Lietuvos gyventojų lizingu perkamų naujų ir naudotų automobilių proporcija praėjusiais metais išsilygino, o didžiausią staigmeną pateikė elektromobilių sektorius. Nors visa rinka smuktelėjo, vien elektra varomų naujų automobilių lizingo sutarčių skaičius, palyginti su ankstesniais metais, padidėjo 72 proc., rodo SEB banko duomenys. Pirmenybę naujų elektromobilių pirkėjai teikia „Nissan Leaf“, naudotų – „Tesla“ prekių ženklams. Tiesa, tam yra aiški priežastis.

„Regitros“ duomenimis, pernai Lietuvoje pirmą kartą užregistruota 2,9 tūkst. elektromobilių. Tai 16 proc. daugiau negu ankstesniais metais. SEB banko lizingo paslaugos naudotojai elektromobilius pirko dar aktyviau: sutarčių elektromobiliams įsigyti skaičius padidėjo apie 30 proc., o tik naujų elektromobilių – 72 proc. daugiau negu 2021 metais. Elektromobilių patrauklumas auga dėl įvairių priežasčių: jų kainos tampa vis labiau prieinamos, šių transporto priemonių įsigijimą skatina valstybė, plečiama įkrovimo infrastruktūra, žmonės skiria daugiau dėmesio tvarumui. Ne mažiau svarbų vaidmenį atlieka ir tai, kad įsigyjant elektromobilį taikomos specialios žaliojo lizingo sąlygos“, – teigia SEB Baltijos šalių lizingo vadovas Saulius Mickus.

Jis priduria, kad panašios tendencijos būdingos visai Europos Sąjungai. Nors vienuolikos mėnesių duomenimis pernai Bendrijoje naujų automobilių buvo registruojama 6,1 procentinio punkto mažiau negu užpernai, elektromobilių dalis išaugo nuo 7 proc. 2021 m. iki maždaug 11 proc. praėjusiais metais. Tiesa, Lietuvoje ši proporcija gerokai kuklesnė – mūsų šalyje elektromobiliai sudaro dar tik 1,75 proc. visų pirmą kartą registruotų automobilių.

Elektromobiliai brango lėčiau

Visoje Lietuvoje populiariausi naujų elektromobilių prekių ženklai – „Nissan“, „Volkswagen“ ir „Škoda“, naudotų elektromobilių pirkėjai labiausiai linkę rinktis elektromobilių „Tesla“, „Volkswagen“ ir „Nissan“ gamintojus.

Daugeliui šių gamintojų pirmenybę teikia ir SEB banko klientai. Populiariausias naujas elektromobilis yra „Nissan Leaf“, antroje vietoje rikiuojasi „Škoda Enyaq IV“, trečią–ketvirtą vietas dalinasi „Volkswagen“ modeliai ID.3 ir ID.4. Naudotų elektromobilių pirkėjai dažniausiai renkasi „Tesla Model 3“, „Nissan Leaf“ ir „Hyundai Ioniq“. S. Mickus atkreipia dėmesį, kad dėl rinkos ypatumų visi Lietuvoje parduodami elektromobiliai „Tesla“ patenka tarp naudotų – šalyje nėra oficialaus šio gamintojo atstovo, todėl jie atvyksta jau po pirmos registracijos užsienyje.

„Perkamų naudotų elektromobilių vidutinė vertė praėjusiais metais buvo 35,5 tūkst. eurų, naujų – 45 tūkst. eurų. Tai yra atitinkamai 15 ir 6 proc. daugiau negu metais anksčiau. Palyginkime: vidutinė naudoto automobilio su vidaus degimo varikliu vertė praėjusiais metais buvo 23,5 tūkst. eurų (padidėjo 20 proc.), o naujo – 35 tūkst. eurų (padidėjo 16 proc.). Taigi elektromobiliai brangsta lėčiau, todėl jų išliekamoji vertė yra didesnė“, – komentuoja SEB Baltijos šalių lizingo vadovas.

Kaip parodė pernai SEB banko analitikų apskaičiuotas Lietuvos elektromobilių įperkamumo indeksas, vidutines pajamas gaunantis vienas asmuo Lietuvoje lizingu gali įpirkti 16,2 tūkst. eurų, dviejų asmenų šeima – apie 32 tūkst. eurų vertės elektromobilį. Taigi pagal lizingo sutartis elektromobilius Lietuvoje dažniau renkasi didesnes negu vidutines pajamas gaunantys namų ūkiai.

Banko duomenimis, viso lizingu įsigytų naujų automobilių sąrašo lyderiu tapo automobilis „Kia Sportage“, antrą vietą užėmė „Toyota RAV4“, nuo kurio nedaug atsiliko „Hyundai Tucson“, o toliau rikiavosi „Nissan Qashqai“ ir elektrinis „Nissan Leaf“. Naudotų automobilių pirkėjai dažniausiai rinkosi „Volkswagen Passat“, „Toyota RAV4“, „Toyota C-HR“, taip pat „Volkswagen Tiguan“ ir „Škoda Superb“.

Agnė Danaitė, SEB banko komunikacijos ir rinkodaros projektų vadovė, mob. +370 659 79912, agne.danaite@seb.lt.

_____________________________________________________________________________________________

SEB yra pirmaujanti Šiaurės šalių finansinių paslaugų grupė. Esame įsitikinę, kad versliai mąstantys žmonės ir inovatyvios įmonės yra itin svarbūs kuriant geresnį pasaulį. Esame tam, kad ir gerais, ir blogais laikais jiems padėtume įgyvendinti jų siekius ir prisidėtume prie jų sėkmės. Švedijoje ir Baltijos šalyse SEB konsultuoja klientus finansų klausimais ir teikia jiems universalias finansines paslaugas. SEB grupei priklausančių bankų Danijoje, Suomijoje, Norvegijoje ir Vokietijoje pagrindinės veiklos sritys yra verslo ir investicinės bankininkystės paslaugos verslo klientams ir institucijoms. SEB padaliniai veikia 20 pasaulio šalių. SEB grupėje dirba apie 15 tūkst. darbuotojų. Išsamiau apie SEB skaitykite www.sebgroup.com.