Psichologė ir „Jaunimo linijos“ savanorių mokytoja, Milda Kielė teigia, kad paaugliai gauna daug informacijos apie karą Ukrainoje iš socialinių tinklų, tad pokalbį su jais reikėtų pradėti nuo klausimo, ką jie jau žino ir kaip supranta esamą situaciją.

„Paaugliams svarbu paaiškinti, kad vyksta Rusijos karas prieš Ukrainą, tačiau tai nėra visos rusų tautos karas. Turbūt pats svarbiausias faktas yra žinojimas, kad ten žūsta civiliai žmonės, naikinami pastatai, vien tai yra pakankamai grėsminga ir paauglių nereikia apkrauti gąsdinančiais vaizdais ir detalėmis“, – tikina ji.

Padėkite išreikšti jausmus

Specialistės teigimu, tėvams būtina patiems (arba pirmiems) sulaužyti tylos barjerą, nes paaugliams gali būti sunku tai padaryti. Pasak jos, inicijuoti pokalbį labai svarbu, siekiant sužinoti, ką jaunuoliai galvoja ir išgyvena.

M. Kielė tikina, kad kalbėdamiesi su paaugliais, tėvai turi galimybę atsakyti į kylančius klausimus, padėti suvaldyti nerimą ar surasti būdų, kaip gyventi toliau, o tai kuria saugumą ir apibrėžtumą šioje situacijoje.

„Jaunuoliai dabar jaučia daug jausmų, tačiau dažnai nežino, ar normalu tai išgyventi, todėl tėvai turėtų akcentuoti, kad natūralu nerimauti, jausti pyktį, gailesį ar baimę. Tai jiems padeda nurimti, nes šie jausmai tampa „legalūs“.

Paaugliams reikėtų akcentuoti ir tai, kad pyktis šioje situacijoje yra normalu, tačiau jis neturi būti nukreiptas į rusų tautybės žmones, nes dalis jų yra ir mūsų šalies žmonės. Jeigu tėvai nesikalba šia tema ir apsimeta, kad šiuo metu nieko nejaučia, šios emocijos tampa „nelegalios“, – aiškina ji.