Kodėl interneto ryšys lėtas?

Interneto ryšys gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, tačiau, pasak specialisto, dažniausi yra išvardinti žemiau.

Pigus maršrutizatorius neužtikrina interneto kokybės

Kad ryšys būtų puikus, nepakanka tik gero interneto paslaugų plano – būtinas ir kokybiškas maršrutizatorius. Keliasdešimties eurų įrenginys gali atlikti savo funkciją, tačiau ne taip kokybiškai, kaip dauguma norėtume – maršrutizatorius yra tarsi mažas kompiuteris su specialiai sukurta programine įranga, todėl interneto kokybė priklauso nuo jame esančio procesoriaus ir atminties talpos.

„Jeigu belaidį interneto („Wi-Fi“) ryšį silpnina storos namų sienos, didelės erdvės ar galingas kaimynų maršrutizatorius, derėtų įvertinti turimą įrangą – ar jos pakanka kokybiškai transliuoti internetą visuose kambariuose ir, ar nelieka taip vadinamų aklųjų zonų. Geriausias būdas patikrinti – palyginti kompiuterio veikimo greitį esant šalia maršrutizatoriaus ir atokiausiame namo kampe. Jeigu skirtumas akivaizdus – verta pagalvoti apie belaidžio interneto įrangą, kuri užtikrintų belaidžio interneto padengiamumą visuose namuose tolygiai. Geriausias sprendimas namui ar dideliam butui – kelių išmanių belaidžio interneto įrenginių komplektas, kuris išplečia esamą ir suformuoja naują interneto stiprintuvų tinklą“, – sako A. Ogylba.

Belaidžiui internetui „nepatinka“ vieta

Gali taip nutikti, kad maršrutizatoriui tiesiog „nepatinka“ vieta, kur jis stovi. Jeigu laikote jį paslėpę spintoje arba apkrautą daiktais, pabandykite ištraukti į atvirą erdvę – taip skleidžiamas signalas bus stipresnis, o belaidis internetas stabilesnis.

Esate perkrautame kanale

Kadangi skirtingi belaidžio interneto signalai jungiasi prie skirtingų kanalų, interneto sulėtėjimo priežastimi gali būti ir kanalas, kuriuo transliuojamas „Wi-Fi“. Pavyzdžiui, kaimynų bevielis ryšys gali konkuruoti su jūsiškiu, be to, namuose atsirandant vis daugiau išmanių įrenginių, interneto ryšys gali būti „atakuojamas“ iš visų pusių radijo signalais, todėl jis gali veikti su trikdžiais ar ne taip greitai, kaip norėtųsi. „Jeigu jūsų turimas maršrutizatorius yra naujas, o interneto paslaugų planas atitinka jūsų poreikius, gali būti, kad interneto greitį mažina jūsų turimi įrenginiai, kurie skleidžia tam tikrus radijo dažnius. Tai gali būti radijo imtuvas, televizorius, monitoriai, mikrobangų krosnelės, išmanūs namų apyvokos daiktai ir kita elektronika, kuri tyliai, net nenaudojama, parazituoja jūsų internetą. Norint tai patikrinti, pakanka įrenginius ar maršrutizatorių perkelti į kitą vietą, o geriausia – pasinaudoti tam skirtomis programėlėmis“, – pataria „Cgates“ ekspertas. Norėdami sužinoti, ar belaidžio interneto kanalas nėra perkrautas, galite pasinaudoti „Network Analyzer Lite“ („iOS“) arba „Wifi Analyzer“ („Android“) įrankiu, kurie parodo, kokie įrenginiai šiuo metu siurbia jūsų internetą.

„Wi-Fi 7“

Internetą kompiuteryje naudoja virusai

Viena dažniausių prasto interneto priežasčių – įvairios šnipinėjimo programos ir kompiuterį užkrėtę virusai. Norint šių problemų išvengti, kompiuterį reguliariai derėtų patikrinti antivirusinėmis programomis.

Kažkas vagia jūsų internetą

„Paprasčiausias būdas sužinoti, ar kas nors nebando sutaupyti jūsų sąskaita ir nesinaudoja jūsų belaidžiu internetu – patikrinti maršrutizatorių: atjungus savo įrenginius, jo lemputės turėtų „miegoti“, jeigu jos blykčioja – kažkas iš išorės bando prisijungti prie jūsų tinklo. Tiesa, šis būdas suveiks tik tuo atveju, jeigu turite tik keletą įrenginių, kurie naudoja „Wi-Fi“ ir kuriuos vienu metu galite atjungti, jeigu nesate tikri, ar namie nėra daugiau tokių įrenginių, šis metodas neveiks. Jeigu įtariate, kad kažkas be jūsų naudojasi internetu, prisijungę prie savo paskyros interneto tiekėjo svetainėje nepageidaujamus įrenginius tiesiog blokuokite. Kad tokių atvejų nebūtų, visada savo belaidžio interneto ryšį apsaugokite slaptažodžiu, o jeigu kažkam visgi pavyko prisijungti, nedelsdami slaptažodį pakeiskite. Tai ne tik lėto interneto, bet ir interneto ryšio saugumo klausimas“, – pataria A. Ogylba.

Jūsų turimas interneto paslaugų planas jums netinka

„Norint įsigyti interneto paslaugų planą, dažniausiai tikrinamas siūlomas ryšio greitis – kažkiek megabitų per sekundę – pvz., 200 Mb/s. Tai – galią nusakantis dydis, kaip ir arklio galios, kalbant apie automobilį. Mb/s parodo, kokiu greičiu yra išsiunčiami bei gaunami duomenys, o taip pat, kaip sparčiai interneto serveris sureaguoja į jūsų kompiuterio komandas, norint naudoti interneto ryšį. Nėra blogo ar gero interneto greičio, tik toks, kokio reikia jūsų komfortabiliam darbui ir pramogoms“, – pažymi A. Ogylba.

Pasak jo, naujienų portalų skaitymui, elektroniniams laiškams ir socialiniams tinklams pilnai pakanka 1-5 Mb/s, norint žaisti kompiuterinius žaidimus, interneto reikės daug greitesnio: žaidžiant stacionariu ar žaidimams pritaikytų nešiojamu kompiuteriu bei „Xbox One“ arba „Nintendo Switch“, interneto greitis turėtų būti bent 3 Mb/s. Tai – minimalus reikalavimas, tačiau, tačiau norint geros žaidimo patirties, atsisiuntimo greitis žaidimams internete turėtų būti nuo 15 Mb/s. Norint žiūrėti internetinę televiziją ar filmus, standartinės raiškos kokybei reikėtų bent jau 3 Mb/s greičio, o aukštos raiškos – iki 25 Mb/s.

„Koks turėtų būti jums idealiai tinkamas interneto paslaugų planas, nesunku apskaičiuoti. Pirmiausia turite įvertinti, kiek žmonių namuose naudojasi jūsų interneto ryšiu ir kam jie jį naudoja – televizijos transliacijai, muzikos transliacijai, naršymui internete, žaidimams ir t. t. Jeigu gyvenate vienas ir internetą naudojate tik klausytis muzikos bei naršyti internetiniuose puslapiuose, 10–20 Mb/s jums pilnai gali pakakti, tačiau jeigu esate šeima, kuri nuolatos kažką veikia internete, jums reikėtų dairytis interneto tiekėjo, kurio siūlomas ryšys yra daugiau nei 100 Mb/s. Jeigu maršrutizatorius yra naujas, interneto greitis sutampa su nurodytu jūsų paslaugų plane, tačiau vis tiek negalite kokybiškai juo naudotis, tikriausiai esate užsisakę per lėtą internetą. Tokiu atveju jums tiesiog reikia iš naujo įsivertinti savo poreikius ir užsisakyti naują planą“, – pataria „Cgates“ Sistemų valdymo, palaikymo skyriaus ir saugumo vadovas.