Vis dėlto „Meta“ ir „YouTube“ teigia siekiančios suderinti savo pareigas liudyti ir apsaugoti naudotojus nuo žalingo turinio, rašo BBC.

Tačiau Alanas Rusbridžeris, „Meta“ priežiūros valdybos narys, sako, kad ši pramonės šaka „pernelyg atsargiai“ taiko moderavimo priemones.

Platformos teigia, kad jos taiko išimtis vaizdinei medžiagai, kai ji atitinka viešąjį interesą, tačiau kai BBC pabandė įkelti filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuoti išpuoliai prieš civilius Ukrainoje, ji buvo greitai pašalinta.

Dirbtinis intelektas gali dideliu mastu pašalinti žalingą ir neteisėtą turinį. Tačiau, kai kalbama apie smurtinių vaizdų iš karo moderavimą, dirbtiniui intelektui trūksta niuansų žmogaus teisių pažeidimams nustatyti.

Su tuo Ukrainoje susidūrė buvęs kelionių žurnalistas Igoris Zacharenka. Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios jis fotografavo ir filmavo išpuolius prieš civilius gyventojus.

Karas Ukrainoje

BBC su juo susitiko Kijevo priemiestyje, kur prieš metus rusų kariai nušovė vyrus, moteris ir vaikus, bandžiusius pabėgti nuo okupacijos.

Jis nufilmavo mažiausiai 17 kūnų ir sudegintus automobilius.

I. Zacharenka norėjo paskelbti vaizdo įrašus internete, kad pasaulis pamatytų, kas įvyko, ir paneigti Kremliaus pasakojimą. Tačiau kai jis įkėlė juos į „Facebook“ ir „Instagram“, jie buvo greitai pašalinti.

Naudodamiesi fiktyviomis paskyromis BBC žurnalistai įkėlė I. Zacharenkos filmuotą medžiagą į „Instagram“ ir „YouTube“. Per minutę „Instagram“ pašalino tris iš keturių vaizdo įrašų. Iš pradžių „YouTube“ tiems patiems trims taikė amžiaus apribojimus, bet po 10 minučių visus juos pašalino.

BBC žurnalistai bandė dar kartą, bet jų iš viso nepavyko įkelti. Prašymas atkurti vaizdo įrašus remiantis tuo, kad juose yra karo nusikaltimų įrodymų, buvo atmestas.

Pagrindiniai šios pramonės atstovai teigia, kad socialinės žiniasklaidos bendrovėms būtina skubiai užkirsti kelią tokios informacijos dingimui.

„Galite suprasti, kodėl jie sukūrė ir apmoko savo robotus, kad vos tik pamatę ką nors, kas atrodo traumuojančiai, tai pašalintų“, – sakė A. Rusbridgeris. „Meta“ priežiūros valdybą, kuriai jis priklauso, įsteigė Markas Zuckerbergas ir ji vadinama savotišku nepriklausomu bendrovės, kuriai priklauso „Facebook“ ir „Instagram“, „aukščiausiuoju teismu“.

Markas Zuckerbergas

„Kitas klausimas jiems – kaip sukurti mechanizmą, nesvarbu, ar tai būtų žmogus, ar dirbtinis intelektas, kad būtų galima priimti pagrįstesnius sprendimus“, – pridūrė A. Rusbridgeris.

Niekas neneigia technologijų bendrovių teisės kontroliuoti turinį, sako JAV ambasadorė pasauliniam baudžiamajam teisingumui Beth Van Schaak: „Manau, kad susirūpinimą kelia tai, kai ši informacija staiga dingsta.“

Karo nusikaltimai fiksuojami socialinėje žiniasklaidoje. Ši medžiaga gali būti naudojama kaip įrodymai, padedantys patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus. Tačiau BBC kalbėjosi su nuo smurtinių konfliktų nukentėjusiais žmonėmis, kurie matė, kaip didžiosios socialinės žiniasklaidos bendrovės pašalino šį turinį.

„YouTube“ ir „Meta“ teigia, kad pagal jų išimtis, taikomas vaizdingai karo medžiagai, kuri atitinka visuomenės interesus, turinys, kuris paprastai būtų pašalintas, gali likti internete, o jį gali žiūrėti tik suaugusieji. Tačiau BBC eksperimentas su I. Zacharenkos vaizdo įrašais rodo ką kita.

„Meta“ teigia, kad reaguoja „į pagrįstus teisėtvarkos institucijų visame pasaulyje teisėtus prašymus“ ir „toliau ieškos papildomų būdų, kaip paremti tarptautinius atskaitomybės procesus, laikydamiesi savo teisinių ir privatumo įsipareigojimų“.

„Meta“

„YouTube“ teigia, kad nors ir taiko išimtis grafiniam turiniui, susijusiam su viešuoju interesu, platforma nėra archyvas. Joje teigiama: „Žmogaus teisių organizacijos; aktyvistai, žmogaus teisių gynėjai, tyrėjai, piliečių žurnalistai ir kiti asmenys, dokumentuojantys žmogaus teisių pažeidimus (ar kitus galimus nusikaltimus), turėtų laikytis geriausios savo turinio apsaugos ir išsaugojimo praktikos.“

BBC taip pat kalbėjosi su Imadu, kuriam priklausė vaistinė Alepe, Sirijoje, kol 2013 m. netoliese nukrito Sirijos vyriausybės barelinė bomba.

Jis prisimena, kaip sprogimas pripildė patalpą dulkėmis ir dūmais. Išgirdęs pagalbos šauksmus, jis išėjo į lauke esantį turgų ir pamatė sužeistus žmonių kūnus.

Tai užfiksavo vietos televizijos komandos. Filmuota medžiaga buvo paskelbta „YouTube“ ir „Facebook“, tačiau vėliau buvo pašalinta.

Konflikto chaose Sirijos žurnalistai BBC pasakojo, kad jų pačių padaryti originalios filmuotos medžiagos įrašai taip pat buvo sunaikinti per bombardavimus.

Po daugelio metų, kai Imadas prašė prieglobsčio Europos Sąjungoje, jo buvo paprašyta pateikti dokumentus, įrodančius, kad jis buvo įvykio vietoje.

Sirija

„Buvau įsitikinęs, kad mano vaistinė buvo užfiksuota kamera. Bet internete mane nukreipdavo į ištrintą vaizdo įrašą.“

Reaguodamos į tokio pobūdžio incidentus, tokios organizacijos kaip Berlyne įsikūrusi žmogaus teisių organizacija „Mnemonic“ ėmėsi archyvuoti filmuotą medžiagą, kol ji neišnyko.

„Mnemonic“ sukūrė įrankį, skirtą automatiškai atsisiųsti ir išsaugoti žmogaus teisių pažeidimų įrodymus – pirmiausia Sirijoje, o dabar Jemene, Sudane ir Ukrainoje.

Jie išsaugojo daugiau kaip 700 tūkst. vaizdų iš karo zonų, kol jie nebuvo pašalinti iš socialinės žiniasklaidos, įskaitant tris vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuotas išpuolis prie Imado vaistinės.

Kiekviename vaizdo įraše gali būti raktas, padėsiantis atskleisti, kas iš tikrųjų įvyko mūšio lauke – vieta, data ar kaltininkas.

Tačiau tokios organizacijos kaip „Mnemonic“ negali aprėpti visų pasaulio konfliktų teritorijų.

Įrodyti, kad buvo įvykdyti karo nusikaltimai, yra nepaprastai sunku, todėl labai svarbu gauti ir išsaugoti kuo daugiau šaltinių.

Karo žurnalistas

Žmogaus teisių aktyvistai sako, kad reikia skubiai sukurti oficialią sistemą, kuri padėtų rinkti ir saugoti ištrintą turinį. Tai apimtų metaduomenų išsaugojimą, kad būtų galima patikrinti turinį ir įrodyti, jog jis nebuvo suklastotas.

JAV ambasadorė pasauliniam baudžiamajam teisingumui M. Van Schaak sako: „Turime sukurti mechanizmą, pagal kurį šią informaciją būtų galima išsaugoti, kad ateityje būtų galima atlikti galimus atskaitomybės veiksmus. Socialinės žiniasklaidos platformos turėtų būti pasirengusios sudaryti susitarimus su atskaitomybės mechanizmais visame pasaulyje.“

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės