Erkės aktyvios ištisus metus
Nacionalinės sveikatos centro duomenimis erkės tampa aktyvios, kada aplinkos temperatūra pasiekia 4-5 °C laipsnių šilumą. Stebint spartų klimato atšilimą, tokia temperatūra gali būti ir šaltuoju metų laiku bei ankstyvą pavasarį, todėl gyvūnų apsauga nuo erkių derėtų rūpintis ištisus metus. Šiais metais sausis buvo šilčiausias per visą matavimų istoriją – vidutinė temperatūra siekė 2°C, ir nors vasarį vidutinė oro temperatūra -2,4 °C buvo artima normai (0,1 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 metų vidurkį, remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis), kovą užfiksuoti jau 6 aukščiausios temperatūros rekordai.
Kai temperatūra nukrenta žemiau 0 °C, erkės toli gražu nežūsta – jos geba išgyventi ant laukinių žinduolių kailio, žmogaus rūbų, taip pat jos gali išgyventi storoje miško paklotėje ir drėgnose vietovėse. Tad, jeigu gyvūnas neina į lauką, vienintelis būdas, kaip jis gali pasigauti erkių – per šeimininko drabužius arba avalynę. Visgi aktyviai į lauką einantiems augintiniams patartina naudoti preparatus nuo erkių net esant minusinei lauko temperatūrai.

Apsauga nuo erkių: pagrindinis skirtumas – veiksmingumo trukmė
Šiuo metu rinkoje siūloma pačių įvairiausių priemonių apsaugai nuo erkių: nuo natūralių eterinių aliejų, gintarinių karolių iki plačiai naudojamų lašiukų, tablečių, antkaklių. Tačiau ar tikrai visos priemonės yra veiksmingos? Pasak PetCity Ozas veterinarijos gydytojos Gintarės Kleizės reikėtų rinktis veterinarų patvirtintas priemones, o visų svarbiausia – nepamiršti jų suduoti laiku.
,,Mes rekomenduojame naudoti lašus, taip pat kramtomasias tabletes, antkaklius. Ruošiantis ilgiems pasivaikščiojimams miškingose vietovėse, kaip papildomą priemonę galite naudoti aerozolius”, – dalinasi ilgametę patirtį turinti veterinarijos gydytoja Gintarė Kleizė.

Ji pažymi, kad daugelis priemonių nuo erkių apsaugo 4 savaites, taip pat yra tablečių ir lašų, kurie gali veikti ir iki 12 savaičių, antkaklių, kurie yra veiksmingi iki 8 mėnesių laiko:,,Viskas priklauso nuo savininko įpročių ir poreikių. Nepriklausomai nuo to, kokio ilgio veiksmingumo priemonę jūs pasirinksite, svarbu pasižymėti priemonės sudavimo laiką, kad turėtumėt priminimą, kada ją reikia naudoti pakartotinai”, – pabrėžia veterinarijos gydytoja Gintarė Kleizė.
Tabletės nuo erkių – bene veiksmingiausia priemonė rinkoje
Kompleksinei augintinių apsaugai nuo parazitų veterinarijos gydytojai dažnai rekomenduoja tabletes, kurios apsaugo ne tik nuo erkių, bet užtikrina prevenciją ir nuo kirminų. Be to, jos pasižymi geru skoniu bei ilgalaikiu veiksmingumu.
,,Tabletės nuo erkių yra sukurtos kaip skanėstai. Jų forma panaši į skanėstų, skonis taip pat yra malonus gyvūnui, todėl juo galima tiesiog palepinti augintinį. Jeigu šitas metodas neveikia, tabletę galima sumaišyti su gyvūnui įprastu pašaru”, – pataria veterinarijos gydytoja Gintarė Kleizė.
Gydytoja dalinasi, kad pastaruoju metu ypač populiarėja plataus veikimo spektro priemonės, kurios efektyviai apsaugo ne tik nuo erkių, blusų ir kitų išorės parazitų, bet ir naikina vidaus parazitus, gali būti naudojamos reguliariam nukirminimui, širdies kirmėlių profilaktikai. Apie tai plačiau paskaityti galite www.vienairgana.lt Šios priemonės saugios žinduoliams, veikia specifiškai tik parazitų nervinę sistemą, todėl šalutiniai reiškiniai skiriant gyvūnams yra reti. Vadovaujantis gamintojo nurodymais, priemones galima skirti kas mėnesį ištisus metus. Tai ypač aktualu jauniems šuniukams, kurie su pasauliu susipažįsta ragaudami įvairius daiktus, medžiokliniams arba laisvai lauke paleidžiamiems šunims, šeimoms, kuriose yra mažų vaikų, senolių arba ligonių, sergančių lėtinėmis, taip pat autoimuninėmis ligomis.
Pašalinus erkę kuo greičiau, sumažėja rizika erkių pernešamoms ligoms
Erkės siurbdamos augintinių kraują gali užkrėsti juos parazitais, bakterijomis arba virusais. Kaip teigia PetCity Ozas veterinarijos gydytoja Guoda Girdžijauskaitė, augintiniams ypač pavojinga erkių platinama babeziozė, anaplazmozė ir erlichiozė: „Gera žinia, kad greitai pašalinus erkę, rizika ligos perdavimui žymiai sumažėja, todėl labai svarbu po kiekvieno pasivaikščiojimo su augintiniu jį gerai apžiūrėti bei reguliariai naudoti tinkamas profilaktikos priemones.“

,,Kad jūsų augintinis užsikrėtė erkių pernešamomis ligomis išduoda tam tikri simptomai: apetito stoka arba jo nebuvimas, vangumas, karščiavimas, šlubavimas, šlapimo spalvos pokyčiai, odos spalvos pokyčiai bei migruojančios dėmės. Tad pastebėję, kad jūsų gyvūno savijauta tapo kitokia, turėtumėte kreiptis į veterinarijos gydytoją”, – įspėja G. Gridžijauskaitė.
Šalutinis poveikis vaistams nuo parazitų retas, tačiau pasitaiko
Nors veterinarinėje praktikoje antiparazitinių vaistų sukeltas šalutinis poveikis yra gana retas, pasitaiko tam tikrų nepageidaujamų reakcijų, pavyzdžiui, tam tikri odos bėrimai arba virkšinamojo trakto problemos. Tokiu atveju, labai svarbu kreiptis į veterinarijos kliniką ir atvykti apžiūrai. Šalutiniai poveikiai dažniausiai priklauso nuo to, kokį vaistą naudojate. Jeigu tai yra lašiukai, gali pasireikšti paraudimas, praplikimas, tos srities niežulys. Jeigu yra naudojamos tabletės galimas vėmimas, viduriavimas. Yra dar ir kitų šalutinių poveikių kaip neurologiniai reiškiniai, tačiau jie pasitaiko itin retai’’, – dalinasi Pet City Domus Pro veterinarijos gydytoja Lauryna Banelytė.

Augintinių tyko ir kiti išorės parazitai, kuriuos gali perduoti ir žmogui
Naminiai gyvūnai gali užsikrėsti blusomis, niežų erkutėmis, ausų erkutėmis ir plaukagraužiais bei utelėmis.
,,Kad jūsų augintinis turi ektoparazitų, galite nuspręsti pagal padidėjusį niežulį, odos pleiskanojimą, kailio slinkimą, taip pat pagal kailio riebalavimąsi ar odos spalvos pokyčius. Jei įtariate, kad jūsų augintinis turi ektoparazitų, tinkamos priemonės parinkimui rekomenduojama kreiptis į veterinarijos kliniką, kur specialistai maloniai pakonsultuos ir išrinks tinkamiausią priemonę. Svarbu paminėti, kad jūsų gyvūnas parazitais gali pasidalinti ir su jumis – tai būtų sarkoptes niežinės erkės, taip pat jus gali apkandžioti blusos’’, – primena Pet City veterinarijos gydytoja Guoda Girdžijauskaitė.