SEB banko duomenys rodo, kad 2021 metais grynųjų pinigų iš „Mastercard“ debeto ar kredito kortelės sąskaitos paslauga prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių kasose besinaudojantys klientai daugiausia lėšų imdavo penktadieniais. Iš viso per 2021 metus kasose išgryninta kone 23 milijonai eurų.

„Atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis tapo mūsų kasdienybe, kasmet stebime mažėjantį grynųjų poreikį populiarėjant atsiskaitymams kortele, telefonu, gyventojams vis daugiau perkant internetu, o tais atvejais, kai prireikia grynųjų pinigų arbatpinigiams, atsiskaityti mažesnėse turgavietėse ar kitoms smulkioms išlaidoms padengti – pirkėjai tinklo parduotuvių kasose gali nemokamai išsigryninti iki 100 eurų. Tad bendradarbiaudami su prekybininkais galime palengvinti naudojimąsi finansinėmis paslaugomis, ypač regionuose, kai gyventojai vienoje vietoje gali kasdien ir apsipirkti, ir nemokamai pasiimti grynųjų pinigų. Savo ruožtu tai galimybė prekybininkui sumažinti grynųjų pinigų likučius ir sutaupyti inkasavimo išlaidų“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės vadovė.

Pasak jos, pirmosiomis Rusijos karinės agresijos dienomis grynųjų pinigų ne tik prekybos centro „Maxima“ kasose, bet ir iš bankomatų paimta beveik keturis kartus daugiau. Vienas žmogus imdavo panašią sumą kaip ir iki karo, tiesiog buvo daugiau žmonių, norinčių turėti grynųjų pinigų. 2022 metų pirmą ketvirtį prekybos vietų kasose SEB banko klientai, atsiskaitantys mokėjimo kortele, grynųjų pinigų ėmė penktadaliu (20 proc.) dažniau negu 2021 metų per tą patį laikotarpį.

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, vidutinė visame prekybos tinkle klientų išsigryninama pinigų suma – 80 eurų. Daugiausiai per metus pinigų išgryninusios parduotuvės „Maxima“ yra įsikūrusios Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje. Kita vertus, beveik pusė (47 proc.) visų tokio pobūdžio pinigų išgryninimo operacijų atliekama ir mažesniuose Lietuvos miestuose, kur paprastai būna mažiau bankomatų.

„Prieš vienuolika metų pradėję diegti šią paslaugą savo parduotuvėse visų pirma galvojome apie pirkėjų patogumą: kad pritrūkus grynųjų jie galėtų jų pasiimti tiesiog kasose, atsiskaitydami už pirkinius. Šiandien jau galime drąsiai teigti, kad ši paslauga išties pasiteisino. Be abejo, tam turi įtakos ir tai, kad nuo šių metų pradžios darbo užmokestis ir kiti su juo susiję mokėjimai Lietuvoje gali būti atliekami tik negrynaisiais pinigais, tad nemokamas grynųjų pinigų išėmimas tampa svarbus, ypač nuo didmiesčių nutolusiose vietovėse, kur bankomatų yra mažiau“, – sako bendrovės „Maxima LT“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Anot jos, imti grynųjų pinigų parduotuvių „Maxima“ kasose nieko kainuoja. Vienintelė sąlyga ir mažiausia atsiskaitymo už prekes ar paslaugas „Mastercard“ mokėjimo kortele suma turi būti 5 eurai. Pirkėjai tinklo parduotuvių kasose gali nemokamai išsigryninti nuo 5 iki 100 eurų. Per mėnesį iš kasų prekybos vietose nemokamai paimama grynųjų pinigų suma yra neribojama.

Pastebima, kad ši paslauga aktuali įvairaus amžiaus klientams – ja naudojasi ir jauni, ir vyresni žmonės. Dažniausiai šia paslauga naudojasi tie klientai, kurie yra įpratę visur atsiskaityti mokėjimo kortele.

Pinigų išsigryninti galima kasose „Maxima“, pažymėtose specialiu ženklu „Čia galite pasiimti grynųjų pinigų“. Prieš atsiskaitant už prekes, tereikia informuoti kasos darbuotoją apie pageidaujamą pasiimti pinigų sumą. „Maximos“ prekybos tinklo parduotuvių kasose SEB banko klientai, atsiskaitydami banko kortele ir apsipirkdami, grynųjų pinigų pasiimti gali jau nuo 2011 metų pavasario.

250 prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių kasdien apsiperka daugiau negu 400 tūkst. pirkėjų, jose dirba beveik 13 tūkst. darbuotojų.