Patikimiau nei draugų rekomendacijos

„Tyrimai atskleidžia, kad sekėjai pasitiki influencerių reklama kur kas labiau nei įprastine reklama, o kai kuriais atvejais – net labiau nei draugų rekomendacijomis“, – pranešime žiniasklaidai teigia A. Staniulienė. Pasak jos, nuomonės formuotojų įtaka priimant sprendimą, pirkti produktą ar paslaugą, tikrai didžiulė. Tuo, žinoma, jau ne vienerius metus sėkmingai naudojasi prekės ženklai.

„Jei seniau pagrindiniai reklamos kanalai buvo radijas, televizija, vėliau internetiniai baneriai, šiandien su jais sėkmingai konkuruoja socialinės medijos ir jų žaidėjai – influenceriai. Kodėl? Patirtis įrodė, kad bendradarbiaudamas su influenceriais verslas gali ir greičiau, ir apčiuopiamiau pajusti teigiamą naudą, kuri atsispindi pardavimų eilutėje. Žinau ne vieną atvejį, kai influenceriui pareklamavus produktą, šis išperkamas žaibiškai – per pusdienį“, – komentuoja komunikacijos ekspertė.

Armina Staniulienė

Kartu ji priduria, kad prie nuomonės formuotojų įtakos augimo pastaruoju metu smarkiai prisidėjo globalinė pandemija: „Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje daugybė verslų buvo priversti savo reklamas ir pardavimus perkelti į internetą. Kadangi būdami karantine žmonės daug daugiau laiko leidžia socialiniuose tinkluose, būtent čia prekės ženklai nukreipė savo pajėgas, ieškodami kūrybiškų galimybių, kaip tapti kuo labiau matomiems ir geidžiamiems.“

Padeda nepasimesti gausoje

Kokiais kriterijais vadovaujasi sekėjai, rinkdamiesi savo favoritus-influencerius? „Žmonės pasirenka sekti tuos, kurie atliepia jų vidinio vedlio poreikį. Dažniausiai tokiais autoritetais pasirenkame tuos, kurie tam tikroje srityje mums atrodo sėkmingi. Šie influenceriai tarsi tampa jungtimi su „idealiuoju“ pasauliu, kuriame ir patys norėtumėme gyventi“, – pasakoja psichoterapeutė Tatjana Vilimė.

Jos teigimu, išaugusiam influencerių populiarumui įtakos turi ir daugelio žmonių gyvenimo būdas: „Greitas tempas ir siekis būti aktyviems daugybėje sričių mus įsuka į rutiną, kurioje nelieka laiko gilintis, bet lieka galimybė bandyti. Tokia pozicija verčia ieškoti patikimų orientyrų – autoritetų, kurie domėtųsi ir darytų pasirinkimus vietoje mūsų, o mes galėtumėme juos paprastai atkartoti.“

Pasitikėjimą socialinių tinklų „vedliais“ sukuria iliuzinis intymumo pojūtis. „Mes patys pasirenkame sekti mums įdomius žmones, tai – viena. Kita, kadangi influencerių įrašus matome nuosavo kompiuterio ar išmaniojo telefono ekrane, todėl toks turinys skamba tarsi asmeninė žinutė, nukreipta tik man. Taip užsimezga tarsi abipusis santykis, pagrįstas jausmais ir emocijomis“, – komentuoja psichoterapeutė.

Svarbu ir tai, kad tokiame virtualiame santykyje sekėjas jaučiasi padėties šeimininku. „Pasirinkdami peržiūrėti sekamo žmogaus „story“ arba „postą“, mes tarsi užduodame jam ar jai klausimą: „Ką tu?“ ir gauname atsakymą. Todėl pateikiamą informaciją priimame palankiau ir geranoriškiau. O jeigu ilgainiui ta informacija mums pradeda nepatikti, esame laisvi paspausti „unfollow“. Tai leidžia palaikyti kontrolės jausmą“, – reziumuoja T. Vilimė.

Auganti vertybinių ir kokybinių kriterijų svarba

Nors sekėjo ir influencerio santykis yra neįpareigojantis, visgi, kur prasideda ir baigiasi influencerio atsakomybių ribos? Anot A. Staniulienės, tam tikros nerašytos taisyklės tikrai egzistuoja. „Bėgant laikui influencerio autoritetas suformuoja stiprų pasitikėjimo jausmą. Tai įpareigoja nuomonės formuotoją išlaikyti kartelę – skleidžiamų žinučių patikimumą. Dėl to daugelis influencerių reklamuoja ir rekomenduoja tik tuos produktus ar paslaugas, kurie atitinka jų vertybes, pažiūras, gyvenimo stilių ir t. t.“, – komentuoja viešųjų ryšių specialistė.

Jos teigimu, dažnu atveju jie atsisako dirbti su prekės ženklu, jei jų vertybės nesutampa, net jei ir siūlomo bendradarbiavimo grąža – solidi. Sekėjai tai vertina ir, bėgant laikui, įgauna vis didesnį pasitikėjimą, kad skleidžiama žinutė yra „tikra“.

„Beje, influencerio reputacija – vienas pagrindinių svertų, į kuriuos šiandien atsižvelgia ne tik sekėjų auditorija, bet ir partnerių ieškantys prekės ženklai, – papildo A. Staniulienė. – 2020-aisiais net kelios didžiulės reklamos kampanijos buvo sutiktos skandalingai, pritraukdamos negatyvų foną viešojoje erdvėje. Taigi, šiais metais prekės ženklai daug akyliau rinksis nuomonės formuotojus, taikydami jiems griežtus ir jų verslo vertybes atitinkančius reputacijos kriterijus.“

Kartu komunikacijos ekspertė pamini ir kitus verslui svarbius prioritetus: „Potencialaus influencerio auditorija turi atitikti tikslinę prekės ženklo auditoriją. Be to, šis turi pagrįsti ir savo pasiekiamumo rezultatus – kiek žmonių pamato jo žinutę, kiek surenka paspaudimų ir pan. Tiesa, didelis sekėjų skaičius nebūtinai reiškia konversijas. Kartais mažiau sekėjų turintis influenceris atneša kur kas didesnius rezultatus.“

Reziumuodama ji pastebi, kad reklamos kampanijų sėkmė šiandien priklauso ne tik nuo kiekybinių, bet ir nuo kokybinių kriterijų: „Ar tai būtų trumpa, ar glausta influencerio žinutė, „photoshopu“ išdailinta nuotrauka ar, priešingai, nepagražintas kadras iš kasdienybės, o gal stilizuotas „Tik Tok“ vaizdo šokio formatas – labai svarbu, koks yra influencerio kuriamas turinys, kuriuo perteikiama reklamos žinutė. Kitaip sakant, kiek šis turinys yra originalus, patrauklus, netikėtas ir organiškas.“