Pokalbio pradžioje D. Šakalienės buvo klausta, kaip Ukrainos partneriai JAV ir Europoje turėtų reaguoti į naujausias kruvinas atakas prieš civilius Ukrainoje.

„Na, kad ir kaip būtų liūdna, kad ir kaip tai nutiko, aš nesu nustebusi. Mano nuomone, tai rodo labai aiškų Rusijos požiūrį, kad ji tikrai nenori paliaubų. Ir, žinoma, ji nenori taikos. Kodėl ji turėtų? Ji jau daugiau nei dešimtmetį bando sunaikinti Ukrainą“, – kalbėjo ministrė D. Šakalienė.

Krašto apsaugos ministrė sutiko, jog iš JAV prezidento Donaldo Trumpo girdimas nusivylimas dėl Rusijos neveiksnumo teikia vilčių.

„Mes manome, kad yra labai mažai vilties, kad Rusija pirmą kartą per šimtmečius laikysis susitarimo. Ir mes labai tikėjomės, kad Baltieji rūmai pamatys tai, ką matome mes – Putinas nesiruošia susitarti dėl paliaubų“, – teigė ji.

Paklausta, ar Baltieji rūmai turi galimybių priversti Rusijos prezidentą V. Putiną pasiekti taikos, ministrė D. Šakalienė atsakė labai trumpai.

„Tai būtų nuostabu“, – teigė ji.

Krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė teigė tvirtai abejojanti, kad kasdien karo lauke kovojanti Ukraina sutiktų atiduoti savo teritorijas.

„Bet tai susiję ne tik su Ukraina. Visi suprantame, kad jei bus sukurtas toks precedentas, jei okupacija bus įteisinta, tai pakeis visą pasaulinį geopolitinį kraštovaizdį per pastaruosius septynis dešimtmečius. Buvo sutarta, kad jokios šalies sienos nebus keičiamos jėga. Tuomet šis pasaulinis susitarimas tampa niekinis“, – poziciją dėstė ministrė.

D. Šakalienė interviu „Deutsche Welle“ teigė, jog vienintelis pasaulinis veikėjas, kuris šiuo metu gali sustabdyti Rusiją, yra JAV.

„Manau, kad Rusija suvokia Europą kaip vis dar pernelyg lėtą, pernelyg taikią ir grasinančią smogti atgal, jei bus pažeistos jos teisės. Ir todėl JAV šiuo metu gali užtikrinti tiek paliaubų susitarimo, jei jis bus pasiektas, stebėseną, tiek taikyti baudžiamąsias priemones. <...> Taigi, bet kokios užtikrinimo pajėgos galėtų turėti tikrai reikšmingą ar lemiamą poveikį tik tuo atveju, jei šias dvi funkcijas, t. y. stebėseną ir griežtų bei neatidėliotinų bausmių taikymą, atliktų JAV“, – įžvalgomis dalijosi krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.

Rusija smogė balistinėmis raketomis į Charkivo daugiabučių rajoną

Ministrė tikino, jog jeigu Rusija nebus sustabdyta Ukrainoje, tai bus paskata Kremliui judėti į priekį.

„Jos kariuomenės reforma, jos ginkluotųjų pajėgų reforma sėkmingai vykdoma. Iki metų pabaigos jie turės 1,5 mln. karių. Jų karinės pramonės pajėgumai tam tikrose srityse dabar yra spartesni ir našesni nei kalbant apie Europos Sąjungą“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė ragino situacijos nedramatizuoti, kalbėdama apie galimybę, jog JAV sumažins paramą Europos gynybai.

„Kaip jau sakiau, tai nėra lengvas metas. Tai laikas, kuris pasižymi didele įtampa. Tai laikas, kai turime sudėtingų pasakojimų. Tačiau kartu, mano nuomone, tai nėra laikas dramatizuoti. Tai tikrai nebūtų labai konstruktyvu. Manau, kad dramatizmo turime pakankamai. Neprisidėkime prie to patys. Antra, kadangi šis JAV nusivylimas yra pagrįstas, ir taip, žinia, kad JAV neketina ginti Europos vietoj Europos, JAV ketina padėti Europai gintis. Tai labai racionali ir teisinga žinia“, – pabrėžė krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.

Interviu metu ji pasidalijo ir savo prognoze – ši vasara, pasak D. Šakalienės, bus itin sudėtinga Ukrainai, kartu ir lemiama.

„Kaip klostysis Europos, ES, NATO ir Jungtinių Valstijų santykiai. Tačiau nenorėčiau, kad dabar mes rodytume pirštais ar kaltintume vieni kitus dėl tam tikro komentaro ar pasakymo, tam tikro sprendimo, nes dabar esame tokioje padėtyje, kai Europa turi parodyti, kad mes nesileidžiame į kalbas, kad kalbame rimtai ir kad dabar kalbame apie tam tikrus naujus gynybos finansavimo planus“, – kartu vylėsi ji.

Kovo mėnesį Baltijos šalys kartu su Lenkija oficialiai pranešė apie planuojamą pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. Pernai Seimas nusprendė denonsuoti ir Oslo konvenciją, draudžiančią kasetinių šaudmenų naudojimą. Klausimas apie šiuos sprendimą buvo užduotas ir šiame pokalbyje.

„Aš esu iš šeimos, kuri buvo persekiojama rusų, kankinama, žudoma kalėjimuose ir tremiama į Sibirą. Ir manau, kad kai kalbame apie žmogaus teises, kai teisė į gyvybę yra svarbiausia ir kai kalbame apie mano piliečių gyvybę... Taigi Rusija Ukrainoje labai aiškiai parodo, kad ji naudoja kasetinius šaudmenis. <...>

Kaip žmogus, daug metų dirbantis žmogaus teisių srityje, turėčiau patarimą. Atsibuskite, tai yra pasaulis, kuriame mes giname savo piliečius ir imsimės visų mums prieinamų priemonių. O jei jos nėra, mes ją suteiksime. Rusijos kareiviai daugiau niekada nekirs mano šalies sienos“, – pabrėžė krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (65)