Erkėms NE

Ne vienerius metus su erkių platinamomis ligomis susidurianti parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė įsitikinus, kad kiekvienas keturkojį augintinį turintis šeimininkas turėtų žinoti, kas nepatinka šiems kraujasiurbiams parazitams.

„Šios žinios gali išgelbėti jūsų augintinio gyvybę ir padėti tinkamai apsisaugoti. Kuo daugiau erkėms nepatinkančios apsaugos naudosite – tuo didesnė tikimybė, kad viso sezono metu jų išvengsite“, – pasakojo veterinarijos gydytoja.

Taigi, ko nemėgsta erkės?

Trumpa žolė

Pradėkime nuo paprasčiausių dalykų. Faktas – ilgoje, nepjautoje žolėje erkių bus daugiau. Trumpoje žolėje erkėms slėptis nuo jas naikinančių paukščių – sunkiau. Todėl jei einate su savo augintiniu pasivaikščioti po nešienautas pievas – žinokite, kad tikimybė sutikti erkes didėja.

Nuosavame kieme dažniau pjaudami ir prižiūrėdami veją taip pat mažinsite tikimybę įsisiurbti erkėms. Tačiau nepraraskite budrumo – erkės dauginasi greitai ir jas galite sutikti net pievelėse prie daugiabučių ar miesto centre.

„Viena krauju pasimaitinusi erkė padeda apie 17 tūkstančių kiaušinėlių, iš kurių išsirita naujos erkės. Todėl kartais net ir tose vietovėse, kuriose ilgą laiką nebuvo erkių, jų gali atsirasti labai daug“, – teigė veterinarijos gydytoja K. Ausmanė.

Kvapai

Internete labai dažnai galime rasti komentarų, kad erkių neįmanoma atbaidyti kvapais, nes jos neturi uoslės. Tai nėra visiška tiesa. Erkės neturi nosies, bet ant priekinės kojų poros turi jutimo organą, kuriuo jaučia iškvepiamą anglies dioksidą, mūsų prakaite esantį amoniaką bei kitus intensyvius kvapus.

Šis organas padeda joms orientuotis erdvėje ir lengvai rasti savo aukas. Todėl maskuodami savo ar gyvūno kūno kvapą natūraliais eteriniais aliejais ar antiparazitiniais purškalais galite suklaidinti erkes.

„Pasirinkę augintiniams saugius eterinius aliejus, kurie, įtrinti į augintinio sprandą, padeda atbaidyti kraujasiurbius parazitus, tikrai sumažinsite riziką erkėms įsisiurbti“, – pasakojo vet. gydytoja K. Ausmanė.

Šunims ir katėms rekomenduojami citrinžolių, kvapiųjų citrinžolių, levandų, eukaliptų, rozmarinų bei pelargonijų eteriniai aliejai, kurie efektyviai atbaido erkes bei kitus gamtoje sutinkamus parazitus.
„Šie eteriniai aliejai visiškai saugūs gyvūnams, tačiau nepatinka parazitams. Jų skleidžiamas kvapas gali veikti kaip papildoma apsaugos priemonė išsiruošus į pasivaikščiojimą su augintiniu“, – dėstė K. Ausmanė.

Taip pat tinka ir tokie eterinių aliejų mišiniai, kuriuose yra ne vienas aromatas. Eterinius aliejus apsisaugojimui nuo erkių gali naudoti ir augintinių šeimininkai.

„Prieš pasivaikščiojimą savo augintinį tai pat galite apipurkšti ir natūraliais purškalais, kurių pagrindas – natūralūs insekticidai. Žmonėms ir gyvūnams tokie purškalai yra bekvapiai, tačiau erkės jų skleidžiamą kvapą jaučia ir jo vengia“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Ultragarsas

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad ultragarsinių pakabukų skleidžiamas garsas tiesiogiai veikia jų smegenis. Erkės paveiktos ultragarso nebesiorientuoja ir nebesugeba užlipti ar įsisiurbti į savo auką.

„Ultragarsiniai pakabukai Lietuvoje sparčiai populiarėja kaip efektyvi papildoma apsaugos nuo erkių priemonė. Erkės ultragarso išties nemėgsta, dėl jo jos praranda savo koordinaciją“, – pasakojo veterinarijos gydytoja Kamilė Ausmanė.

Ultragarsiniai pakabukai visiškai saugūs, savyje neturi jokių cheminių medžiagų, neskleidžia kvapo, o pakabuko ultragarso impulsai negirdimi ir nekenkia nei gyvūnams, nei žmonėms.

„Ultragarsiniai pakabukai tinka ir jautriems gyvūnams, ir visai jauniems bei vyresnio amžiaus gyvūnams. Jais galima apsaugoti netgi besilaukiančias kales ar kates. Geriausia pakabuko nenuimti net ir esant namuose, taip apsauga bus efektyvesnė“, – toliau pasakojo K. Ausmanė.

Cheminės medžiagos

Erkės nemėgsta ir cheminių preparatų, kurie buvo sukurti specialiai tam, kad jas ne tik atbaidytų, bet ir iškart jas nužudytų vos joms įsisiurbus į auką.

„Jūsų veterinarijos gydytojas tikrai padės jums pasirinkti tinkamiausią cheminę apsaugą nuo erkių. Tai gali būti antkaklis, lašai arba tabletės,“ – pasakojo K. Ausmanė.

Dauguma antiparazitinių lašų veikia apie mėnesį, todėl svarbu nepamiršti juos periodiškai gyvūnui sulašinti. Jie lašinami gyvūnui ant odos, praskleidus kailį sprando srityje.

Cheminiai antiparazitiniai antkakliai būną veiksmingi apie 8 mėnesius, tačiau šeimininkas turėtų įsitikinti, kad antkaklis gerai priglunda prie gyvūno odos. Tokį antkaklį gyvūnas turi nešioti ir namie, ir lauke.

„Naudojant cheminę apsaugą nuo erkių labai svarbu pasikonsultuoti su savo veterinarijos gydytoju. Žmonės dažnai nežinodami padaro lemtingų klaidų – pavyzdžiui, šuniui skirtas chemines antiparazitines priemones panaudoja kartu gyvenančiai katei. To negalima daryti, nes priemonės tinkančios šuniui gali labai stipriai pakenkti katės sveikatai“, – pasakojo Kamilė Ausmanė.

Statinė energija

Žinote tą jausmą, kai prisilieti prie ko nors ir lyg trenkia elektra? Nemalonu, tiesa? Erkėms šis jausmas taip pat nepatinka. O tokį efektą erkėms sukelia gyvūno dėvimi gintaro karoliukai.
Gintariniai antkaklio karoliukai įelektrina gyvūno kailį, todėl parazitams tampa sunku prie jo prikibti. Tai dar viena natūralių antiparazitinių antkaklių rūšis.

„Gintariniai antkakliai, kaip kitos natūralios antiparazitinės priemonės, ypatingai tiks tiems augintiniams, kurie netoleruoja cheminių preparatų. Jie veikia kitaip negu natūralius insekticidus turintys antkakliai, kadangi gintarinių karoliukų esmė – įelektrinti kailį taip, kad erkės negalėtų prie jo prikibti“, – detaliau pasakojo K. Ausmanė.

Rūpestingas šeimininkas

Pasak veterinarijos gydytojos Kamilės Ausmanės, erkės labai nemėgsta atsakingų šeimininkų, nes jie, tiesiogine to žodžio prasme, trukdo erkėms gerai pavalgyti.

„Šeimininkas, kuris po kiekvieno pasivaikščiojimo atidžiai apžiūri savo augintinį, ženkliai prisideda prie rizikos užsikrėsti erkių platinamomis ligomis mažinimo.

Įsisiurbusi erkė savo užkratą gyvūnui perduoda per dvi paras. Todėl kuo anksčiau pašalinsite įsisiurbusią erkę – tuo didesni šansai, kad jūsų gyvūnas išvengs ligos“, – pasakojo veterinarijos gydytoja K. Ausmanė.

Todėl po kiekvieno pasivaikščiojimo atidžiai apžiūrėkite savo augintinį, ilgaplaukius šukuokite, ieškodami erkių ant kūno. Jei radote įsisiurbusią erkę – pašalinkite ją specialiu traukikliu arba paprastu pincetu. Sutrukdykite erkei maitintis – jai tai labai nepatiks, o jūsų gyvūnas liks sveikas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)