Jei bulvė daržovių karalius, morka, be jokios abejonės – karalienė. Vitaminų gausa morkos pranoksta ne tik visas daržoves, bet ir pieno bei mėsos produktus. Tai viena seniausių žmonių auginamų daržovių. Tačiau prieš tūkstantmečius morkos, kaip ir jų giminaičiai krapai ar kmynai, buvo auginamos ne dėl šaknų, o dėl lapų ir sėklų. Maža to, morkos anuomet buvo ne oranžinės, o baltos, geltonos ar net violetinės spalvos.

Morka – kokia
tai daržovė?

Morkos yra labiausiai naudingos daržovės, kurias daugelis mėgsta nuo vaikystės. Jose gausu vitamino A, kuris padeda išlaikyti aštrų regėjimą, gerina imunitetą ir kraują. Moksliškai įrodyta, kad reguliarus morkų vartojimas padeda valyti toksinus ir cholesterolį. Anot naujausių tyrimų, žmogus, kasdien suvalgantis po dvi morkas, atrodo 10 metų jaunesnis.

Istorija

Anot įvairių šaltinių, morkų amžius gali siekti net 5000 metų. Tiesa, tuometės morkos nė iš tolo nepriminė oranžinių, saldžių, sultingų šakniavaisių. Jos buvo baltos, violetinės, susiraičiusios ir valgymui tinkamos tik labai trumpą laikotarpį, kol nesumedėdavo kaip įprastos kitų augalų šaknys. Manoma, kad jų tėvynė yra Afganistanas ir šalia esančios šalys. Keliautojai ir prekybininkai ilgainiui išnešiojo sėklas į kitas žemes ir šitaip išpopuliarino morką. Ilgą laiką graikai morkų nevalgė, o naudojo tik medicininiams tikslams. Tuo tarpu romėnai jas valgė tiek šviežias, tiek virtas, kartu su alyvuogių aliejumi ir žolelėmis. Kaip ir daugelis kitų daržovių, morka buvo laikoma afrodiziaku.
Europą morkos pasiekė apie 1200 metus ir iš pradžių buvo vartojamos kaip arklių pašaras. Daugelis gydytojų jas duodavo ligoniams kaip vaistą nuo sifilio ir gyvulių įkandimų. Vėliau ispanai jas pradėjo valgyti su aliejumi, actu ir druska, o italai – medumi, kaip desertą. Britai morkų lapus naudojo plaukams puošti.

Dėl to, kad šiandien morkos yra ryškiai oranžinės, reikėtų dėkoti olandams. XVI a. šios šalies ūkininkai sukryžmino raudonas ir geltonas morkas ir išvedė naują oranžinių morkų veislę, kuri taip išpopuliarėjo ir paplito, kad dabar sunku įsivaizduoti morkas esant ir kitokių spalvų. Tokią spalvą jie pasirinko, norėdami pagerbti tuometę Olandijos vėliavą, kurioje vyravo oranžinę spalva. Olandai pakeitė ne tik morkos spalvą, bet ir pasistengė, kad ši daržovė būtų ne tokia karti, saldesnė ir turėtų kuo mažesnę sumedėjusią dalį. Šios morkos greitai paplito po visą Europą ir tapo neatsiejama mitybos dalies grandimi. Lietuvoje – taip pat. Tiesa, visai neseniai parduotuvėse vėl pasirodė violetinės morkos, kurios yra bandymas prikelti senąją veislę.
O štai Amerikoje morka išpopuliarėjo tik po Pirmojo pasaulinio karo, kai į namus grįžę kareiviai parvežė jos sėklų ir papasakojo, kaip ši daržovė naudojama Europoje.

Kaip morkos iš augintojų atkeliauja į parduotuvių lentynas?
Valgomosios morkos
paplitimas pasaulyje
Violetinės
Geltonos
Violetinės
Raudonos
Geltonos
Baltos
Raudonos
Geltonos
Baltos
Raudonos
Oranžinės
Raudonos
Geltonos
Violetinės
Geltonos
IX a. pr. m. e.
Afganistanas
IX a.
Iranas ir Šiaurės Arabija
X a.
Sirija ir Šiaurės Afrika
XI a.
Ispanija
XII a.
Italija ir Kinija
XIII a.
Prancūzija, Vokietija, Olandija
XIV a.
Anglija
XV a.
Šiaurės Europa
XVI a.
Japonija
Profesorius Stukas: norite būti jauni, valgykite morkas

„Morkos yra šakniavaisinė daržovė, kuri savo sudėtyje, be įprastų vitaminų ir mineralinių medžiagų, turi didelį skaidulinių medžiagų kiekį. Jei lyginsime ją su agurku, kur yra labai daug vandens, morkoje yra labai daug skaidulų. Jos yra maistas gerosioms žarnyno bakterijoms. Todėl šviežios, tarkuotos morkos yra labai geras užkandis ir tų skaidulų šaltinis. Bet tai tik viena priežastis, dėl kurios reikėtų jas valgyti“, – pasakojo specialistas.
Anot jo, antra priežastis – morkose esantis beta karotenas, kuris ir nudažo šias daržoves oranžine spalva. „Jis yra puikus antioksidantas, kuris saugo mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų žalojančio poveikio, neleidžia oksiduotis riebalams“, – teigė profesorius.
Maža to, morkos pasižymi dideliu vitamino A kiekiu, kuris padeda stiprinti regėjimą. „Taip pat morkose yra kalio, magnio, kalcio. Tai nekaloringas maistas, tinkamas užkandžiui. Pagerina žarnyno veiklą“, – pasakojo R. Stukas.

Morkų kramtymas yra puiki veido raumenų mankšta. Juk dabar visi nori būti jauni. Lieja prakaitą sporto salėse, bet pamiršta veido raumenis. Viena gydytoja, dietologė labai gerai pasakė – mūsų burna yra kaip sporto klubas, reikia kramtyti, kad sustiprintume veido raumenis, jų tonusą, veido odą. Tokiu būdu galima pristabdyti veido senėjimo procesą R. Stukas Profesorius
TOP 10 šalių, kurios užaugina
daugiausiai morkų

Visame pasaulyje per metus užauginama apie 40 mln. tonų morkų.

Morkų rūšys ir porūšiai
Imperatoriškoji
Apvalios
Violetinės
Baltosios
Raudonosios
Geltonos
1Imperatoriškoji morka

Tai klasikinė, oranžinė, sodraus skonio ir spalvos morka. Būtent šias morkas dažniausiai žmonės įsigyja prekybos centruose ir valgo šviežias, keptas ar virtas. Beje, verta žinoti, kad šias morkas nesunku užsiauginti ir patiems, turint bent nedidelį lopinėlį žemės.

2Apvalios morkos „Paryžiaus karotelė“

Jei atsibodo įprastos formos morkos, rinktinės šias. Tiesa, vargu, ar jas rasite prekybos centruose, bet pamėginkite užsiauginti patys. Tai apvalios, ankstyvos morkos. Per 90 dienų užauga iki 10 cm ilgio ir 5-6 cm skersmens.

3Violetinės morkos

Galima sakyti, kad grįžtame į praeitį, nes būtent tokios buvo pirmosios morkos prieš kelis tūkstančius metų. Lietuvoje šios morkos dar nėra itin populiarios, o išrankiausieji jomis nori nebent nustebinti svečius. Rekomenduojama jas patiekti šviežias, mat apdorojant karščiu jų spalva išblunka.

4Baltosios morkos

Tai vidutinio dydžio baltos spalvos morkos, kurios gerai žinomos mūsų protėviams. Nors šios morkos labiau primena pastarnoką, jų skonis yra tarsi saldaus apelsino.

5Raudonosios morkos

Šių morkų skonis nedaug kuo skiriasi nuo oranžinių. Raudoną spalvą joms duoda likopenas, kurio yra ir pomidoruose. Būtent jis yra puiki medžiaga vėžio prevencijai, padeda išlaikyti gerą regėjimą, be to, naudingas smegenims.

6Geltonos morkos

Geltona morka nėra gamtos ar atrankos stebuklas. Tai rytietiškos morkos rūšis, kuri nuo amžių buvo auginama daugelyje Azijos šalių, ypač Vidurinės Azijos respublikose. Šios morkos yra traškios, sultingos ir saldžios, todėl tikrai vertos dėmesio.