Kūrybiškumo tikriausiai reikia kiekviename darbe. O jei jums atrodo, kad jūsų darbe jis nereikalingas, galbūt kasdieninės užduotys taptų daug malonesnės, jei į savo darbinę rutiną įpintumėte šiek tiek kūrybiškumo. Tačiau ar galima jį paskatinti? Kas gali padėti jumyse užsislėpusiam kūrybiškumui prasiveržti?

Antropologas Augustinas Fuentesas knygoje „Kūrybiškumo kibirkštis: kaip vaizduotė žmoniją pavertė išskirtine“ tikina, kad būtent mūsų vaizduotė ir bendradarbiavimas tapo žmogaus evoliucijos varikliu.

Iš visų gyvų būtybių mes išsiskiriame tuo, kad sugebame įsivaizduoti tai, ko iš tiesų nėra, o tai padeda kurti naujus dalykus: prekes, paslaugas, menus, architektūrą, madą ir panašiai.

Nors kiekvienas galime pasigirti skirtingu kūrybiškumo lygiu, tačiau visi jo turime savyje. Kūrybiškumas – įgimta mūsų savybė, tačiau kartu jį galima ir lavinti, kaip sportuodami darome su raumenimis.

Bendradarbiaukite

Kad jūsų galvoje gimtų kuo daugiau naujų ir skirtingų minčių, neužsidarykite. Eikite, kalbėkite, bendraukite, dirbkite kartu. Dalijantis patirtimi su aplinkiniais, kartu dirbant jumyse gali pabusti didesnė kūrybinė energija.

Pasivaikščiojimas
© Shutterstock nuotr.
Pasivaikščiojimas

Kartais atsijunkite

Nors buvimas nuolatiniame veiksme gali jums padėti būti kūrybiškesniu, tačiau kartais šurmulio ir informacinio triukšmo gali būti per daug.

Todėl kartais nepamirškite ir laiko tik sau. Išjunkite visus prietaisus, kurie jus sieja su išoriniu pasauliu, ir paimkite knygą į rankas. O gal dievinate gamtą? Tuomet leiskite sau pabūti gamtos apsuptyje. Gal išgirsta paukščio giesmė ar pamatytas išskirtinis medžio kamienas virs jūsų nauja idėja.

Neužsidarykite tik savo darbo sferoje

Nuolatinis gilinimasis į sektorių, kuriame dirbate, atneš jums daug reikiamų žinių, kad būtumėte sėkmingas savo srityje. Tačiau kartais apsidairymas aplink ir pasižiūrėjimas, ką veikia žmonės darbe, visiškai nesusijusiame su jūsų profesija, taip pat gali atnešti įdomių ir naujų sprendimų.

Klauskite patarimų ir atsiliepimų

Kritikai jautriam žmogui gali būti sunku ar nedrąsu prašyti įvertinti idėjas ar darbą, bet prisiminkime, kas žmoniją veda į priekį – bendradarbiavimas.

Aptariant savo rezultatus su aplinkiniais jūs galite nustebti, kiek tai naujo įkvėpimo gali atnešti į jūsų darbą.

Patarimai, kurie padės pervargstantiems darbe
© Shutterstock

Pasivaikščiokite

Kartais galite pasijusti visiškai užstrigęs: jums atrodo, kad smegenys užmigo. Nieko nelaukdamas atsistokite ir išeikite į lauką pasivaikščioti.

Aplinkos pakeitimas, nauji garsai ir vaizdai gali vėl išjudinti jūsų mąstymą ir prie darbo stalo galite grįžti su visai naujomis idėjomis.

Užsirašinėkite idėjas

Ar esate susidūrę su situacija, kai jums kilo kūrybinga mintis, tačiau jos neužsirašėte ir ji dingo lyg į vandenį. Būtent todėl turėtumėte įprasti užsirašyti idėjas, kurios jums atrodo svarbios prisiminti.

Tai kartu veiks ir kaip pratimas jūsų smegenims, skatinantis kurti naujas idėjas, nes užrašius idėją smegenys pereis prie naujo kūrybos etapo.

Šarūno Saukos paroda
© DELFI / Orestas Gurevičius
Šarūno Saukos paroda

Klausykitės muzikos

Jau ne vienas mokslininkų tyrimas įrodė, kad muzikos klausymas turi įtakos jūsų mąstymui. Taigi įsijunkite Mocarto ar Bethoveno muzikos ir pažiūrėkite, ar muzikos klasikos sąskambiai padės jums kūrybiškiau pažiūrėti į turimą užduotį.

Kad ir kaip kovotumėte su nepakankamu kūrybiškumu, nepamirškite, kad jis jumyse yra. Nebauskite savęs savikritika, leiskite sau atsipalaiduoti ir išlaisvinkite save iš kūrybiškumą kaustančių stereotipų.


www.DELFI.lt
1