„Atsilaisvinusius išteklius galima panaudoti 4G (LTE) ar 5G-NR technologijoms, kurios užtikrina geresnes paslaugas ir našesnį tinklo veikimą, prisideda prie inovatyvių sprendimų“, – sako dr. Ričardas Budavičius, RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupė vyriausiasis patarėjas.

Jis taip pat pabrėžia, kad 3G stočių išjungimas yra neišvengiamas, dėl to vartotojai turėtų pasirūpinti keliais svarbiais dalykais.

Pasitikrinti telefonus


Dauguma prie mobiliojo tinklo prisijungiančių telefonų, modemų, planšečių ar pan. įrenginių palaiko 4G ar net 5G technologijas.

„Jei jūsų įrenginys palaiko ir VoLTE funkcionalumą, jums visiškai nėra ko nerimauti. Vartotojams patariame atkreipti dėmesį į mobiliojo įrenginio užrašus šalia ryšio stiprumą rodančių padalų. Jei telefonas palaiko 4G (LTE), ten matysite štai tokius užrašus: 4G, LTE ar 4G+ ir pan. O jei matysite 3G, H ar 2G, E, G, tai reiškia, kad jūsų telefonas yra prisijungęs prie senesnės kartos 3G ir 2G tinklų“, – aiškina R. Budavičius.

Tokiu atveju reikia nueiti į telefono nustatymus ir pasirinkti pageidaujamą tinklo tipą arba rinktis automatinį nustatymą.

„Pažiūrėkite ar jūsų pasirinkimuose yra 4G-LTE, 5G-NR. Jeigu nėra, po visiško 3G išjungimo, galite turėti problemų dėl ryšio. Tiesa, vis dar veikia ir užima gan svarbią rinkos nišą kone 30 metų eksploatuojama 2G (GSM) technologija. Todėl seni telefonai vis dar turės galimybę balso skambutį turėti šiuo tinklu. 2G tinklų išjungti kol kas neketinama, nes jų eksploatacija yra santykinai pigi. Be to, vis dar veikia daugybė šią technologiją naudojančių M2M (angl. machine to machine) įrenginių – jutikliai, davikliai, įvairūs skaitikliai, kontroleriai, įvažiavimo, kiemo ar garažo vartų keltuvai ir daug kitų“, – dėsto R. Budavičius.

Kitas svarbus aspektas – 3G tinklų išjungimas vyksta visame Europos regione, todėl rinkoje gali atsirasti daugybė pigesnių įrenginių, kurių, išjungus 3G tinklus, paprasčiausiai nebus galima naudoti. Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį, ar perkamas prietaisas palaiko 4G-LTE ir aukštesnes technologijas. Pigiausi tokie mobilieji telefonai gali kainuoti 30-40 EUR.

„Žinoma, nepamirškite ir apie CE ženklinimą – tai gamintojo pareiškimas, kad produktas atitinka jam taikomus Europos Komisijos direktyvų reikalavimus“, – sako R. Budavičius.