Kaip teigia „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė, vaistinėlių paklausa išaugo prieš pat naujų reikalavimų įvedimą ir sukėlė iki dabar besitęsiantį trūkumą.

Anot „Camelia“ vaistinių tinklą valdančios „Nemuno vaistinės“ generalinės direktorės Aušros Budrikienės, nors intensyviausiai vaistinėles buvo perkamos birželį, jų poreikis vis dar viršija įprastą.

Savo ruožtu Policijos departamento Komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičiūtė sakė, kad policija aktyviai netikrina, ar eisme dalyvaujantys automobiliai turi naujos komplektacijos vaistinėles, bet gali atsižvelgti į vaistinėlės tinkamumą sustabdę dėl kitų priežasčių.

„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė: iki dabar susiduriame su vaistinėlių trūkumu

Pasak I. Tėvelienės, nuo paskutinės birželio savaitės vaistinėlių paklausa padidėjo 20 kartų, kas sukėlė iki dabar nesibaigiantį trūkumą „Gintarinės vaistinės“ tinklo vaistinėse. Ji pastebėjo, kad vaistinėlių poreikis 2023 m. pavasarį buvo vos didesnis nei įprastai ir smarkiai išaugo būtent prieš įsigaliojant reikalavimams.

„Likus savaitei iki vairuotojams svarbaus termino – liepos 1-osios, kai transporto priemonėse turėjo atsirasti atnaujintos sudėties vaistinėlės, dėl 20 kartų išaugusių parduodamų vaistinėlių skaičiaus, vaistinėse atsirado jų trūkumas ir tęsiasi iki šiol. Nuolat dirbame su tiekėjais, kai gauname, pirmiausia vaistinėlės pristatomos į tuos regionus ir vaistines, kur jų paklausa didžiausia“, – Eltai komentavo I. Tėvelienė.

„Šių metų balandį–gegužę gyventojai jų įsigydavo vaistinėse kiek dažniau nei metų pradžioje, tačiau pardavimai tikrai nebuvo dideli, o paskutinėmis birželio dienomis vaistinėlių paklausa išaugo itin smarkiai ir greitai“, – pridūrė ji.

Visgi, pasak jos, nors vairuotojai gali patys susikomplektuoti naujas vaistinėles, jie dažniausiai nusprendžia pirkti jau pilnai sukomplektuotas. Taip pat, primena „Gintarinės vaistinės“ atstovė, komplektuojantis vaistinėles reikia atsižvelgti, kad visos priemonės turi būti paženklintos CE simboliu, kitaip jos galimai nėra saugios.

„Gyventojai tikrai galėjo susikomplektuoti vairuotojo vaistinėlę pagal naujus reikalavimus patys, bet dažniausiai nori įsigyti pilnos komplektacijos naujas vaistinėles. Kadangi vaistinėles galima įsigyti ne tik vaistinėse, svarbiausia atkreipti dėmesį, kad pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės būtų paženklintos privalomu atitikties ženklu CE. Jis patvirtina, kad medicinos priemonės pagamintos laikantis nustatytų saugos reikalavimų“, – komentavo ji.

„Gintarinė vaistinė“ planuoja papildyti automobilių vaistinėlių atsargas antroje rugpjūčio pusėje.

„Nemuno vaistinės“ generalinė direktorė: perkančiųjų srautai sumažėję, bet poreikis vis dar lieka išaugęs

Tuo metu A. Budrikienė teigia, kad nors didžiausi vaistinėles perkančiųjų srautai buvo birželio mėn., poreikis vis dar egzistuoja ir jos yra išperkamos gana greitai. Visgi, anot jos, kadangi vaistinėlių tiekimas vyksta periodiškai, kai kurios vaistinės jų dar turi.

„Žmonės daugiausiai naujos sudėties vaistinėlių įsigijo birželio mėnesį, tačiau išaugusią paklausą ir pardavimus skaičiavome visą vasarą. Šiandien srautai šiek tiek sumažėję, tačiau poreikį vis dar jaučiame – pirmosios pagalbos automobilinė vaistinėlė yra itin paklausti prekė, todėl išperkama gana greitai“, – Eltai teigė ji.

„Tiek iki nustatyto termino, tiek po jo, vaistinėlių tiekimas vyksta periodiškai. Kai kurios vaistinės pilnos komplektacijos vaistinėlę automobiliams vis dar turi“, – pridėjo ji.

Pasak „Nemuno vaistinės“ direktorės, „Camelia“ vaistinėse vaistinėlių ieškantys vairuotojai nėra linkę patys pirktis komponentus ir komplektuotis vaistinėles, atskiri komponentai yra perkami rečiau.

„Į vaistines užsukę ar elektroninėje vaistinėje apsilankę pacientai taip pat bando automobilių vaistinėles komplektuotis ir patys. Tačiau pastarasis variantas yra retesnis – dažniau stebime jau sukomplektuotos vaistinėlės įsigijimus, nei atskirų jos dalių“, – paminėjo ji.

„Camelia“ vaistinės naujos sudėties pirmosios pagalbos vaistinėlių papildymo laukia šią savaitę.

Policijos departamento atstovė: policijos pareigūnai vien tik automobilių vaistinėlių netikrina

R. Janavičiūtė teigia, kad kol kas policija nenaudoja ir neplanuoja naudoti specialių priemonių, kaip reidai, tikrinti ar šie turi naujos komplektacijos vaistinėles. Visgi, pasak jos, vykdant kitokias patikras policininkai gali nuspręsti patikrinti turimos vaistinėles tinkamumą ir komplektaciją.

„Policijos pareigūnai specialių priemonių, kurių metu būtų tikrinama automobilių vaistinėlių komplektacija neorganizavo. Tokių priemonių neplanuojama organizuoti ir ateityje. Policijos pareigūnai, vykdydami kitas eismo saugumo priemones, gali patikrinti ar vairuotojai turi naujos komplektacijos automobilio vaistinėlę“, – Eltai teigė R. Janavičiūtė.

ELTA primena, kad nuo liepos 1 d. įsigaliojo reikalavimas visose registruotose kelių transporto priemonėse turėti naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinį, kuriame turi būti spaudžiamasis tvarstis, vienkartinis šalčio maišelis, 2 turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė, skirta dirbtiniam kvėpavimui atlikti.

Vairuotojai, turintys pirmosios pagalbos rinkinius, atnaujintus po 2019 m. sausio 1 d., turi papildyti juos 2 turniketais, skirtais gausiam kraujavimui iš galūnių sustabdyti. Jei vaistinėlės rinkinys pirktas iki minėtos datos, vairuotojai privalo įsigyti naują rinkinį.

Kaip teigia Lietuvos kelių policijos tarnyba, poreikis tokiam pirmosios pagalbos rinkinio atnaujinimui kilo atsižvelgiant į tai, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai.

Naujajai tvarkai vairuotojai pasiruošti turėjo laiko nuo 2020-ųjų gruodžio, kai buvo siekiama, kad pakeitimas įsigaliotų dar 2022 m. sausio 1 d., tačiau vairuotojams suskubus į vaistines, terminas buvo patęstas iki 2022 m. balandžio 1 d., o dėl karo Ukrainoje ir logistikos problemų šis terminas buvo nukeltas į 2023 m. sausio 1 d., vėliau ir iki liepos 1 d.

Už turimą netinkamą pirmosios pagalbos rinkinį ar jo neturėjimą transporto priemonėje vairuotojams taikoma administracinė atsakomybė – skiriama bauda nuo 10 iki 12 eurų.

Taip pat svarbu turėti naujosios sudėties pirmosios pagalbos rinkinį ir atliekant automobilio techninę apžiūrą. Jei vaistinėlė automobiliui nėra tinkamai sukomplektuota, fiksuojamas „nedidelis trūkumas“. Tačiau transporto priemonės savininkas ar valdytojas yra įpareigojamas savarankiškai nedelsiant šį trūkumą pašalinti – pakartotinai atvykti į tą stotį nereikia.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją