tai mano sportas. Ir stengiuosi kuo daugiau vaikščioti", - pasakoja. Beje, ir kalbėjomės mes tuomet, kai Asta sparčiai žingsniavo gatve.

Nors laikas ne pats tinkamiausias, jo trūksta, dainininkė sako, kad prisivers ir eis sportuoti: "Nebūtinai dėl svorio metimo. Daugiau dėl psichologinės savijautos. Sportuodama iškrauni, kas negerai. Išsitiesi. Toks žmogus geriau jaučiasi. Tie, kurie susikūprinę, jiems viskas blogai ir blogai. Išsitiesk, ir saulė nušvinta."

Judėti pirmyn - gyvenimo būdas

Išsitiesti? Manau, geriausia baseine. Taip smagiai atrodo kolegė, kuri visuomet tik ir tyko progos pabėgti nuo visų ir nuo darbo į žydrą telkinį uždaroje patalpoje. Net susikuklino, kai kartą, per rimtą posėdį, netyčia jos rankinėje išvydau pūpsantį maudymosi kostiumėlį. Ir su nostalgija prisiminiau laikus, kai sąžiningai plaukiodavau baseine - gydytoja ir stuburas reikalavo taip atsikratyti skausmų. Malonu būdavo. Ir ramu.

Tačiau greit įsitikinau, kad baseine ne visi ramybės ieško. Vanduo patinka įvairaus temperamento žmonėms. Kai ramiai plūduriuodavau, pro šalį lyg banginis praskriedavo aktorė signatarė Nijolė Oželytė. Ji taip stipriai nerdavo ir pūškuodavo, kad galėjau pamanyti, jog yra plaukimo čempionė. Buvo gražu žiūrėti.

Gal iš tiesų tie žmonės, kurie pasiekia gyvenime savo aukštumų, yra aktyviai sportuojantys? Gydytojas mikrochirurgas ir politikas Juozas Olekas įkopė net į Monblaną. Kai tapo Krašto apsaugos ministru. Neseniai jis sugrįžo iš Italijos Dolomitinių Alpių, kur slidinėjo ir nusileido nuo Marmolados kalno. Politikas tikrai nepanašus į raumenų kalną, bet yra pavydėtinai energingas.

"Visada sportuoju. Ir tai darau įvairiai. Priklauso nuo metų laiko. Žiemą - slidės. Vasarą - baidarės, dviračiai. Ir visais metų laikais tenisas, futbolo varžybos, bėgimas", - sako ministras J. Olekas.

Ne šiaip sau vienas jis mėgaujasi sportu. Su žmona išsiskiria futbolo aikštelėje, bet šokių - susitinka. Šokti - dar viena šeimos silpnybė. Tačiau yra dar šis tas geresnio. Ministras rodo gerą pavyzdį anūkui. Dabar jau prie finišo linijos jie atsistoja abu: "Anksčiau aš bėgdavau vienas. Per naujametinį bėgimą dalyvavau su anūku ir žentu. Žalgirio stadione bėgome pusę rato. Ir per Sausio 13-ajai atminti skirtas varžybas bėgau su anūku. Visos trasos nenubėgome - jis dar mažas."

Lietuvių tautą J.Olekas vadina sportiška. Ir pataria: "Nueikite šiuo metu į bet kurį sporto klubą ir pamatysite, kiek daug žmonių sportuoja."

O kur eisite šį vakarą?

"A, šį vakarą sportą pakeis teatras", - atsako pašnekovas. Tai buvo jubiliejinė "Žaldokynė", kurioje mūsų tauta rodoma kaip turinti dar kitą pomėgį - alų. Vieni sportuoja bėgdami, kiti užstalėse sėdėdami ir kilnodami bokalus. Įvairus judėjimas.

Beje, Olekos mėgsta dar vieną sporto šaką - keliones po Lietuvą: "Miname dviračiais po įvairius regionus. Šią vasarą esame numatę aplankyti Dzūkiją. Tai stimulas pažinti savo kraštą."

Ir visgi kam tiek sporto?

"Kad būtų galima atlaikyti darbo ir kitus krūvius, kuriuos turi prisiimti šiame gyvenime", - atsako J. Olekas.

Vyrai renkasi aerobiką?

Kas Lietuvoje sportuoja daugiausiai? Statistika skelbia - vyrai (56 proc.). Kokie? Miestiečiai (57,3 proc.). Suprantama: kaime dirbdami žmonės prisisportuoja. Mažiausiai sportuoja vyresni nei 60 metų tautiečiai. Namie sportuojama daugiausia - tai daro net 44 procentai. Sporto klubus lanko 27 procentai žmonių.

Paplaukioti baseine ar pasigalynėti su treniruokliais galima individualiai. Tačiau ar nesmagiau sportuoti draugiškai su grupe? Aerobikos trenerė Aušra Jurkevičiūtė sako, kad ši sporto rūšis daugeliui žmonių yra vienas maloniausių užsiėmimų: "Jeigu pradedi lankyti aerobiką, tai tampi dar gražesnė ir laimingesnė. Reikia pastangų ir kantrybės priprasti prie dienotvarkės. Rezultatai jau po trijų mėnesių. Mano grupėse įvairaus amžiaus žmonės - nuo paauglių iki pensininkų."

Aerobikos užsiėmimus Aušra veda jau 20 metų. O šoka nuo penkerių. Ne kartą savo akimis matė, kaip džiaugiasi žmonės, atsikratę įvairių negalavimų lankydami užsiėmimus.

"Mano draugė anksčiau turėjo antsvorio. Pradėjo lankyti mano treniruotes ir numetė 9 kilogramus. Ji sau pačiai tapo graži. Kitos moterys išsigydo nugarą, sustiprina raumenis, dingsta skausmas. Ateina ir sako: po jūsų treniruočių pasveikau, nebeskauda. Aerobika - labai naudingas užsiėmimas", - pasakoja Aušra.

Tik ar visiems? Stereotipiškai aerobika - moterų sportas: "Taip manoma pas mus. Visame pasaulyje yra kita tendencija: vyrai dažniau lankosi aerobikos užsiėmimuose nei moterys. Specialistai, kurie lankosi užsienyje, žino. Nes vyrams trūksta raumenų lankstumo, o aerobika tai suteikia. Mano grupėse taip pat yra nemažai vyrų."

Aerobikos trenerė teigia, kad lietuviai labai linkę sportuoti, tik temperamentas jų ramesnis. O ką apie vyrų aerobiką mano Jokūbas Saulelė (t. y. Arvydas Ilginis) iš laidos "Sveikatai ir laimei?"

"Man patinka rimtesnis sportas. Aerobika siejama su grožio puoselėjimu, o man tai svetima. Mano ir šalikas prairęs, ir dar kai kas. Tai charakterio dalykai. Patinka krepšys, vartai ir greičiau pasiekiamas tikslas", - sako A. Ilginis.

Aš dar sportuosiu

Po treniruočių dauguma sporto mėgėjų švyti iš džiaugsmo. Būna patenkinti. Aušra pastebėjusi, kad į sporto sales žmonės mėgsta ateiti dažniau prieš Naujuosius metus ir prieš prasidedant vasarai. Šventė ir paplūdimys - štai kas gena padailinti ir sustiprinti savo kūną. Gerai, kai taip sugebama. Ir sveika. Sportuodamas žmogus visada suprakaituoja. Taip iš organizmo pašalinamos nuodingos medžiagos.

Viename Rytų regione vykusiame ilgaamžių susibūrime buvo bandoma išsiaiškinti ilgo gyvenimo priežastis. Visi jie buvo ne mažiau kaip 75 metų, o kai kurie - veiklūs ir judrūs 80 ir 90 metų. Žolelės, dietos, alkoholio nevartojimas ir vartojimas - ilgaamžiai nurodė daug skirtingų priežasčių. Tačiau viena buvo bendra visiems: jie visi kasdien darydavo tai, nuo ko prakaituodavo.

Norite ilgiau gyventi? Pradėkite to siekti šiandien. Sportuokite. Jeigu įkvėpimo pagauti pasiėmėte iš rūsio dviratį, tačiau jo padangos be oro, o pripūsti neturite kuo, nesinervinkite. Sportas ne vestuvės. Galima atidėti. Vienai, dviem dienom. Tik neuždelskite per ilgai. O pradėjus sportuoti neužmirškite, kad pernelyg didelis susirūpinimas sportu, kaip ir pernelyg didelis jo ignoravimas, vienodai kenkia sveikatai.