Tyrimas
Senjorai

Senjorai – viena pažeidžiamiausių ir daugiausiai pagalbos reikalaujančių socialinių grupių Lietuvoje. Lietuvos įmonės ir verslininkai renkasi savo gėriu dalintis su tais, kuriems kartais labiausiai reikalinga šilto maisto lėkštė, o kartais tiesiog nuoširdus pokalbis. Portalo „Delfi“ užsakymu žurnalo „Reitingai“ atliktas tyrimas skelbia verslo pasaulio geradarius, kurie nepamiršta senjorų:

1.

Verslininkai Marius ir Kristina Čiuželiai 2014 m. įkūrė M. Čiuželio labdaros ir paramos fondą. Jo tikslas – puoselėti filantropijos tradicijas Lietuvoje. 2016 m. Marius ir Kristina Čiuželiai Lietuvos senjorams padovanojo nemokamą draugystės ir pagalbos telefonu paslaugą „Sidabrinė“ linija. Į ją užsiregistravę ir pagalbą jau gauna daugiau nei 3 tūkst. senyvo amžiaus žmonių. Jiems padėti stengiasi daugiau nei 500 savanorių. Į šį kilnų projektą padėti senjorams Marius ir Kristina Čiuželiai per pastaruosius ketverius metus iš savo verslo investavo daugiau nei 300 tūkst. eurų.

2.

Bendrovė „Euromonitor International-Eastern Europe“ socialinės atsakomybės projektams ir paramai skiria 1 proc. nuo savo apyvartos. Per pastaruosius penkerius metus iš viso paramai skirta daugiau nei 250 tūkst. eurų. Ką remti, sprendžia visas kolektyvas, dažniausiai tai būna senjorai ir vaikai (per Raudonojo Kryžiaus, „Senjorų avilio“, „Sidabrinės“ linijos ir kitas programas). Dažnai stengiamasi paremti ir įvairias skurdo mažinimo programas. Beje, šioje įmonėje dirba 200 darbuotojų ir visiems jiems sudaromos galimybės dvi dienas per metus darbo metu įmonės sąskaita eiti savanoriauti į pasirinktas organizacijas. Daugiausia darbuotojų pasirenka „Maisto banko“, „Carito“, „Senjorų avilio“ organizuojamas akcijas.
Be to, „Euromonitor International-Eastern Europe“ remia ir kitas sritis: „Socialinį taksi“ (neįgalieji), SOPA (pažeidžiamų grupių atstovų įdarbinimas), LPF RIGRA (ŽIV infekuoti ir sergantys priklausomybių ligomis), koordinacinis centras „Gilė“ (paslaugos šeimai, smurto aukos) ir kt.

3.

Kompanija „Roche Lietuva“ stengiasi padėti kenčiantiems. Rasos Jonušienės vadovaujama įmonė nuo 2008 m. „Maltiečių sriubos“ akcijai kasmet aukoja gana solidžią sumą ir net patys su sriuba dalyvauja rinkdami lėšas. Nuo 2008 metų ši bendrovė maltiečiams paaukojo 109,9 tūkst. eurų. Be to, įmonės darbuotojai ir kitaip išreiškia socialinę atsakomybę – mokyklinėmis priemonėmis ir apranga kasmet paremia daugiavaikes šeimas.

4.

Bendrovė „Aviva Lietuva“ šiemet Lietuvos Raudonajam Kryžiui skyrė 122 tūkstančius eurų. Šios lėšos leis Raudonajam Kryžiui išplėsti savanorių ratą iki 350 savanorių ir reguliariai teikti pagalbą 1000 senjorų. Už „Avivos“ skirtą paramą bus įdiegta ir sistema, subursianti visus savanorius ir leisianti operatyviai juos informuoti apie senjorams reikalingą pagalbą.

5.

„Kesko Senukai“ 2015-2020 metais senjorams ir kitoms socialiai pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms remti skyrė per 150 tūkst. eurų. Šiemet „Kesko Senukai“ tapo pagrindiniu rėmėju, įgyvendinant unikalų socialinį projektą „Šiandien yra vakar“, kuris bendrai kūrybinei veiklai sujungia vienišus senjorus ir menininkus.
Lietuvoje kas trečias vyresnis nei 65 metų žmogus gyvena vienas, o kai kurie seneliai neišeina iš namų ištisus metus. Psichologai pastebi, kad vienišumą išgyvenantys žmonės daug dažniau suserga depresija, jaučiasi neįdomūs ir užmiršti.
Atsigręžti į senolių atskirties temą ir ieškoti sąlyčio taškų tarp skirtingų kartų ryžosi naujo socialinio projekto „Šiandien yra vakar“ autoriai. Pagrindinis projekto tikslas – skirtingų kartų draugystė, iš kurios gimsta nuostabūs kūriniai. Menininkai turi galimybę pasisemti įkvėpimo ir idėjų nepelnytai pamirštoje, bet vis dar gyvoje praeityje, o mūsų močiutės sulaukia įvertinimo, pripažinimo. Jos gali realizuoti save, įamžinti ir įprasminti savo gyvenimo patirtį. Dalyvauti projekte pakviesti visi Lietuvos senoliai, mėgstantys siuvinėti. Specialiai projektui išsiuvinėti jų darbai keliavo į mados dizainerių rankas ir tapo stilingais krepšiais. Prie iniciatyvos prisijungė žinomi šalies dailininkai, kurių kūryba taip pat atsispindi senjorų siuviniuose.
„Kesko Senukai“ pasirūpino, kad bendra senolių ir menininkų kūryba būtų pristatyta parodoje Vilniuje. Žmonės turės galimybę įsigyti šiuos darbus, o surinktos lėšos bus skirtos senolių vienišumo problemoms spręsti.

6.

Bendrovė „Agrorodeo“ maltiečių senelių programą pradėjo remti dar 2012 metais – parama iš viso sudaro per 47 tūkst. eurų. Ši įmonė finansiškai remia „Maisto ant ratų“ projektą, o įmonės darbuotojai dalyvauja savanorystės projekte „Šiandien aš – maltietis“. Šis projektas suteikia galimybę aplankyti vienišus senelius Lietuvos regionuose, kaimuose, padėti jiems susitvarkyti buityje bei pažaisti su vaikais, lankančiais vaikų dienos centrus, kurių maltiečiai turi 17. Na, o COVID-19 karantino metu šį įmonė maltiečių savanorius aprūpino respiratoriais, kurių vertė – 8200 eurų.

7.

„SBA grupė“ šiemet, karantino metu, nusprendė paremti daugiau nei 1000 senolių. Balandžio mėnesį per akciją „Padėkime senoliams“ SBA grupės darbuotojai operatyviai suaukojo lėšas, už jas nupirko ir suformavo daugiau nei 1000 vienetų visaverčio maisto krepšelių. Prieš pat šv. Velykas daugiau nei 100 SBA savanorių kartu su socialiniais darbuotojais aplankė 1000 vyresnio amžiaus žmonių ir įteikė jiems maisto paketus. Paramos paketų vertė perkopė 30 tūkst. eurų. Be to, dar už 13 tūkst. eurų SBA nupirko ir padovanojo 5 tūkst. respiratorių visų Lietuvos savivaldybių socialiniams darbuotojams, kad šie saugiai galėtų lankyti senjorus ir kitus pažeidžiamus asmenis.

8.

Bendrovė „Gjensidige“ per pastaruosius trejus metus skyrė 21 tūkst. eurų paramos „Sidabrinei“ linijai, kuri senjorams teikia nemokamą draugystės ir pagalbos telefonu paslaugą. Be to, ši bendrovė remia ir „Maisto banką“ bei rengia kalėdinius aukcionus, kurių metu surinktas lėšas skiria nepasiturintiesiems maitinti.

9.

Bendrovė „Maxima“ nuo 2018 m. akcijai „Maltiečių sriuba“ paaukojo 20 tūkst. eurų. Vykdant šią akciją 2600 senjorų visus metus gauna paramą maistu, higienos priemonėmis bei savanorių apsilankymais. Kartu „Maxima“ yra įsitraukusi ir į kitas maltiečių veiklas, tarkime, maltiečių organizuojamas Velykas – iš gautų šventinių maisto produktų bei buitinių prekių maltiečiai suformuoja dovanų paketus, kurie iškeliauja tiek pas globojamus senelius, tiek pas vaikus iš socialiai remtinų šeimų.
Pastarųjų dvejų metų paramos daiktais ir maistu vertė perkopia 53 tūkst. eurų.

10.

Advokatų kontora „Laimonas Marcinkevičius ir partneriai JURIDICON“ jau keletą metų labai padeda Vilniaus samariečių bendrijai, taip pat pavieniams senjorams bei socialiai pažeidžiamiems asmenims – nemokamai teikia teisines konsultacijas įvairiausiais klausimais. Bendra šių paslaugų ir visos paramos vertė – apie 15 tūkst. eurų.

11.

Bendrovė „Narbutas“ per pastaruosius dvejus metus smarkiai parėmė organizaciją „Senjorų avilys“. Didžioji dalis paramos buvo baldai, kuriais apstatyta keletas patalpų. Padovanotų baldų vertė – daugiau nei 10 tūkst. eurų. „Senjorų avilys“ turi tūkstantį narių.

Balsavimas

Tyrimas

Susijusios naujienos

PRISTATO
Balsavimas
Tyrimas
Projekto pristatymas
Balsavimo taisyklės