aA
Šveicarai sekmadienį vykusiame referendume pritarė kraštutinių dešiniųjų iniciatyvai, kad iš šalies būtų automatiškai išvaromi už tam tikrus nusikaltimus nuteisti užsieniečiai.
Simonetta Sommaruga
Simonetta Sommaruga
© Reuters/Scanpix

Šios iniciatyvos kritikai tokią referendumo baigtį pavadino "niūria diena žmogaus teisėms".

Pritarimas šiai iniciatyvai referendume yra visuomenės nesaugumo išraiška, sakė teisingumo ministrė Simonetta Sommaruga ir nurodė, kad vyriausybė išnagrinės, kaip įgyvendinti naujas taisykles nepažeidžiant šalies tarptautinių įsipareigojimų.

Per referendumą 52,9 proc. šveicarų pritarė, kad iš šalies būtų automatiškai išsiunčiami tie užsieniečiai, kurie bus pripažinti kaltais dėl "išžaginimo, (kito) rimto lytinio nusikaltimo, smurto aktų, tokių kaip plėšimas", narkotikų kontrabandos ir "piktnaudžiavimo socialine parama".

Tokiam pasiūlymui nepritarė 47,1 proc. balsavusiųjų. Iniciatyva atmesta tik šešiuose iš 26 šalies kantonų.

Federalinio migracijos biuro duomenimis, kasmet iš Šveicarijos išvaroma 350-400 žmonių, tačiau prognozuojama, kad po naujos iniciatyvos priėmimo šis skaičius išaugs iki 1,5 tūkstančio.

Referendumas surengtas praėjus lygiai metams po to, kai Šveicarija papiktino islamiškąjį pasaulį, uždraudusi šalyje statyti naujus minaretus. Šią iniciatyvą taip pat aktyviai rėmė kraštutinių dešiniųjų Šveicarijos liaudies partija (SVP).

Sekmadienį priimtas sprendimas yra "pirmasis žingsnis kelyje į didesnį saugumą", savo pareiškime rašė SVP.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija "Amnesty International" savo ruožtu pareiškė, kad tai "niūri diena žmogaus teisėms Šveicarijoje".

Sekmadienį vykusiame referendume taip pat buvo balsuojama dėl Socialistų partijos pateiktos "didesnio mokestinio teisingumo" iniciatyvos.

Partija prašė šveicarų patvirtinti minimalius 22 proc. mokesčius žmonėms, uždirbantiems daugiau nei 250 tūkst. frankų (650 tūkst. litų).

Šis pasiūlymas nesulaukė šveicarų palaikymo - prieš jį balsavo 58,5 proc. referendumo dalyvių.

Tokia priemonė būtų apribojusi atskirų kantonų ir bendruomenių teisę patiems nusistatyti mokesčių dydį ir priverstų šalies turtingiausiuosius mokesčių rinkėjams atiduoti daugiau.

Kai kurie pramonininkai, tokie kaip liftų magnatas Alfredas Schindleris, grasino išsikraustyti iš šalies, jei šis pasiūlymas būtų priimtas.

"Schlinder Group" vadovas teigė, kad ši priemonė "kelia pavojų visų gerovei, pradedant paprastais darbuotojais ir baigiant tais, kurie uždirba daugiausia".

Vyriausybė ir centro dešiniųjų partijos taip pat nepritarė šiam pasiūlymui ir perspėjo, kad tokia priemonė sumažintų Šveicarijos patrauklumą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.