Namus Kalėdom puošia net 9 lietuviai iš 10, rodo prekybos tinklo „Maxima" užsakymu „Spinter Research" atlikta apklausa. Gyventojai neapsiriboja tik Kalėdų eglutės puošimu: 68 proc. dekoracijomis dabina namus, o kas antruose namuose lemputės nugula ir ant žaliaskarės, ir tampa interjero dekoracija kitose erdvėse.

Kalėdų stalas lietuviams taip pat yra svarbi pasirengimo šventėms dalis – planuojami ne tik ant jo atsidursiantys valgiai, tačiau 49 proc. skiria laiko ir paties stalo dekoravimui. Dar ketvirtadalis sako puošiantys ir namo išorę, o kas ketvirtas įsigyja Advento kalendorių. Po 16 proc. apklaustųjų pasitelkia ir daugiau priemonių sukurti šventinę dvasią: namus kvėpina kalėdiniais kvapais, kabina dovanų kojines.

„Laikai, kai Kalėdų eglė būdavo puošiama paskutinėmis dienomis prieš Kūčias – jau praeityje. Pirkėjai šventėms pradeda ruoštis dar lapkričio pradžioje, o jau prasidėjęs kalėdinių dekoracijų paklausos pikas tęsiasi visą gruodį. Pastebime, kad infliacija šiemet keičia pirkėjų įpročius – žmonės rečiau pasiduoda impulsyviems pirkiniams, jiems svarbiau tapo akcijos ir nuolaidos. Atitinkamai ir vis daugiau žmonių planuoja apsipirkimus, nes tada galima pasinaudoti geriausiais kainų pasiūlymais bei nemažai sutaupyti", – pranešime spaudai sako lietuviško prekybos tinklo Rinkodaros departamento direktorė Renata Kežionienė.

Ar irgi nedarote šios klaidos?

Interjero dizainerė Sandra Očikaitė pastebi, kad nors lietuviai ir vis drąsiau puošia namus, tačiau palyginus su itin išraiškingai Kalėdų belaukiančiais amerikiečiais – vis dar yra minimalistai.

„Mes neperspaudžiame, bet vis tiek dažnuose namuose galima pastebėti vieną mėgstamiausių lietuvių klaidų. Tai yra – kiek namuose yra paviršių (komodų, spintelių ir pan.), tiek ir stengiamės juos visus padekoruoti. Taip galima lengvai paslysti ir namus perkrauti. Saikas yra labai geras dalykas ne tik prie Kalėdų stalo, bet ir laukiant švenčių", – pataria S. Očikaitė.

Interjero dizainerė Sandra Očikaitė
Interjero dizainerė Sandra Očikaitė. Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Kiek yra per daug? Dizainerė siūlo visų pirma tiesiog pažvelgti į namų stilių. Jeigu jūsų namų interjeras yra klasikinis, tai paprastai jame būna nemažai detalių – tuomet ir Kalėdoms galima pasipuošti gausiau, panaudoti daugiau elementų.

„Očikaitė Home Decor" įkūrėja dažniausiai bendrauja su naujakuriais, kurie namų stilių renkasi saikingesnį, minimalistišką, įkvėpimui žvalgosi į Skandinaviją. Tuomet tokiuose namuose ir šventinių dekoracijų verčiau nepridėti per daug. Visiškai pakaktų eglutės, Advento vainiko ir kelių elementų – pavyzdžiui, žvakių.

„Derinant Kalėdų dekoracijas prie namų stiliaus, jos labai gražiai įsikomponuoja ir namuose būna išlaikomas vientisumas, harmonija", – pataria S. Očikaitė.

Mados tendencijos – ir papuošimuose

Nors Kalėdos visų pirma siejamos su tradicijomis, tačiau ir čia atsiranda naujų tendencijų bei žmonių įpročių pokyčių – tiek kalbant apie spalvas, tiek apie dekoracijų pagaminimo būdus.

„Šiemet labai pasistebi, kad žmonėms norisi į namus įsinešti daugiau senovės. Populiarėja tie senieji „art deco" stikliniai žaisliukai, kurie ant eglutės būna visi skirtingi, žmonės nebūtinai jau nori visų žaisliukų vienodų", – atkreipia dėmesį interjero dizainerė.

Šiais metais ypač populiarėja ir baltos Kalėdų eglutės. Nusprendę puošti dirbtinę eglę, vis dažniau lietuviai ieško jų apipurkštų „sniegeliu", pabalintomis šakelėmis arba visiškai baltų. Jos, pasak dekoravimo ekspertės, tampa ir puikia baze papuošimams, nes prie baltos visos spalvos dera.

Be to, tvarumo temos ir dėmesys aplinkai neaplenkia ir Kalėdų – žmonės ieško natūralesnių, rankų darbo papuošimų, renkasi mažiau plastiko.

Šių metų TOP spalvos

Tendencijos keičiasi ir kalėdiniame kolorite, nors S. Očikaitė pastebi, kad šiuo klausimu žmonės nebūtinai vaikosi madų.

„Savo soc. tinkluose dariau apklausą – kokias spalvas žmonės renkasi Kalėdų dekoracijomis? Tai kaip ir anksčiau, taip ir dabar jie pasidaliję kone lygiai perpus. Vieni yra klasikinio dekoro spalvų – raudonos, auksinės, žalios – gerbėjai. Kiti spalvų atžvilgiu yra minimalistiškesni ir mieliau renkasi neutralias rudą, šampano", – dalijasi dizainerė.

Pastaraisiais metais yra itin išpopuliarėję rožinės spalvos žaisliukai, kurie, pasak S. Očikaitės, labai simpatiškai atrodo ir ant baltos eglės. Tikintiems spalvų magija, šiemet verta į koloritą įsitraukti sidabrinę, nes sakoma, kad ji traukia turtus. O naujausias mados šauksmas – šiemet pasaulyje dažniau renkamasi ne įprasta sodri mėlyna, o turkio spalva.

„Kad ir kokią gamą pasirinktumėte, esminė taisyklė lieka ta pati – svarbiausia yra neperkrauti, verčiau derinti vieną ar kelias giminingas spalvas ir jas naudoti visoms dekoracijoms: eglutei, stalui ir t.t. Visuomet gražiai dera raudona ir balta, raudona ir žalia, mėlyna ir sidabrinė ar pan.", – pasiūlymais dalijasi dizaino žinovė.

Originalūs papuošimai leis ir sutaupyti

Gyventojams nerimaujant dėl išaugusių išlaidų, S. Očikaitė pataria – šventinį namų įvaizdį atsinaujinti galima visai nesunkiai ir nebrangiai.

„Apsižiūrėkite, ką turite, ir šiemet į šventinį namų jaukumą atsineškite tik kelis naujus elementus. Pavyzdžiui, jeigu turite auksines žvakides, jas ir naudokite – tačiau gal šiais metais pakeiskite staltiesę? Arba rinkitės kitos spalvos žvakes? O gal pakaktų tik atsinaujinti pagalvėlių užvalkalus ar įsigyti kelis naujus žaisliukus? Net viena nauja detalė gali atnešti jau kitą koloritą ir kitą emociją", – įsitikinusi interjero dizainerė.

Interjero dizainerė – apie dažnuose namuose tebedaromą klaidą puošiantis Kalėdoms
Šaltinis: Organizatorių nuotr.

Tradiciniu papuošimu namuose jau tampa Advento vainikai. Tai ypač šventinė dekoracija, kurią galima susikurti ir patiems. Abejojantiems savo jėgomis S. Očikaitė pataria pasilengvinti sau darbą – įsigyti paprastai visai nebrangų jau supintą vainiką be dekoracijų ir jį papuošti patiems.

„Į Lietuvą pamažu ateina ir užsienyje išpopuliarėjusių popierinių žaisliukų mada. Jie labai nesunkiai padaromi ir yra labai simpatiška puošmena – tikrai verta išbandyti išleidžiant visai nedaug pinigų. Dar vienas paprastas ir kiek primirštas elementas – kaspinėliai, kuriuos galima pasidaryti patiems ir jais nupuošti eglę. Rankų darbo papuošimai atneš dar daugiau jaukumo, kurio prieš šventes juk labiausiai ir norisi", – sako S. Očikaitė.

Specialusis projektas „Kalėdų Kalėdos“