Atrask Latviją

Mažai lietuvių, nė karto nepoilsiavusių kaimyninėje Latvijoje. Ši šalis turi didesnį pajūrį, nepaprastai gražią sostinę Rygą bei įvairių pramogų, skirtų šeimoms su vaikais. Vis dėlto, ieškantiems išskirtinių potyrių bei naujų įspūdžių, Latvija taip pat gali patikti. Čia gausu kvapą gniaužiančių gamtos stebuklų, kuriuos bent kartą gyvenime privalo pamatyti kiekvienas.

Gaujos nacionalinis parkas – tikra šalies pažiba

Gaujos nacionalinis parkas

Mylintiems gamtą ir besidomintiems istorija verta apsilankyti didžiausiame ir seniausiame Gaujos nacionaliniame parke. Čia galima pasigrožėti daugybe šaltinių, smiltainio uolų, vaizdingų kraštovaizdžių ir išskirtinių gamtos bei kultūros paminklų. Turistams vienos dienos gali nepakakti, mat parke kultūrinių ir istorinių paminklų yra daugiau nei 500. Įspūdingi Gaujos slėnio vaizdai atsivers nuo Turaidos pilies bokšto, o nuvykę į Lygatnės popieriaus fabriko gyvenvietę galėsite išvysti unikalius, dar 20 a. pradžioje pastatytus statinius. Nacionaliniame parke gausu ir šeimoms skirtų lankytinų vietų – Vienkočių parkas, kuriame galima susipažinti su įvairiais jame pagamintais dirbiniais bei su šeimos nariais dalyvauti įvairiose dirbtuvėse. Lygatnės gamtos take visai įprasta sutikti laukinių gyvūnų. Verta pasigrožėti ir akis džiuginančiomis uolomis – Gūtmanio, Didžiojo pragarėlio, Ėrglių, Sietiniezio bei Zvarkės.

Nepaliestos gamtos beieškant

Slyterės nacionalinis parkas

Vienas didžiausių kaimyninės šalies pasididžiavimų – Slyterės nacionalinis parkas. Jame gausu visiškai natūralių pakrančių, kuriose džiugins smėlio kopos. Parkas tęsiasi iki jūros su Kolka kyšulio paplūdimiais, o jame esančiuose miškuose gausu eglių, pušų bei retų Baltijos gebenių giraičių. Šis parkas – itin saugoma teritorija, įtraukta net į Europos saugomų teritorijų tinklą. Nukeliavus į šią lankytiną vietą tiesiog nuodėmė būtų neaplankyti Mėlynųjų kalnų. Tai – viena gražiausių vietų visoje šalyje.

Pasiilgusiems jūros bangų

Kolkos rago salynas

Slyterės nacionaliniame parke yra ypatinga vieta, kuri traukia ramybės išsiilgusius poilsiautojus. Tai – Kolkos rago salynas, kurį supa vanduo ir kvapą gniaužiantys vaizdai. Būtent čia galima stebėti, kaip susitinka saulėlydis su saulėtekiu bei dviejų ypatingų vandens telkinių – Baltijos jūros ir Rygos įlankos bangų susidūrimą. Tai – puiki vieta, trokštantiems nesusidurti su daugybe žmonių bei nekovoti už vietą ant smėlio prie jūros.

Pelkės, kurias jūs privalote išvysti

Niedraja

Pelkės sudaro apie 5 proc. Latvijos teritorijos. Besilankant šioje šalyje verta užsukti pasivaikščioti po dvi garsiausias pelkes, kuriose knibždėti knibžda gyvūnijos bei galima išvysti retų augalų. Niedrajų-Pilkos pelkės takas yra ypatingas tuo, kad veda į pelkės salą, kurioje yra įrengta apžvalgos platforma. Pelkės teritorijoje gyvena gervės, sidabriniai ir paprastieji kirai, kurie būtent čia peri savo jauniklius.

Tyrumnieku pelkė ypatinga tuo, kad joje įrengtas lieptas, kurio dėka galima išvysti visas gėrybes, augančias šioje vietoje. Pelkės viduryje yra ežerėlis, kuriame galima išsimaudyti bei atsigaivinti.

Fotografų mėgstamiausia vieta

Kemerių raisto takas

Viena mėgstamiausių vietų, kurią vertina ramybę bei išskirtinius vaizdus dievinantys keliautojai – Didysis Kamerių raisto takas. Einant šiuo taku galima apžiūrėti aukštapelkę ir jos gyventojus. Norintys pabūti natūralioje gamtoje galės pasimėgauti samanų, pelkės pušelių bei kitų augalų apsuptimi. Didysis Kemerių raisto takas yra tapęs mėgstama fotografavimo vieta, mat juo einant galima pasiekti apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria išskirtinis vaizdas.

Garsiausias krioklys šalyje

Ventos krioklys

Atostogaujant Latvijoje verta aplankyti tikrą ramybės uostą – Ventos krioklį. Tai – didžiausias krioklys Europoje. Krioklio plotis priklauso nuo vandens lygio, tačiau paprastai siekia apie 100 metrų. Turistai neaplenkia šios vietos, mat saulėtą dieną galima išvysti, kaip žuvys plaukdamos aukštyn bando įveikti šį vandens lieptą.

Mylintiems paukščius

Lielezers gamtos takas

Mūsų kaimyninėje šalyje – ne vienas turiningas bei gamta leidžiantis pasidžiaugti pažintinis takas. Vienas populiariausiųjų – Lielezers gamtos takas. Būtent jį renkasi paukščių mylėtojai, mat šiauriniame tako gale įrengtas paukščių stebėjimo bokštas, iš kurio ne tik atsiveria nepakartojamas vaizdas, tačiau ir galimas išvysti retus paukščius.

Istorijos gerbėjams

Alūksne

Latvija – šalis, kuri turi turtingą istorinį palikimą. Vienas iš labiausiai vertinamų miestų, kurio istorija yra ypatinga – Alūksnė. Istorijos ir architektūros mylėtojams verta apsilankyti šiame mieste, mat čia galima išvysti dar 1342 metais pastatytą akmeninę pilį, Senųjų ežerų rūmus bei naujuosius Alūksnės rūmus. Mieste yra įrengti keletas pažintinių takų, kuriuos supa ežerai ir įspūdinga gamta.

Išsiilgusiems edukacinių pramogų

Bitės

Norintiems šią vasarą kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, verta apsilankyti Lauma gamtos parke, esančiame Vakarų Latvijos Kuržemės regione. Šiame parke galima pasimėgauti keliais skirtingais edukaciniais pasivaikščiojamais, pavyzdžiui – bičių taku. Lankytojai pažintiniu būdu gali susipažinti su slaptu bičių gyvenimu bei sužinoti apie jas daugiau. Taip pat parke galima praeiti paukščių, augalų ir miško takus. Kiekvienas jų – išskirtinis ir savitas bei suteikiantis skirtingų įdomių ir naujų žinių. Trokštantiems aktyvių pramogų parke įrengtas ir sporto kelias, kuriame tikru iššūkiu taps kliūčių ruožas.

Lankytinų vietų beieškant

Rēzekne

Jei jūsų šeimoje vieniems nariams patinka garsios istorinės vietos bei reikšmingi pastatai, o kitiems – gamta, būtina šią vasarą apsilankyti Rezeknės mieste. Šis šaliai didelę reikšmę turintis miestas įkurtas dar 9 amžiuje. Jame gausu istoriškai svarbių vietų ir pastatų. Viena jų – Rėzeknės piliakalnis ir griuvėsiai, iš kurių atsiveria puikus vaizdas į miestą. Taip pat svečiuojantis šiame mieste būtina aplankyti ir mieste esančias bažnyčias, tarp kurių – Žalioji sinagoga, kuri yra medinė, tačiau išlikusi dar nuo 1845 metų.

Ką būtina žinoti, vykstant į Latviją

Šiuo metu atšauktas reikalavimas atlikti COVID-19 testą bei karantinuotis asmenims, kurie gali pateikti skaitmeninį COVID pažymėjimą. Būtent šis pažymėjimas įrodo, kad jie yra vakcinuoti nuo koronaviruso arba per paskutinį pusmetį juo persirgo.

Žmonėms, kurie bet kokiu būdu iš bet kurios valstybės keliauja į Latviją arba vyksta per šią šalį tranzitu privaloma ne anksčiau kaip prieš 48 valandas iki Latvijos Respublikos sienos kirtimo užpildyti keliautojo anketą www.covidpass.lv ir išsaugoti QR kodą.

Iš ES, EEE valstybių, Šveicarijos, JK ir žemos rizikos trečiųjų valstybių į ar per Latviją be apribojimų ir izoliacijos gali atvykti:

1. Europos vaistų agentūros ar Pasaulio sveikatos organizacijos pripažintomis vakcinomis paskiepyti asmenys praėjus 15 dienų po vakcinacijos kurso pabaigos ir turintys tai patvirtinantį dokumentą;
2. Covid-19 liga persirgę asmenys, kai nuo pirmo teigiamo SARS RNS tyrimo yra praėję ne daugiau nei 180 d., ir turintys tai patvirtinantį dokumentą asmenys;
3. Turintys ne anksčiau nei prieš 72 val. atlikto PGR (angl. PCR) SARS-CoV-2COVID-19 ARBA ne anksčiau nei prieš 24 val. yra atlikto SARS-CoV-2 antigeno tyrimo neigiamą rezultatą.

Nevakcinuotiems ar nepersirgusiems asmenims privaloma 10 dienų izoliacija, jei atvykstama iš ES, EEE valstybių, Šveicarijos ar JK, joms patekus į aukštos rizikos šalių sąrašus. Izoliaciją galima sutrumpinti savo lėšomis atlikus tyrimą 7-ą dieną.

Iš aukštos rizikos trečiųjų valstybių į ar per Latviją be tyrimų ir izoliacijos gali atvykti tik Europos vaistų agentūros ar Pasaulio sveikatos organizacijos pripažintomis vakcinomis paskiepyti asmenys praėjus 15 dienų po vakcinacijos kurso pabaigos ir Covid-19 liga ne anksčiau nei prieš 180 d. persirgę asmenys. Kitiems yra privaloma turėti bent vieną iš svarbių neatidėliotino atvykimo į Latviją priežasčių (darbas, studijos, mokslas, šeimos susijungimas, gydymas, tranzitas, nepilnamečių palyda, grįžimas į nuolatinę gyvenamąją vietą ir laidotuvės) ir ne anksčiau nei prieš 72 val. atrikto PGR arba ne anksčiau nei prieš 24 val. atlikto antigeno tyrimo neigiamą rezultatą, o atvykus į Latviją izoliuotis 10 d.

Iš ypač aukštos rizikos trečiųjų valstybių šalių į ar per Latviją vykstantiems visiems asmenims privaloma turėti bent vieną iš svarbių neatidėliotino atvykimo į Latviją priežasčių, ne anksčiau nei prieš 72 val. atlikto PGR arba ne anksčiau nei prieš 24 val. yra atlikto SARS-CoV-2 antigeno tyrimo neigiamą rezultatą, o atvykę į Latviją privalo savo lėšomis per 24 val. atlikti pakartotinį tyrimą ir izoliuotis 10 d.

KITA SVARBI INFORMACIJA:

OFICIALIALIAS KONSULTACIJAS dėl atvykimo sąlygų teikia - Latvijos sienos apsaugos tarnyba tel.: +371 670 75616, o dėl izoliacijos ir kitų pandemiją ribojančių priemonių - Ligų profilaktikos kontrolės centras (SPKC) tel.: +371 67387661.

Iki rugsėjo 1 d. atvykstant iš ES, EEE, Šveicarijos ir JK galima pateikti ES skaitmeninį COVID-19 pažymėjimą arba šiose šalyse išduotą kitą vakcinaciją, persirgimą ar atliktą tyrimą patvirtinantį dokumentą. Atvykstant iš kitų valstybių tyrimo rezultatas turi būti pateiktas anglų ar šalies iš kurios atvykstama kalba. Šie dokumentai privalo būti popieriniai arba prieinami elektroniniame įrenginyje.

Atvykstantys į Latviją iš žemos ar aukštos rizikos valstybės ar ES, EEE, Šveicarijos ar JK ir negalintys pateikti skiepijimą, persirgimą ar tyrimą įrodančio dokumento arba atvykstantys į Latviją iš ypač aukštos rizikos valstybės privalo savo lėšomis nedelsiant per 24 val. atlikti Covid-19 tyrimą ir izoliuotis.

Asmenys vykstantys per Latviją tranzitu privalo šalį kirsti per 12 valandų nuo registracijos covidpass.lv sistemoje išskyrus: 1) tarptautinio transporto keleivius, kurie per 48 valandas turi išvykti iš Latvijos teritorijos; 2) transporto pervežimo paslaugų darbuotojams, krovinių ar techninių reisų aptarnavimo darbuotojus, kurie per 72 valandas privalo kirsti Latvijos teritoriją; 3) laivo įgulos narius, taip pat jūrininkus, kurie turi nuvykti į savo darbo vietą į laivą arba grįžti iš savo darbo vietos laive; 4. orlaivio įgulos narius; 5) orlaivio keleivius, tranzitu kertančius Latvijos teritoriją, neišeinant iš kontroliuojamos oro uosto zonos ir būnant joje ne ilgiau kaip 24 valandas, jei gali pateikti jungiamojo skrydžio bilietus.

Užsieniečiai keliauti tranzitu per Latviją iš aukštos ir ypač aukštos rizikos šalių, kurios nėra ES, EEE valstybės, Šveicarija ar Jungtinė Karalystė, gali tik grįždami į savo nuolatinę gyvenamą vietą. Jei tokie asmenys atskrenda į Latviją lėktuvu, tai privalo laukti jungiamojo skrydžio ne ilgiau nei 24 val., neišeidami iš kontroliuojamos oro uosto zonos.

Tyrimų ir izoliacijos ribojimai netaikomi:

1) vaikams iki 12 metų amžiaus, atvykstantiems į Latviją arba keliaujantiems tranzitu, COVID tyrimų ir izoliuotis nereikia. Vaikams nuo 12 metų – COVID PGR arba antigenų tyrimas būtinas, bet izoliacija neprivaloma (ši izoliacijos išimtis taikoma nevakcinuotiems ir nepersirgusiems nepilnamečiams iki 2021-09-01), jei keliaujama kartu su vakcinuotais arba persirgusiais suaugusiais iš šalies, kurioje susirgimų skaičius pastarąsias 14 d., neviršijo 75 atvejų 100 tūkst. gyventojų (žemos rizikos šalis). Jei nepilnamečiai nuo 12 metų atvyksta iš aukštos ar ypač aukštos rizikos šalių (virš 75 susirgimų 100 tūkst. gyv.) – izoliacija privaloma. Izoliacija taip pat privaloma ir vaikus iš aukštos ir ypač aukštos rizikos šalių į ar per Latviją lydintiems nevakcinuotiems ir nepersirgusiems suaugusiems;

2) transporto ir keleivių pervežimo paslaugų teikėjų darbuotojams ir keleivių, krovinių bei techninius reisus aptarnaujantiems darbuotojams, įskaitant atvejus, kai jie vyksta į darbą ar grįžta iš jo. Profesionalūs krovininio transporto ir autobusų vairuotojai Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Valstybės policijos pareigūnams paprašius privalo pateikti atitinkamą kategoriją patvirtinantį vairuotojo pažymėjimą, skaitmeninio tachografo kortelę ir paskutinių darbo dienų tachogramą bei transporto sektoriaus darbuotojo pažymėjimą – EK patvirtintą formą;

3) jūrininkams, kuriems būtina nuvykti į darbo vietą laive ir iš jos grįžti;

4) orlaivių keleiviams, kurie kerta Latviją tranzitu neišeidami iš kontroliuojamos oro uosto zonos ir būna joje ne ilgiau nei 24 val., ir gali pateikti vykimą tranzitu patvirtinančius dokumentus;

5) užsienio diplomatinių ir konsulinių atstovybių, tarptautinių organizacijų ir jų atstovybių darbuotojams bei jų šeimos nariams, akredituotiems Latvijoje;

6) asmenims, atvykusiems į Latviją valstybės prezidento, Seimo, Ministrų kabineto ar jų nario, Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo, Valstybės kontrolės ar ministerijos kvietimu;

7) Latvijos ar užsienio diplomatiniams kurjeriams arba ad hoc diplomatiniams kurjeriams, pateikusiems oficialų dokumentą, kuriame nurodomas jo statusas ir diplomatinių pašto siuntų skaičius;

8) Latvijos Respublikos diplomatinių pasų turėtojams, lydinčiam techniniam personalui ir diplomatinės bei konsulinės tarnybos pareigūnams bei darbuotojams, atliekantiems oficialias funkcijas;

9) kasdien sausumos sieną su ES valstybėmis kertantiems gyventojams, kai tai susiję su: darbu (privaloma pateikti darbo faktą patvirtinantį dokumentą); vaiko priežiūros paslaugų gavimu ar ikimokyklinio ugdymo paslaugų gavimu (pateikiant paslaugų teikėjo ar švietimo įstaigos išduotą pažymą); mokslu pradinio, vidurinio, aukštojo ar profesinio mokslo programose (pateikiant švietimo įstaigos išduotą pažymėjimą); lydint nepilnametį ar specialiųjų poreikių turintį moksleivį ar studentą (pateikiant paslaugų teikėjo ar švietimo įstaigos mokiniui išduotą pareiškimą). Bet minėti asmenys privalo pildyti registracijos anketą vieną kartą per 30 dienų.

10) kitiems asmenims, gavusiems Latvijos valstybės sienos apsaugos viršininko ar jo įgalioto pareigūno leidimą kirsti išorinę ES sieną, jei tai atitinka tarptautinės teisės normas, Latvijos valstybės interesus arba yra susijusi su nenugalima jėga ar humanitariniais sumetimais.

Naujausią informaciją apie taisykles vykstant į Latviją ar grįžtant iš jos galima rasti Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos internetiniame puslapyje.