Pagalba Ukrainai

A. Bilotaitė dalyvavo neeiliniame ES Vidaus reikalų ministrų tarybos posėdyje, kuriame diskutuota dėl ES mechanizmų aktyvavimo, siekiant padėti pabėgėliams iš Ukrainos ir juos priimančioms ES valstybėms narėms. Kovo 3 d. ES vidaus reikalų ministrai vėl susitiks Tarybos posėdyje Briuselyje.

„Užpuolęs Ukrainą Putinas kėsinasi į mūsų visų laisvę ir įprastą pasaulio tvarką. Tikiuosi Europos Sąjungos šalių solidarumas dar labiau įkvėps su priešu kovojančius ukrainiečius. Šiuo metu mums labai svarbu būti vieningiems ir kuo greičiau sukurti ES lygmeniu koordinuojamą humanitarinės pagalbos teikimo bei evakuacijos mechanizmą – sužeistiesiems, taip pat moterims, vaikams ir senoliams, kurie patys negali išvykti iš karo apimtos šalies. Būtina skubiai imtis koordinuotų veiksmų bendradarbiaujant su Jungtinėmis Tautomis“, – Briuselyje kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Ministrė teigė, kad Lietuva yra visiškai pasiruošusi priimti Ukrainos pabėgėlius, taip pat suteikti reikiamą pagalbą ir konsultacijas su didžiausiu pabėgėlių srautu susiduriančioms kaimyninėms Ukrainos šalims.

Paramą ES valstybėms narėms žadėjo ir ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson. Ji sakė, kad jau kuriama solidarumo platforma, padėsianti šalims susidoroti su iššūkiais priimant Ukrainos pabėgėlius, taip pat suteikiant tiesioginę paramą į ES pabėgusiems ukrainiečiams. Komisarės teigimu, ES jau sulaukė 300 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, tačiau jau dabar reikia ruoštis daug didesniam jų skaičiui.

Pasak Y. Johansson, dabar būtų tinkamas laikas pirmą kartą aktyvuoti ES laikinosios apsaugos direktyvą. Ji suteiktų apsaugą pabėgėliams, taip pat leistų judėti po Europos Sąjungą. Valstybėms narėms palaikant šį siūlymą, kovo 3 d. vyksiančioje Vidaus reikalų taryboje ketinama priimti formalų sprendimą. Lietuvoje tokį statusą Ukrainos pabėgėliams numatyta suteikti ir neaktyvavus Laikinosios apsaugos direktyvos, pažymima VRM pranešime.

Taip pat dauguma ministrų palaikė ES Integruoto politinio atsako į krizes mechanizmo aktyvavimą – jau antradienį šiame formate diskutuos ES valstybių narių nuolatiniai atstovai.

Neeiliniame posėdyje taip pat aptartos galimos papildomos sankcijos Rusijai. A. Bilotaitė taip pat siūlė plėsti ES sankcijas ir Baltarusijai, nes ji tiesiogiai dalyvauja kariniuose veiksmuose prieš Ukrainą. Ministrė ragino sustabdyti ES bendradarbiavimo per sieną programas Rusijai ir Baltarusijai, nes, pasak ministrės, taip būtų tęsiamas šių režimų finansavimas.