Tyrimas
Vaikai

Gėriu besidalinančios įmonės ir verslininkai nepamiršta ir pačių mažiausiųjų. Kaip rodo portalo Delfi užsakymu žurnalo „Reitingai“ atliktas tyrimas, vaikams pagalba dalijamasi ne tik skiriant vien pinigus, bet ir organizuojant įvairias akcijas, prie kurių kviečiami prisijungti ir visi gyventojai.

Kviečiame susipažinti su kategorijos „Vaikai“ geradariais:

1.

Bendrovė „Tele2“ per pastaruosius ketverius metus 260 tūkst. eurų paramos suteikė socialinėms inovacijoms vaiko teisių srityje. Didžioji šios paramos dalis atiteko tarptautinei ne pelno siekiančiai organizacijai „Reach for Change“. O tai yra socialinio verslo inkubatorius, kuris atrenka perspektyvias vaikų ir jaunimo gerovės iniciatyvas ir padeda joms vystytis, suteikdamas žinių, bendraminčių tinklą ir finansavimą.
Be šio paramos projekto, „TELE2“ plėtoja dar vieną iniciatyvą – „Geruliai“, kuriai kasmet skiria po 20 tūkst. eurų.
O viskas prasidėjo nuo poros „TELE2“ darbuotojų, kurie kasmet savo lėšomis ruošdavo kalėdines dovanėles nepasiturintiems vaikams. Vėliau kilo mintis, kad prie šios jų iniciatyvos galėtų prisidėti ir įmonė, ir tai galėtų būti ne vien kalėdinė akcija, bet ištisus metus veikianti iniciatyva. Taip susibūrė „Geruliai“. Jų tikslas – padėti tiems, kuriems reikia nedidelės, bet reikšmingos pagalbos, prisidedant ne tik daiktais ar pinigais, bet ir dėmesiu ar darbu.
Kasmetinį 20 tūkst. eurų biudžetą iniciatyvos nariai gali naudoti savo nuožiūra. Kad būtų aiškiau apie ką kalbama, paminėsime keletą 2019 metų „Gerulių“ darbų:
- 1500 Eur – Juliaus Davidonio fondui, kuris iš naujo atstatydavo sudegusius namus sunkiai besiverčiančioms šeimoms;
- 1000 Eur – „Ištiesk pagalbos ranką“, stovykloms socialiai remtiniems, daugiavaikių šeimų ir neįgaliems vaikams bei jų tėvams;
- 2200 Eur – parama sunkiai besiverčiančioms šeimoms: vaikams nupirkti dviračiai, lovos, patalynė, kompiuteriai;
- 2000 Eur – krizinio nėštumo centrui, sauskelnėms, kurias dalija nepasiturinčioms vaikelio susilaukusioms šeimoms, vienišoms mamoms;
- 1900 Eur – projektui „Vaikų svajonės“. Nupirkta ir išsiųsta 35 vnt. žieminių kombinezonų ir kitų dovanėlių vaikams.

2.

Įmonė „RIMI Lietuva“ jau beveik dešimtmetį remia sunkumų patiriančius Lietuvos vaikus. Kiekvienais metais ji vykdo įvairias paramos vaikams iniciatyvas bei renginius: vasarą skiria finansavimą vaikų stovykloms ar sporto veikloms, rugsėjo pirmosios proga dovanoja vaikams kuprines, žiemą organizuoja vaikų slidinėjimą ir pan. Be to, jau daugiau kaip penkerius metus „RIMI Lietuva“ yra sudariusi savo klientams galimybę aukoti vaikams – skirti RIMI lojalumo kortelės sukauptus pinigus ar paaukoti grynųjų į aukų dėžutes, esančias prie kasų. Esant tokioms galimybėms RIMI su savo pirkėjais per pastaruosius penkerius metus skyrė jau daugiau nei 150 tūkst. eurų paramos Lietuvos vaikų dienos centrams.

3.

Keletą metų iš eilės „ACME grupės“ visų bendrovių darbuotojai drauge su labdaros iniciatyva „Happimess“ rengia „Gerų darbų mugę“. Jos metu darbuotojų paaukotas sumas „ACME grupė“ padaugina iš dešimties. Tarkime, jeigu surinkta 1000 eurų, galutinė suma socialinei atsakomybei plėtoti bus 10 tūkst. eurų.
2017–2020 m. bendra paaukota suma sudarė 149 tūkst. eurų.
Dalis visų surinktų lėšų skiriama „Happimess“ socialinėms veikloms ir dalis – kitų visuomenės organizacijų socialinėms iniciatyvoms ir bendroms socialinėms veikloms vykdyti su „ACME grupės“ darbuotojais.
Tarkime, per keletą metų daugiau nei 60 tūkst. eurų paramos buvo suteikta vaikams, sergantiems sunkiomis ligomis („Happimess“). Keletas kitų paramos atvejų atrodo taip:
Matematikos klasės įrengimas vaikams, norintiems ugdytis ir pasivyti praleistus mokslus dėl patirtų sunkių ligų (Karo paveldo centras) – 11300 Eur.
Parama vaikams, turintiems regėjimo sutrikimų, – kompensuoti akinukai („Vilties liepsna“) – 4000 Eur.
Vaikams iš nepasiturinčių ir daugiavaikių šeimų surengta poilsinė kelionė prie jūros (Tulpiakiemio vaikų dienos centras) – 2300 Eur.
Dviejų dienos centrų renovacija ir pagalba sunkumų patiriančiai daugiavaikei šeimai – mobiliojo namelio apšiltinimas („Gelbėkit vaikus“) – 2600 Eur.
Suteikti planšetiniai kompiuteriai klausos negalią turintiems asmenims (Kauno neįgaliojo jaunimo centrui) – 740 Eur.

4.

Įmonė „Lidl Lietuva“ nuo 2017 metų gruodžio sudarė galimybę savo klientams grąžinant tarą „Lidl“ parduotuvėse pasirinkti pinigus už depozitą paaukoti vaikų dienos centrų veiklai Lietuvoje. Pirkėjams, pasirinkus depozito sumą skirti vaikams, „Lidl Lietuva“ paaukotą sumą padvigubina. Taip kartu su pirkėjais „Lidl Lietuva“ per kelerius projekto veiklos metus vaikų dienos centrų veiklai Lietuvoje jau paaukojo daugiau nei 150 tūkst. eurų piniginės paramos.
Be finansinės paramos, „Lidl Lietuva“ vaikų dienos centrus ir su finansiniais sunkumais susiduriančias šeimas remia maisto produktais, higienos ir buities prekėmis.

5.

Įmonė „Arimex“ ir jos įkūrėjas Arnas Jurskis kasmet skiria tūkstantines sumas paramai sunkumų patiriančioms šeimoms bei vaikams: įmonės dėka suremontuoti ne vieni skurdą patiriančių daugiavaikių šeimų namai, finansuota ypač svarbi vaikų dienos centrų veikla, už skirtas lėšas organizuotos edukacinės ekskursijos vaikams. Be to, vaikus, augančius sunkumų patiriančiose šeimose, „Arimex“ remia ir savo produkcija. O 2020 metais „Arimex“ buvo pagrindinis paramos koncerto „Už vaikystę“ rėmėjas. Pastarųjų šešerių metų įmonės „Arimex“ paramos vaikams vertė perkopia 100 tūkst. eurų.

6.

Bendrovė „Western Union Lietuva“ per pastaruosius penkerius metus daugiau nei 40 tūkst. eurų parėmė Vaikų liniją (tai pagalbos tarnyba vaikams ir paaugliams). Didžioji šios paramos dalis atiteko patyčių prevencijos programoms ir projektams. Beje, „Western Union Lietuva“ turi paramos fondą, kuris veikia įdomiu principu: jeigu WU darbuotojas paaukoja 100 eurų, tai pati įmonė dar prideda trigubai tiek, tad bendra parama tuomet – 400 eurų. Be to, šioje bendrovėje plačiai skatinama darbuotojų savanorystė ir savo laiko dovanojimas dalyvaujant įvairiuose socialiniuose projektuose.

7.

Bendrovė „Circle K Lietuva“ per pastaruosius penkerius metus organizacijos „Gelbėkit vaikus“ veikloms paremti skyrė daugiau nei 56 tūkst. eurų, visoje šalyje buvo atidaryti 6 vaikų dienos centrai. Šiemet „Circle K Lietuva“ kartu su partneriais išleido mokomąją knygelę vaikų saugumui keliuose užtikrinti. Taip pat inicijavo ir kavos kampaniją – „Circle K“ degalinėse perkant kavą specialiuose akcijos puodeliuose, skiriama parama pozityviosios tėvystės mokymams Lietuvoje. Klientų skirta paramos suma „Circle K“ iniciatyva dvigubinama.

8.

„Plytinės“ kartodromas ir jos vadovas Darius Jonušis jau penkerius metus socialiai remtiniems vaikams rengia kartingo būrelius, turnyrus ir kasmetines šventes. Šiose šventėse dalyvauja daugiau nei po 200 vaikų. Turnyrų laimėtojams kaip prizai įteikiami ne daiktai, o turiningos pramogos: kelionės, skrydžiai oro balionu, pasiplaukiojimai laivu ir kt. Šių vaikų gerų emocijų, džiaugsmo ir bendrystės finansinė išraiška per 5 metus viršija 40 tūkst. eurų. „Bet ne pinigai juk yra esmė. Paskutinius dvejus metus žiūrėdavau į tuos vaikus, į jų džiaugsmą ir susigraudindavau iki ašarų“, – neslepia D. Jonušis.

9.

Bendrovė EY jau daugiau kaip 20 metų siekia padėti vaikams, augantiems sunkumų patiriančiose šeimose. Nuo 2011 m. EY sistemingai remia 6 vaikų dienos centrus, kuriems kiekvienais metais organizuoja bent po kelias edukacines išvykas. Įvairių išvykų metu vaikams stengiamasi parodyti, kokie svarbūs mokslai ir žinios, kokias specialybes moksleiviai ateityje gali pasirinkti. EY kasmet organizuoja kūrybines dirbtuves vaikams, ten gimsta unikalios dovanos, kurias bendrovė įteikia savo klientams, partneriams ir draugams.
Pastarųjų penkerių metų EY paramos vaikams vertė viršija 40 tūkst. eurų.

10.

Bendrovė „BENU vaistinė Lietuva“ nuo 2017 m. organizuoja kalėdinę kampaniją – surinktos lėšos skiriamos, kad būtų užtikrintos globojamų vaikų dienos centrų socialinės paslaugos, taip pat vaikams, patiriantiems sunkumų, ugdyti, jų vasaros stovykloms, išvykoms. Nuo 2017 m. pabaigos „BENU vaistinė Lietuva“ vien organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamiems vaikams skyrė daugiau nei 44 tūkst. eurų paramos. Kartu įmonė socialiai atsakingus kviečia būti ir savo pirkėjus: jiems sudaro galimybę įdėti paramai skirtą sumą į vaistinėse pastatytas aukų dėžutes ar panaudoti lojalumo kortelėse sukauptus taškus – skirti juos geriems darbams.

11.

Organizacija „Gelbėkit vaikus“ prieš keletą metų kreipėsi paramos į įmonę FELIT („IKEA Lietuva“). Tuo metu remontuojamam vaikų dienos centrui, įsikūrusiam Vilniaus mieste, Fabijoniškių mikrorajone, labai trūko baldų. Įmonė FELIT tąkart nusprendė ne tik padovanoti visus centrui reikiamus baldus, bet ir sutiko tapti ilgalaike partnere. Nuo to laiko įmonė organizuoja kalėdines paramos vaikams akcijas, į įmonės socialinę atsakomybę įtraukia darbuotojus ir net keletą metų iš eilės solidžią finansinę paramą skyrė Vilniaus rajone įsikūrusiems Salininkų ir Pagirių vaikų dienos centrams.
Pastarųjų penkerių metų įmonės FELIT suteiktos finansinės paramos vertė perkopia 30 tūkst. eurų.

12.
Verslininkas Zbignev Andruškevič

Zbignev Andruškevič per įmones, kurioms vadovauja, – „VTS Vilnius“ ir „Asami“ – bei iš asmeninės sąskaitos reguliariai remia skirtingas organizacijas. Iš pradžių rėmė Vilniaus visų šventųjų parapijos vaikų laikinos globos namus, o, kai šie buvo uždaryti, prieš pusantrų metų pradėjo remti VA „Caritą“, jo žvakučių dirbtuvę, kurioje žmonės gamina „Carito žvakeles“ (jos gaminamos siekiant išmokyti žmones dirbti ir grąžinti juos į darbo rinką). Z. Andruškevič taip pat rėmė ir vaikų dienos centrą. Finansinė paramos išraiška – per 15 tūkst. eurų.

13.

Bendrovė „Akmas“ ir jos vadovas Andrej Prichodko nuosekliai tūkstantinėmis sumomis remia „Caritą“ ir jo projektus. Įdomu tai, kad A. Prichodko ne vieną projektą ne tik rėmė, bet ir vykdė, ir net inicijavo. Dauguma šių projektų susiję su vaikais. Iki 2019 m. vidurio tiek A. Prichodko, tiek įmonė „Akmas“ rėmė VšĮ Vilniaus visų šventųjų parapijos vaikų globos namai, vėliau pradėjo remti tris VA „Carito“ vaikų dienos centrus bei Motinos ir vaiko namus.
Ir toji parama – ne vien finansinė. Tarkime, A. Prichodko susitarė ir sumokėjo už privataus trenerio paslaugas ir sporto salę sudėtingo charakterio berniukui iš vaikų namų, kad jis nebūtų gatvėje su netinkamomis kompanijomis. Kitam berniukui iš vaikų namų surado, susitarė ir sumokėjo už futbolo treniruotes, aprangą ir futbolo stovyklas. O per tėvų ir vaikų varžybas ėjo žaisti su juo.
A. Prichodko savo įmonėje įdarbino tris jaunuolius iš VA „Carito“ alternatyvaus mokymosi centro jaunimui. Tai – žmonės be gyvenimiškų ir darbinių įgūdžių, benamiai. Norint, kad jie pakeistų savo nuostatas, svarbu išmokyti juos dirbti.
Įdarbinti tokį žmogų labai sunku, iš tikrųjų ne darbdavys tokiam žmogui turėtų mokėti atlyginimą, o tas žmogus – darbdaviui, kad būtų išmokytas darbų ir įgytų supratimo.
Beje, šie geradariai remia ne tik vaikų projektus: jie skyrė finansinės paramos ir vargstantiesiems maitinti, padėjo priklausomybių turintiems asmenims.

Balsavimas

Tyrimas

Susijusios naujienos

PRISTATO
Balsavimas
Tyrimas
Projekto pristatymas
Balsavimo taisyklės