Kankindamas savo auką lietuvis emigrantas paskambino žmonai ir pranešė, kad žudo žmogų ir ši turėtų kviesti policiją, tuomet, baigęs pokalbį, grįžo pabaigti savo kruvino darbo. Tai ne ištrauka iš siaubo filmo, tai nusikaltimas, kurį beveik prieš dešimtmetį įvykdė į Didžiąją Britaniją uždarbiauti išvykęs Gintautas Pšenaška.

Į Ostvestrio miestelį Anglijoje emigravęs lietuvis apsigyveno pas vietine įžymybe vadintą Margaret Wycherley. Moteris dirbo kaminkrėte, o vietinių pagarbos sulaukė dėl to, kad buvo vienintelė moteris, turėjusi tokį amatą apylinkėje. Tiesa, tai anksčiau buvo jos vyro verslas, kurį ji į savo rankas perėmė po vyro mirties dar 1993 metais.

Moteris britų žiniasklaidoje buvo įvardijama kaip itin komunikabili: mėgo lankytis karaokės baruose, dažnai susitikdavo su draugais ir kaimynais, tad nenuostabu, kad būtent jie pirmieji ir ėmė įtarinėti, kad nutiko kažkas blogo. Kelias dienas iš namų išeinančios kaminkrėtės nepastebėję kaimynai ėmė dalytis įtarimais ir pranešė policijos pareigūnams, kad pastarąjį kartą moterį matė prieš kelias dienas, kepančią mėsą kartu su nuomininku.

Į kaminkrėtės namus atvykę pareigūnai išlaužė duris ir rado ant žemės gulintį jos kūną. Vos 1,57 m ūgio moters kūnas buvo nusėtas smurto žymėmis.

G. Pšenaška tuo metu dirbo virtuvės padėjėju viename iš miestelio viešbučių.

Kambarį kaminkrėtės namuose vyras nuomojosi nuo 2008-ųjų, vos kiek daugiau nei metus iki kruvino nusikaltimo.

Nusikaltimui ruošėsi gerdamas degtinę

Teismo posėdyje savo kaltę neigęs G. Pšenaška bendravo rusų kalba, per vertėją. Vėliau teisme nuskambėjo prielaida, kad dėl kraujyje buvusio alkoholio vyras menkai pamena, ką padarė.

Kaip tuo metu rašė leidinys shropshirestar.com, prieš nužudydamas savo buto savininkę lietuvis emigrantas tris dienas vartojo didelius kiekius alkoholio, o lemtingą vakarą vidiniame kieme kartu su savo auka kepėsi mėsos kepsnius.

Neapsakomas emigranto iš Lietuvos žiaurumas: gavęs intymų pasiūlymą savo auką mušė, spardė ir užtrypė kojomis
© DELFI / Domantas Pipas

Teismo salėje proceso metu nuskambėjo prielaida, kad kivirčas tarp būsto savininkės ir nuomininko kilo po to, kai 63-ejų britė lietuviui emigrantui pasiūlė sandorį: galės gyventi pas ją nemokamai, jei jiedu pradės lytiškai santykiauti, skelbė shropshirestar.com.

Pasiūlymu nepatenkintas emigrantas iš pradžių trenkė moteriai kumščiais, vėliau spyrė ir parvertęs šokinėjo ant jos kojomis. Įsiutęs vyras ją bandė ir smaugti.

Daugybinius sužalojimus patyrusi moteris mirė nuo smūgių ir smaugimo.

Teisėjas teismo salėje bandė išsiaiškinti, kokios iš tikrųjų buvo tokio smurto protrūkio priežastys: „Nėra aišku, kas paskatino tokį smurto protrūkį. Jos pasiūlymas jūsų požiūriu buvo atstumiantis, tačiau kodėl jūs atsakėte smurtu?“

Teisėjas taip pat pastebėjo, kad moteris buvo liekno sudėjimo ir labai nedidelio ūgio, kai tuo metu G. Pšenaška buvo absoliučiai kitoks. Britų spauda jį apibūdino kaip „stiprų, gerai sudėtą vyrą“.

Ekspertų teigimu, prieš mirtį britė patyrė ne tik fizinį, bet ir psichologinį skausmą.

Neapsakomas emigranto iš Lietuvos žiaurumas: gavęs intymų pasiūlymą savo auką mušė, spardė ir užtrypė kojomis
© DELFI / Domantas Pipas

G. Pšenaška ir teismo salėje kartojo, kad nepamena, kas įvyko, neigė savo kaltę. Jo teigimu, tai buvo tik „netikėta ir girta reakcija. pasiūlymą“.

Pavargęs mušti ir spardyti padarė pertrauką

Tyrimą atlikęs teismas konstatavo, kad savo auką mušti ir spardyti pradėjęs emigrantas pavargo ir nusprendė paskambinti žmonai. Kaip skelbė shropshirestar.com, žmonai jis skambino net kelis kartus.

Žmonai paskambinęs G. Pšenaška teigė, kad kepasi kepsnius kartu su šeimininke, tačiau vėliau įvardijo, kad žudo žmogų ir patarė jai kuo greičiau kviesti policiją. Žmona į tai nesureagavo.

Portalas 24housing.co.uk įvardijo, kad vyras į Lietuvą skambino net kelis kartus per kelias valandas: nuo septintos valandos vakaro iki pusės vienuolikos. Britų žiniasklaida teigia, kad skambučių metu vyro tonas kito. Pirmo pokalbio metu jis pasakojo, kad kepa su šeimininke kepsnius, vėliau teigė, kad jos nekenčia, o galiausiai prisipažino, kad žudo žmogų.

Vėliau pareigūnai išsiaiškino, kad emigrantas ne tik žiauriai nužudė savo auką, bet jos kūną iš vidinio kiemo dar ir atitempė į namų svetainę.

Kitą dieną po kruvino nusikaltimo vyras nuvyko į policijos komisariatą ir norėjo pasakyti, ką padarė, tačiau pareigūnai negalėjo jo suprasti. Britų pareigūnai pasiūlė jam grįžti kartu su vertėju.

Nors Anglijoje vyras buvo dirbęs jau penkerius metus, nemokėjo angliškai. Net teismo suole jis kalbėjo rusiškai, į anglų kalbą jo žodžius vertė vertėjas.

Neapsakomas emigranto iš Lietuvos žiaurumas: gavęs intymų pasiūlymą savo auką mušė, spardė ir užtrypė kojomis
© DELFI / Domantas Pipas

Po pareigūnų pasiūlymo grįžti į komisariatą su vertėju, šis persigalvojo ir nusprendė sprukti iš šalies. Deja, nesėkmingai. Vyras buvo pričiuptas pareigūnų.

Po to, kai byla buvo baigta, inspektorius Mickas Homdenas lietuvį įvardijo kaip „labai pavojingą asmenybę“. „Mūsų mintys – kartu su aukos šeima ir draugais. Tikimės, kad teismo sprendimas padės jiems atsitiesti“, – portalas shropshirestar.com citavo M. Homdeną.

Teismo sprendimu, G. Pšenaška kalės iki gyvos galvos. Teisėjas paskelbė, kad į laisvę anksčiau jis galės prašyti tik atlikęs ne mažiau kaip šešiolikos metų laisvės atėmimo bausmę.

Sukrėtė britų bendruomenę

Osverstis, kuriame emigrantas įvykdė nusikaltimą - miestas vakarų Anglijoje, greta sienos su Velsu.

Mieste gyvena vos 15 tūkst. gyventojų, tad nusikaltimas sukrėtė visą bendruomenę.

Net ir praėjus metams po nusikaltimo, vietinėje žiniasklaidoje buvo pasirodęs straipsnis, kuriame buvo skelbiama, kad Osverstyje tikrai saugu gyventi.

Bendruomenės pirmininkas portalui bordercountiesadvertizer.co.uk tuo metu teigė, kad Osverstis yra saugi vieta gyventi ir šios vietos saugumo negali sugadinti per kelerius metus įvykdyti keli kraupūs nusikaltimai.

Vos per trejus metus, nuo 2007 iki 2010 metų, šiame mieste buvo įvykdytos aštuonios kraupios žmogžudystės. Kaip pačias baisiausias žmogžudystes britai išskyrė kelias: kai verslininkas nužudė savo žmoną, dukrą, o vėliau nusižudė pats ir emigranto iš Lietuvos įvykdytą nusikaltimą, kai buvo nužudyta mieste gerbiama ir žinoma kaminkrėtė.

Tragiškos žmogžudystės neatspindi tikrojo Osversčio veido, teigė britai vietinėje žiniasklaidoje ir pabrėžė, kad Osverstis yra puiki ir saugi vieta gyventi.

Lietuvoje buvo pagarsėjęs kaip bėglys

Už grotų G. Pšenaška kalėjo dar gyvendamas Lietuvoje, o garsiausiai jo pavardė nuskambėjo tuomet, kai 2003 metais pabandė pabėgti iš Marijampolės griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos.

Tuo metu jis jau buvo teistas septynis kartus, į koloniją vyras buvo patekęs už vagystę iš kaimynės namų. Teismas buvo skyręs trejų metų laisvės atėmimo bausmę.

Neapsakomas emigranto iš Lietuvos žiaurumas: gavęs intymų pasiūlymą savo auką mušė, spardė ir užtrypė kojomis
© DELFI / Domantas Pipas

Atlikdamas bausmę kolonijoje vyras buvo gavęs leidimą dirbti už pataisos įstaigos ribų be sargybinio. Kaip dar 2003 metais skelbė BNS, dažniausiai jis tvarkydavo teritoriją prie įstaigos administracinio pastato, vykdavo į paštą atgabenti siuntinių nuteistiesiems, o pabėgimo metu, susirgus vienam darbuotojui, kolonijos sandėliuose kraudavo maisto produktus.

Kai kolonijos darbuotojai pastebėjo, kad G. Pšenaška dingo, buvo sudaryta speciali grupė, kuri apklausė jo artimuosius: sugyventinę, mamą ir brolį. Sugyventinė jį nuolat lankydavo, tačiau vieną kartą bausmę atliekantis vyras jos taip ir nesulaukė.

Pareigūnai įtarė, kad kalinys pabėgti užsimojo iš pavydo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tą dieną moteris tiesiog turėjo vykti atsiimti pašalpų už vaikus.

Iš kolonijos du vaikus turintis G. Pšenaška pabėgo likus vos keliems mėnesiams iki lygtinio paleidimo.

Ilgai ieškoti G. Pšenaškos nereikėjo, jis buvo rastas savo sugyventinės bute Kaune, kartu su jųdviejų vaikais, tačiau įsileisti į butą pareigūnų jie nenorėjo, tad butą teko šturmuoti.

Išėjęs į laisvę neužtruko, susikrovė daiktus ir išvyko ieškoti laimės į Didžiąją Britaniją, kur po kelerių metų įvykdė kraupų nusikaltimą.


www.DELFI.lt
35