Vasara be rūpesčių

Produktų, tinkančių iešmelių eksperimentams galima sugalvoti daugybę. „Verkite jūrų gėrybes, žuvį, subproduktus, sūrį, vaisius ar grybus. Jei tik produktas nėra birus, jau ir galima jį kepti ant iešmelio“, – šypsosi V. Juodkazienė.

Tinka ir krevetės, ir kalmarai, ir net silkė

Verti labiausiai tinka karališkosios ir tigrinės krevetės. Jei jos šaldytos, pirmiausia jas reikia atšildyti kambario temperatūroje, jokiu būdu ne po šilto vandens srove ar mikrobangų krosnelėje, o kai atšils – nuplauti ir nusausinti. Galima krevetes kepti ir su kiautais, tada iškeptos jos smagiai traškės. Bet jeigu nuspręsite išlukštenti, nepamirškite ištraukti stemplių, o uodegėlių – palikti.

Krevečių marinuoti nebūtina, pakanka apšlakstyti alyvuogių aliejumi su citrinų sultimis, pabarstyti trupučiu pipirų ir druskos. Kepkite 2–3 minutes visą laiką vartydami, kad gražiai apskrustų. Žiūrėkite, neperlaikykite ant ugnies, kitaip jos taps kietos ir sausos. Prieš patiekdami apibarstykite svogūnų laiškais.

Ant iešmelių tinka verti ir kalmarus. Supjaustote juos žiedais, tada žiedus pjaunate per pusę ir veriate ant dvigubų metalinių iešmelių. Apšlakstote alyvuogių aliejumi, apibarstote smulkiais su visomis sėklelėmis supjaustytos didelės aitriosios paprikos gabalėliais, pabarstote druska, šviežiai maltais pipirais ir kiekvieną šoną apkepate po 2 minutes ant vidutinės ugnies. Kai iškeps, apšlakstote citrinų sultimis, apibarstote kaparėliais.

„Labai skanu ir paukštienos subroduktai – skrandukai, širdutės, – sako V. Juodkazienė. – Juos prieš kepimą reikėtų 1–2 valandas palaikyti mėgstamame vištienos marinate.“

O kokia turi būti žuvis, kad tiktų į vėrinukus? „Galima kepti įvairių rūšių žuvį. Svarbiausia, kad jų tekstūra būtų tanki ir tvirta, kitaip kepamos jos subyrės, – aiškina „Iki“ maisto eskpertė ir priduria: – Galima kepti ir skumbrę, ir net silkę, tik ne marinuotą acte.“

Vilma Juodkazienė

O kaipgi daržovės, vaisiai ir grybai?

Kokios daržovės labiausiai tinka? Tokių išskirti tikriausiai nepavyks. „Tinka kepti beveik visos vasaros sezono daržovės – ridikėliai, paprikos, saldžiosios bulvės, kukurūzai... Skanu ir kepti melionai, apsukti plonomis šoninės juostelėmis. Ypač gardu kepti burokėliai, apšlakstyti balzaminiu acto kremu. Karamelizuoti burokėliai“, – vardija prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė.

Paprasčiausias, bet anaiptol ne prasčiausias vėrinukas – iš mažų panašaus dydžio šviežių bulvyčių. Kruopščiai nuplaunate po vandens srove, neskustas truputį apverdate, 1–2 valandas palaikote marinate, pagal skonį paruoštame iš šlakelio alyvuogių aliejaus, citrinų sulčių, garstyčių, česnako, paprikos, čiobrelių, rozmarinų, raudonėlių, petražolių, tada ištraukiate, veriate ant iešmelių ir kepate, kol susidarys daili rusva plutelė. Galite nė nevirti ir nemarinuoti, tik nuplauti, šonus kietu šepetėliu pašiūruoti, suverti, kiekvieną atskirdami juostele šoninės ar lašinių, pabarstyti druska, pipirais ir kepti, kol apskrus.

Visiškai paprastai paruošiami ir pievagrybių vėrinukai, tik pradėti teks prieš kelias valandas. Geriausia rinktis jaunus, neperaugusius pievagrybius, jie kietesni. Pirmiausia juos nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Tada apšlakstykite citrinų sultimis (1 kg grybų – 1 citrina), pabarstykite druska bei pipirais pagal skonį ir kiškite į šaldytuvą 5–6 valandoms. Ištraukę maukite ant iešmelių ir apkepkite ant žarijų. Grybai ne itin gerai atrodys, bet jų vidus bus labai sultingas.

Ar būtina ir visas ant iešmelių veriamas daržoves prieš kepimą pamarinuoti? „Nebūtina. Kai kada pakanka, pavyzdžiui, kukurūzo burbuolę, pamirkyti sūdytame vandenyje“, – sako V. Juodkazienė. Svarbiausia – taip daržoves supjaustyti, kad būtų patogu sumauti ant iešmelių. Ir nepamiršti truputį pasūdyti, papipirinti ir apšlakstyti alyvuogių ar augaliniu aliejumi. Dar svarbu laikytis eiliškumo: pavyzdžiui, pirmiausia ant ugnies dedami baklažanai ir cukinijos, tada pomidorai ir grybai, galiausiai – svogūnai.

Šiek tiek techninių dalykų

Kaip apskaičiuoti porcijas? „Paprastai vienam valgytojui pietums skaičiuojama 150–200 g kepto gaminio, tad žalio produkto, t. y. bruto svorio, būtų vidutiniškai 30 proc. daugiau“, – sako prekybos tinklo „Iki“ atstovė.

O kokios yra pagrindinės kepimo taisyklės? Štai vieni pataria vėrinukų gabaliukus kepant suglausti, kad nebūtų tarpų, o kiti teigia priešingai. „Geriau suglausti, bus sultingesni. Ir stengtis sumauti ant iešmelio vienodesnio dydžio gabaliukus. Mažiau bus apdegusių“, – pataria V. Juokazienė.

Kokie iešmeliai geresni – metaliniai ar mediniai? Ar jie turi įtakos skoniui? „Jei galvotume apie tvarumą, geriau metaliniai. Medinių prieš kepimą reikia nepamiršti valandą kitą pamirkyti vandenyje, kad prisisotintų drėgmės, kitaip jie ant ugnies ims svilti. Iešmelių rūšis skoniui įtakos neturi“, – sako specialistė. Beje, trapesnėms žuvims, krevetėms, kaip ir kalmarams, labiausiai tinka dvigubi metaliniai iešmeliai.

Ar skiriasi anglių karštumas priklausomai nuo produkto? „Taip. Mėsai reikia karštesnės ugnies“, – patvirtina V. Juodkazienė. O kaipgi kepti? Kai kurie sako, kad iš pradžių – didelė ugnis, o tada tegu sau smilksta. „Jei bus didelė ugnis, kad ir ką keptumėte, apdegs. Daržovių kepimo laikas turi būti kuo trumpesnis, temperatūra – kuo žemesnė. Jei kepama mėsa, žarijos turi būti pakankamai karštos, kad ji iškeptų“, – paaiškina kulinarė.

Jei norėtųsi deserto

„Braškės su zefyrais, įvairių vaisių asorti, arbūzas ir sūris – ir tai gali būti paruošta kepant ant iešmelio. Arbūzas paruošiamas itin lengvai – jo nereikia kaip nors gardinti, pakanka tik supjaustyti kubeliais ir suverti ant iešmelių. Bananų, obuolių iškepti nepavyks: suverti ant iešmelio, jie kepami nukrinta. Bet jei suvertume nepjaustytus mažus obuoliukus, jie iškeptų puikiai. Man skaniausi vėrinukai iš braškių“, – sako Vilma Juodkazienė ir dalijasi savo firminiu receptu.

Braškių ir zefyrų vėrinukai su karameliniu padažu

Ko reikės?

• 1 l šviežių braškių
• 200 g zefyrų
• 200 g karamelinio padažo (tinka „Rududu“)
• 1 šaukštas tarkuoto šviežio imbiero
• 1 arbatinis šaukštelis aitriųjų paprikų

Kaip ruošti?

• Suverkite braškes ir zefyrus ant iešmelio.
• Sumaišykite puode karamelinį padažą su tarkuotu imbieru ir aitriąja paprika. Kaitinkite šį mišinį, kol jis virs vientisa karšta skysta mase.
• Braškių ir zefyrų iešmelius dėkite į kepsninę, apkepkite ir iškart patiekite aplieję ką tik pasiruoštu karameliniu padažu.

Šaltinis
Specialus projektas „Vasara be rūpesčių“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)