Loterijos formulė

Loterijose amerikiečiai kasmet išleidžia per 80 mlrd. JAV dolerių

Turbūt nė viena pasaulio šalis nėra taip įsitraukusi į loterijas, kaip JAV, kur net 46 valstijos turi savo loterijas.

JAV taip pat vyksta bene populiariausios loterijos pasaulyje, tai – „Powerball“ ir „Mega Millions“, kur yra garantuotas 40 mln. JAV dolerių laimėjimas. Ši suma dažnai didėja, kartais žmonės laimi ir daugiau nei 500 mln. JAV dolerių. Indiana ir Kalifornija yra laimėtojų skaičiaus sąrašo viršuje su 41 jackpot laimėjimu.

Didžiausias visų laikų jackpotas, kuris buvo padalytas į tris dalis, pasiektas 2016 m., dalyvaujant „Powerball“ loterijoje. Trys bilietai pasidalijo 1,58 mlrd. JAV dolerių. 2018 metais Pietų Karolinoje dalyvavusiam loterijoje pasisekė labiau – čia tik vienas žmogus laimėjo 1,53 mlrd. JAV dolerių.

Europoje daugiausia „jackpot“ laimima Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje

Nors Kinija sugalvojo loterijų idėją, XV amžiuje Nyderlanduose ir Belgijoje buvo pristatyta pirmoji žaidimo versija. Tuo metu laimėjusiems buvo išdalinti piniginiai prizai. 1445 m. Lecluse surengta pirmoji loterija. Šiame loterijos žaidime buvo parduota mažiausiai 4 tūkst. bilietų, laimėjimas – 1 747 florinų. Šiandien jis prilygtų 170 tūkst. JAV dolerių. Didžioji dalis pajamų buvo panaudota nepasiturintiems skirtiems projektams finansuoti.

Įdomu tai, kad tokie filmai kaip „Karaliaus kalba“, „Bilis Eliotas“ ir „Paskutinis Škotijos karalius“ buvo sukurti padedant nacionalinei Jungtinės Karalystės loterijai. Iš loterijos finansuojami filmai gavo 14 Oskarų ir 32 BAFTA apdovanojimus.

Prancūzija ir Jungtinė Karalystė šiuo metu turi daugiausiai laimėtų loterijos „EuroMillions“ jackpotų. Šios abi šalys turi po 110 nugalėtojų, Ispanijoje – 107 laimingieji, laimėję pagrindinį prizą. Tai reiškia, kad 327 iš 503 jackpotų (65,1 proc.) atiteko šioms trims šalims. Portugalija, Belgija, Šveicarija, Airija, Austrija ir Liuksemburgas pasidalijo 34,9 proc. „EuroMillions“, o 2020 m. gruodį laimingas žaidėjas laimėjo 207,2 mln. eurų, tai yra šio žaidimo rekordas.

 2021-aisiais lietuviai loterijose is sidalino daugiau nei 70 mln. Eur

Dar vienos Europoje vykstančios loterijos „Eurojackpot“ didžiausias jackpotas yra 90 milijonų eurų.

Daugiau nei 70 milijonų eurų – tiek per 2021-uosius laimėjo lietuviai, dalyvavę įmonių „Olifėja“ ir „Euloto“ organizuojamose loterijose. „Vikinglotto“ žaidėjas iš Vilniaus laimėjo „Aukso puodą“ su daugiau nei 13 mln. eurų. Šis laimėjimas yra didžiausias per beveik 30 loterijos organizavimo metų ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje.

Šiuo metu „Olifėja“ ir „Euloto“ organizuoja kas savaitę vykstančias loterijas „Teleloto“, „Vikinglotto“, „Eurojackpot“. Kasdien žaidžiamas „Kenoloto“ ir „Jėga“, vyksta momentinės loterijos – tiek tradicinės, kur nutrinami popieriniai bilietai, tiek internete, taip pat TV loterijos.

Azijoje dėl loterijų pamišę kinai, beveik dvigubai daugiau už kitas šalis loterijų turi Malaizija

Kinijoje ir Japonijoje loterijos labai mėgstamos ir kasmet jų populiarumas tik didėja. Šiose šalyse nacionalinės loterijos pinigus skiria įvairiems socialiniams projektams, sporto, statybų sektoriui finansuoti. Honkonge didžioji dauguma gyventojų reguliariai žaidžia bent vieną loteriją.

Apskritai, loterijos Azijoje dažniausiai vertinamos kaip priklausymo bendruomenei ženklas. Taigi, dalyvavimas regioninėje loterijoje laikomas ženklu, kad žaidėjas yra vienas iš vietinių. Loterijų kultūra čia taip pat kupina prietarų, kurie galėtų pritraukti sėkmę.

Daugiausia loterijų turi Malaizija – net 7, Pietų Korėja – 4, po 2 loterijas turi Kinija, Mongolija, Šri Lanka.

Afrikoje loterijų skaičiumi išsiskiria Nigerija

Loterijos žaidimai Afrikoje nėra tokie populiarūs kaip kituose regionuose, tačiau jų vis tiek pakanka, kad afrikiečiai turėtų galimybę laimėti gyvenimą keičiančias pinigų sumas. Geografija ir gyventojų skaičius yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl žaidimai ne tokie populiarūs kaip Europoje ar JAV.

Nigerijoje loterijų daugiausia – jų ten 3, Alžyre, Kenijoje, Pietų Sudane – po 2. Loterijos taip pat populiarios Etiopijoje, Ganoje, Mauricijuje, Maroke, Pietų Afrikoje, Ugandoje.

Loterijoje laimintys žmonės tampa laimingesni

Visų šalių gyventojai dalyvauja loterijose, tikėdamiesi laimėti, nors ne visada laimėjimas atneša tik laimę ar užtarnautą ramybę. JAV atliktas tyrimas apie tai, kaip amerikiečiai gyvena po laimėjimo, atskleidžia nemažai įdomių faktų.

85 proc. loterijos laimėtojų teigė esantys patenkinti arba labai patenkinti savo gyvenimu. Laimė priklauso ir nuo laimėto prizo dydžio. Tie, kurie laimėjo daugiau nei 3 milijonus, jautėsi daug laimingesni už tuos, kurie laimėjo mažiau nei 2 milijonus.

Remiantis statistika, loterijos laimėtojai yra laimingesni nei anksčiau, tai patvirtino 76 proc. dalyvavusių tyrime. Anot žaidėjų, laimėjusių jackpotus, finansinis saugumas susijęs su jų laimės pojūčiu: jie sako jaučiantys, kad turi pakankamai pinigų ateinantiems metams, o taip nebūtų, jei nebūtų laimėję. Be to, dauguma džiaugiasi, kad gali daugiau laiko praleisti su šeima, įsigyti tai, kas jiems patinka.

54 proc. tų, kurie jaučiasi laimingi, sako, jog nejaučia tokio spaudimo kaip anksčiau. Tačiau tie, kurie atskleidė, kad yra mažiau laimingi nei prieš laimėdami loteriją, išreiškė spaudimą kaip pagrindinę savo nelaimingumo priežastį. Kas penktas loterijos laimėtojas atskleidė, kad jackpotas neturėjo jokios įtakos, nes žmogus jau buvo laimingas.

Trečdalis lieka gyventi savo namuose

Du iš trijų loterijos laimėtojų įsigyja naują namą. Kas trečias persikelia gyventi į naują vietą, o kas ketvirtas loterijos laimėtojas įsigyja bent vieną nekilnojamąjį turtą kitoje šalyje. Daugumai tai yra atostogų namai.

Kai kurie kraustosi ne tik dėl geresnių gyvenimo sąlygų, bet ir dėl to, kad buvusiuose namuose sulaukia pernelyg daug lankytojų su prašymais paskolinti pinigų.

WDOH tyrimo duomenimis, 68 proc. po laimėjimo gyvena individualiuose namuose.

Penktadalis pasilieka dirbti savo darbe

„Camelot Group“ darė tyrimą, kurio metu buvo analizuojama, ar loterijos laimėtojai pakeitė savo profesiją. Apklausa atskleidė, kad 19 proc. tų, kurie vidutiniškai laimėjo mažiau nei 1,3 mln. JAV dolerių, liko savo darbe. Tie, kurie laimėjo daugiau nei 2,5 mln. dolerių, darbą keitė dažniau. Kas trečias tiek laimėjęs žmogus dabar dirba savarankiškai arba užima kitas pareigas.

Net 35 proc. loterijos laimėtojų per metus keturis ar daugiau kartų išvažiuoja atostogų. 94 proc. loterijoje laimėjusių žmonių atostogauja bent du kartus per metus. Nors loterijos laimėtojai gali atostogauti dažniau ir ten, kur jie panorėtų, tačiau į tolimas vietas jie vyksta ne taip dažnai.

90 proc. laimėjusių loterijose neišlaiko to paties draugų rato: vieni pakeičia gyvenamąją vietą, kiti neduoda jiems tiek pinigų, kiek šie tikėjosi. Pagal statistiką, po laimėjimo išsiskiria vos 3 proc. šeimų. Tiesa, tyrimo duomenys rodo ir tai, jog tarp laimėtojų esama tokių, kurie įniko į priklausomybes nuo alkoholio ar narkotikų. Laimei, toks procentas nėra didelis, o po laimėjimo priaugusių svorio asmenų skaičius siekia 32 proc.

Net 68 proc. loterijos laimėtojų ir toliau siekia laimėti. Kai kurie žaidėjai eksperimentuoja – įsigyja daugiau bilietų nei anksčiau arba išbando kitas loterijas.

Dosniausi broliams ir seserims

Kas dešimtas loterijos laimėtojas perka daugiau nei dešimt transporto priemonių. Tarp jų būna bent vienas prabangus modelis. 7 proc. nusiperka kemperį ir keliauja po šalį. Kas penktas žaidėjas po laimėjimo loterijoje pirmą kartą gyvenime skrido lėktuvu.

83 proc. loterijos laimėtojų dalį laimėjimo išleidžia savo šeimai ir artimiesiems. Daugiausia gauna broliai ir seserys (66 proc.), vaikai (57 proc.) ir tėvai (51 proc.).

Violet ir Allenas Large‘ai nusipelno būti paminėti už tai, kad visą savo jackpotą (11,2 mln. JAV dolerių) paaukojo Kanados ligoninėms ir kitoms įstaigoms.

Lietuvoje loterijų laimėtojai – racionalūs

Knygos „Laimėtojai“ autorius, psichologas Gediminas Navaitis išnagrinėjęs
ne tik loterijų žaidėjų, bet ir laimėtojų savijautą bei kur jie leido savo laimėtus pinigus, sako, kad lietuviai yra gana racionalūs.

36 didelių sumų laimėtojų tyrimas atskleidė, kad tautiečiai 45 proc. savo laimėjimų skyrė santaupoms,16 proc. – buities sąlygų pagerinimui, artimųjų parėmimui laimėtojai skyrė – 11 proc., verslui ir asmeniniam tobulėjimui – apie 10 proc., sveikatai – 5 proc., transportui – 4 proc., kelionėms, turizmui, laisvalaikiui – 2,5 proc.

Kalbant apie psichologinę laimėtojų būseną, 4 žmonės iš 36 pasakė, kad santykiai su draugais suprastėjo, 2 atsakė, kad pablogėjo santykiai šeimoje, o 3, kad suprastėjo savijauta.

Kai kuriems iš laimėtojų teikęs konsultacijas, psichologas sako, kad nėra visuomet taip, jog tik aplinkiniai siekia naudos. „Kai kurie po didelio laimėjimo puikavosi, demonstravo pranašumą, iš aukšto pažvelgė į kai kuriuos žmonės, kurie natūraliai sureagavo. Pablogėję santykiai šeimoje dar iki laimėjimo buvo prasti, tad toks pokytis buvo papildomas postūmis nutraukti probleminius santykius. Psichologinės savijautos pokytis natūralus besikeičiant asmeniniams santykiams“, – „DELFI“ komentavo G. Navaitis, apibendrindamas, kad iš esmės laimėjimas suteikia laimės ir didesnį komfortą.

Parengta pagal euroweeklynews.com, gamblingsites.org, warwick.ac.uk,gallup.com, worlddatabaseofhappiness-archivee.eur.nl, floridatoday.com.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)