Dovanojo laukinius gyvūnus

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) rašė, kad viename iš „Facebook“ skelbimų buvo dovanojama lapė.

Atlikus tyrimą nustatyta, kad asmuo Varėnos rajone, teisėtu būdu savo sodybos kieme sugavo lapę. Per patikrinimą paaiškėjo, kad asmuo lapę jau buvo paleidęs į laisvę, nes pilietiški gyventojai socialiniame tinkle įspėjo, kad skelbimo turinys yra neteisėtas.

Aplinkosaugininkai primena, kad laukinis gyvūnas negali būti auginamas ar perduodamas auginti kitiems, todėl už šį pažeidimą asmeniui gresia nuo 30 iki 300 eurų bauda.

Kitas gyventojas turėjo dar įdomesnį pasiūlymą – dovanojo auginimui arba kailiams usūrinį šunį. Usūrinis šuo yra įtrauktas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ir šio gyvūno laikymas auginimas, veisimas, dauginimas, mainymas, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks jo naudojimas neturint leidimo yra draudžiamas.

Pareigūnams nagrinėjant įvykio aplinkybes, paaiškėjo, kad asmens sodybos kieme šunys pagavo usūrinį šunį. Laukinis gyvūnas buvo uždarytas ir laikomas narve.

Usūrinis šuo buvo paimtas ir perduotas gyvūnų globos namams – UAB „Nuarui“. Už neteisėtą prekybą asmeniui gresia bauda nuo 200 iki 400 eurų.

Anksčiau aplinkosaugininkai buvo nubaudę kaunietį, kuris namuose augino 34 laukines papūgas, o pareigūnams pasakojo, kad jas išveisė nelaisvėje.

Asmens gyvenamosiose patalpose rasti 3 geltonkrūčiai agaporniai, 2 Fišerio agaporniai, 7 žvirblinės papūgėlės, 2 Burko papūgėlės, 10 javinių ryžinukų, 4 žolinės papūgėlės, 4 raudonuodegės papūgos, 2 raudonsturplės plokščiauodegės. Už tokio pobūdžio pažeidimą gresia 60–300 eurų bauda ir gyvūnų konfiskavimas. Paukščiai perduoti gyvūnų globos organizacijai UAB „Nuaras“.

Keičiasi laikymo nelaisvėje taisyklės

AAD atkreipia dėmesį, kad jau vien siūlymas parduoti ar atiduoti laukinį gyvūną, neturint teisėtą įsigijimą patvirtinančių dokumentų, atitinkamų sertifikatų ir leidimų yra neteisėtas.

Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklės, kuriose keičiasi minimalūs reikalavimai žinduolių laikymui nelaisvėje.

Lapė

Asmenys, turintys galiojančius leidimus, per 18 mėnesių pereinamąjį laikotarpį privalės pakeisti šiuo metu laikomų laukinių gyvūnų laikymo sąlygas.

Naujieji pasikeitimai:

  • laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių laukinius gyvūnus juos išvežant iš nuolatinės laikymo vietos leidžiama demonstruoti tik mokslo ir švietimo tikslais, kai nesiekiama gauti pajamų, kai šie gyvūnai neatlieka triukų ir manevrų;
  • kai kurias rūšis – paprastąją afrikinę miegapelę, nykštukinę voverinę skraiduolę, keturpirštį (afrikinį) ežį, patagoninę marą – bus galima veisti iki 2025 m. rugsėjo 1 d.;
  • nustatyti nauji minimalūs reikalavimai žinduolių laikymui nelaisvėje (pvz.: šiuo metu laikant 1 liūtą lauko patalpos plotas tik 25 kvadratiniai metrai, o naujose taisyklėse numatyta, kad laikant 1-2 liūtus lauko patalpos plotas turės būti ne mažesnis kaip 900 kvadratinių metrų);
  • pakeisti kai kurių rūšių roplių patalpų minimalūs dydžiai (pvz.: stambiems ropliams (pitonams, anakondoms iki 4 m ilgio) 1-2 individams laikyti reikės terariumo, kurio plotas 6 kvadratiniai metrai, o aukštis 2 m, kai šiuo metu 4 tokiems individams reikalingas terariumo plotas tik 3 kvadratiniai metrai, o aukštis 1,5–2 m);
  • pagal laikomų gyvūnų skaičių ir rūšį nustatytas maksimalus leidžiamas aptverti miško žemės plotas laukiniams gyvūnams laikyti nelaisvėje;
  • nelaisvėje laikomus paukščius uždrausta laikyti pririštus;
Skrendantis fazanas
  • nelaisvėje laikomus plėšriuosius paukščius bus leidžiama išvežti iš nuolatinės laikymo vietos, kai jie naudojami medžioklėje arba laukinių paukščių gausai reguliuoti (baidyti). Tokias atvejais reikės turėti jų teisėto įsigijimo dokumentą arba komercinio naudojimo sertifikatą;
  • leidimo laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus turėtojas bus įpareigotas informuoti Aplinkos apsaugos departamentą apie saugomos rūšies laukinio gyvūno nugaišimą ne vėliau kaip kitą dieną;
  • saugomoms rūšims nepriskiriamų laukinių žinduolių rūšių nelaisvėje laikomi globoti paimti gyvūnai iš aplinkos, išskyrus vabzdžiaėdžių, graužikų (išskyrus upinį bebrą (Castor fiber)) ir kiškiažvėrių būrių žinduolius, turi būti ženklinami ir apie tai ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų reikia pranešti Aplinkos apsaugos departamentui;
  • svetimžemes rūšis – fazanus ir danielius – leidžiama perkelti ir išleisti į laisvę iki 2024 m. rugpjūčio 1 d. Po šio termino nurodytų rūšių gyvūnus, kaip ir kitų svetimžemių rūšių laukinius gyvūnus, bus draudžiama išleisti į laisvę.


Pastebėjus aplinkosauginį pažeidimą reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112. Taip pat svarbu nufotografuoti ar nufilmuoti pažeidimą, t. y. – asmenis darančius pažeidimą, bei šią informaciją, nuotraukas ar vaizdo įrašą siųsti el. paštu info@aad.am.lt.  

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt