aA
Italijos prokuratūra pradėjo tirti pinigų plovimą per Vatikano banko, dar žinomo kaip Religinių darbų institutas (Istituto per le Opere di Religione, IOR), sąskaitas, informuoja AFP pagal laikraščio „La Repubblica“ pranešimą.
Eurai
Eurai
© Corbis

Prokuratūra mano, kad Italijos mokesčių mokėtojai naudojo Vatikano banką kaip širmą, dengiančią tokius nelegalius sandorius, kaip piniginių lėšų plovimas arba vengimas mokėti mokesčius, praneša lenta.ru.

Laikraštis informavo, kad tiriamas ne tik IOR, turintis lengvatinį statusą, tačiau ir 10 kitų Italijos bankų, tarp kurių yra didžiausi šalies bankai „Intesa Sanpaolo“ ir „Unicredit“.

Anksčiau buvo pranešama, kad Italijos banko finansų žvalgybos skyrius pastebėjo neteisėtus IOP sąskaitų pavedimus, įvykdytus nuo 2006 m. iki 2008 m., pažeidžiant pinigų plovimo įstatymus bendra 180 milijonų eurų (621,5 milijono litų) suma.

Netgi jei bus įrodyta Vatikano banko tarnautojų kaltė, nėra aišku, ar pavyks juos patraukti atsakomybėn. Paprastai Vatikano banko vadovaujantys darbuotojai užima oficialias pareigas mieste-valstybėje, tai suteikia jiems diplomatinė neliečiamybę.

2009 m. rugsėjo mėn. atsistatydino Vatikano banko prezidentas Angelo Caloias, kuris šiose pareigose dirbo 20 metų. Jo vietą užėmė Ettore Gottis Tedeschis, anksčiau dirbęs Ispanijos „Santander“ banke.

Vatikano bankas, kuriam vadovauja profesionalus finansininkas, yra tiesiogiai pavaldus Kardinolų komitetui ir Romos Popiežiui. Tačiau banko aktyvai nėra laikomi Šventojo Sosto nuosavybe, o Vatikano žinyne ši įstaiga nurodyta labdaringų fondų sąraše.

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje įvyko paskutinis didelis skandalas, kuriame dalyvavo Vatikano bankas. Tuomet buvo nužudytas Italijos banko „Ambrosiano“ vadovas Roberto Calvis, o pati įstaiga, apkaltinta Sicilijos mafijos pinigų plovimu, subankrutavo. Pagrindinis „Ambrosiano“ banko akcininkas buvo Vatikano bankas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.