Nors NTAKD teigia laukiantis Sveikatos apsaugos ministerijos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuomonių, Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė savąją jau išsakė socialiniame tinkle.

Savo feisbuko paskyroje ji rašo apie tai, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, gavęs skundą, vykdo tyrimą, ar Lietuvos prekybos centruose parduodamos degtinės, pavadintos garsiuoju ukrainiečių pasipriešinimo Rusijai šūkiu, taip pat alaus „We stand with Ukraine“ bei „Heroes“ gamintojai nepažeidžia alkoholio kontrolės įstatymo.

„Gaila valstybės tarnautojų, kad jie yra priversti ravėti šieną ir vykdyti tokius tyrimus. Gaila ir gamintojų, kurie dėl savo pilietinės pozicijos ir tokiu būdu išreikštos paramos Ukrainai gali būti nubausti.

Tyrime aiškinamasi, ar taip pavadinus gėrimus, o taip pat juos pardavus aukojant Ukrainos kariuomenei bei nuo karo nukentėjusiems žmonėms, neskatinamas alkoholio vartojimas, ar pateikta informacija yra objektyvi, žadina „atitinkamas visuomenės nuotaikas“.

Prieš kelis mėnesius Seime siekėme pakeisti valstiečių laikais sugriežtintą įstatymą, tame tarpe peržiūrint ir draudžiamos reklamos reguliavimą, kad tokių beprasmių suvaržymų nebūtų. Deja, bet daugumai Seimo labiau patiko draudimo politika, todėl visos įstatymo švelninimo iniciatyvos Seime buvo atmestos.

Mūsų ministerijos nuomone, tai neproporcingas ir neadekvatus reguliavimas.

Sveikas protas vis tik turi nugalėti“, – rašo ji.


Kol vyksta tyrimas, iš prekybos neišims

NTAKD teigia, kad pastaruoju metu gavo kelis pranešimus apie galimą alkoholio reklamos draudimą pažeidžiančius alkoholinių gėrimų platinimus: parduodamą alų „We Stand With Ukraine“ , alų „Heroes“, degtinę „Island of true heroes“.

„Pranešėjų nuomone, šių alkoholinių gėrimų ženklinimas bei teikiama informacija socialiniuose tinkluose, interneto svetainėse skatina alkoholinių gėrimų vartojimą, yra neobjektyvi. Gavęs tokius pranešimus, Departamentas inicijavo tyrimą. Šiuo metu yra renkama informacija apie platinamus produktus. Sprendimas išimti produkciją iš prekybos, kol vyksta tyrimas, nėra priimtas. Kadangi situacija yra neeilinė ir dėl suprantamų priežasčių nėra susiformavusi praktika nagrinėjant tokius pranešimus, Departamentas paprašė Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, kaip alkoholio kontrolės politiką formuojančių institucijų, pateikti nuomonę dėl skleidžiamos informacijos atitikimo Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatoms. Kai bus gauta prašoma informacija iš įmonių, gaminančių šią produkciją, bei ministerijų, bus priimtas atitinkamas sprendimas. Tiksliai atsakyti, kada bus parengtas sprendimas Departamentas šiuo metu negali“, – komentavo Renata Butkevič, NTAKD atstovė spaudai.

Ragina keisti įstatymus

Savo poziciją taip pat išdėstė ir Laurynas Lisauskas, „Genys Brewing Co.“, parduodančios „Heroes“ alų, vadovas.

„Pradžioje šiek tiek konteksto. Pajamos, kurias gavome už šį alų, bus skirtos Ukrainai remti. Taip, pajamos, o ne pelno dalis ar pelnas. Žinoma, mokesčiai (akcizas, PVM) liks Lietuvai, o visa kita – Ukrainai remti. Mano galva, labai svarbu, kad visi padėtume agresoriaus užpultai šaliai taip, kaip galime, ir tomis formomis, kurios mums prieinamos. Mažoms įmonėms, kokia yra ir „Genys Brewing Co.“, postpandeminis laikotarpis nėra pats geriausias, tačiau, įkvėpti pasaulinės #BrewForUkraine iniciatyvos, nedvejodami suskubome išleisti šį alų ir taip padėti herojams, kovojantiems už visų mūsų laisvę.

6000 vnt. buvo išpirkti per keletą savaičių, alaus nebeturime ir netrukus pinigai pasieks ukrainiečius. Suma bus tikslinama, bet, pirminiu vertinimu, surinkome apie 8000 eurų paramos. Žinau, kad suma nėra didelė, bet sudėjus šio projekto labdaringą dalį ir renginio, kuris prieš porą savaičių vyko mūsų bare „Genys Taproom“ Kaune, Laisvės alėjoje, apyvartą, būsime parėmę organizacijas suma, kuri artima mūsų įmonės praėjusių metų pelnui.

Visgi, grįžkime prie šiandieninės žinios – NTAKD pradėto tyrimo. Taip, atsiras sakančių, kad departamentas tiesiog dirba savo darbą. Ir iš dalies turėsiu su jais sutikti. O atsakymas į klausimą ką daryti, kad tokių situacijų ateityje neturėtumėme ar turėtumėm kuo mažiau, yra paprastas: būtina keisti Alkoholio kontrolės įstatymą.

Dabartinė jo redakcija, per naktį surašyta pono Verygos ir ponios Širinskienės, yra absoliučiai radikali, neapibrėžta, suteikianti valdininkams galimybę veltis į visokio plauko interpretacijas. Apie puslapių plėšymus iš žurnalų turbūt dar atsimenate? O apie tai, kad departamentas, mums pagaminus alų iš lietuviškų apynių, užaugintų Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode, teigė, kad universiteto pavadinimas etiketėje būtų traktuojamas kaip reklama?

Ką daryti? Kuo skubiau keisti įstatymą. Gaila, bet paskutiniai bandymai Seime buvo nepavykę. Kita vertus, net jei siūlomos pataisos būtų buvę patvirtintos, tai, greičiausiai, neapsaugotų nuo kuriozų, įvykusių šiandien. Asmeniškai manau, kad parengtas įstatymo projektas yra per silpnas ir labai jau kompromisinis.

Beje, dar apie „Heroes“ alų. Jau labai greitu metu, Lietuvos ambasados Prahoje iniciatyva, juo čia vaišinsis Čekijos ir Lietuvos kariuomenių atstovai, NATO pareigūnai. Tikiuosi, kad jiems, skirtingai nuo NTAKD biurokratų, mūsų ši iniciatyva ir „Heroes“ alus tiks ir patiks“, – atsiųstame komentare rašo L. Lisauskas.