Dažniausios kačių elgesio problemos

Katės yra nepriklausomos ir unikalios būtybės, tačiau jų elgesys kartais gali sukelti šeimininkams nerimą. Viena dažniausių problemų – šlapinimasis ne kraiko dėžutėje. Tai gali būti teritorijos žymėjimas nedideliu šlapimo kiekiu, kas dažniausiai būdinga nekastruotiems gyvūnams, arba šlapinimasis didelėmis balomis už kraiko dėžutės ribų. „Tokiu atveju pirmiausia dėmesys turi būti nukreiptas į kraiko dėžutės higieną, jos lokalizaciją namuose, kraiko konsistenciją ir kitus niuansus", – teigia „Kaivana“ veterinarijos klinikos gydytoja V. Bankauskaitė.

Dar viena dažna problema – kačių agresija. Tai viena sudėtingiausių sprendžiamų elgesio problemų, kuri neretai sprendžiama medikamentais. Tačiau, anot specialistės, toks sprendimas tik laikinai užglaisto problemą, bet jos neišsprendžia.

Taip pat šeimininkams diskomfortą kelia baldų, užuolaidų ir tapetų draskymas, naktiniai bėgiojimai ir nuolatinis durų braižymas. Šias problemas dažniausiai galima išspręsti teisingai perorganizavus aplinką namuose ir suteikus katei pakankamai veiklos. „Tam nereikia didelių investicijų, tačiau reikės skirti laiko ir finansų, įsigyjant laipynę ir stabilią draskyklę", – pataria veterinarijos gydytoja V. Bankauskaitė.

Vienas iš dažnų mitų – kad katės keršija savo šeimininkams. Jei gyvūnas šlapinasi į netinkamas vietas, tai gali būti streso ar ligos požymis, o ne sąmoningas kerštas. Tačiau, anot V. Bankauskaitės, katės neturi keršto jausmo – jos nesišlapina į batus todėl, kad prieš savaitę buvote išvykę ar atsisakėte duoti skanėstą. Problema slypi visai kitur – tai gali būti streso ar net sveikatos problemų signalas.

Kaip aplinka veikia kačių elgesį?

Netinkamai parinkta aplinka gali skatinti įvairias elgesio problemas. Katėms neužtenka vien tik maisto, vandens ir kraiko – svarbu ir tinkamai išdėstyti daiktai bei užtikrinta saugi, natūraliam instinktui pritaikyta erdvė. „Netinkamai organizuota aplinka – labai abstrakti sąvoka, tačiau kiekviena rūšis turi gyventi panašiausioje į jai natūralią buveinę, kurioje suteikiamos bent pagrindinės galimybės jaustis saugiai ir nepatirti streso", – aiškina veterinarijos gydytoja.

Kaip padėti katei susidoroti su stresu?

Stresas gali būti pagrindinė kačių elgesio problemų priežastis. Jį gali sukelti per didelis triukšmas, staigūs aplinkos pokyčiai, nauji žmonės ar augintiniai namuose. Stresą patiriančios katės gali tapti agresyvios, slėptis, nustoti ėsti ar net pradėti pernelyg dažnai miaukti.

Norint sumažinti stresą, svarbu vengti staigių pasikeitimų ir pasirūpinti tinkama aplinka. „Katės yra ypač jautrios kvapams ir garsams, todėl rekomenduojama atsisakyti stiprių kvapų, tokių kaip smilkalai, kvapiosios žvakės ar stiprūs skalbiklių aromatai", – pataria veterinarijos gydytoja V. Bankauskaitė.

Be to, svarbu sudaryti galimybes katei jaustis saugiai – tam puikiai tinka slėptuvės, aukštos vietos stebėjimui ir žaidimų erdvės. Veterinarijos gydytojas pataria, jog geriausia slėptuvė – paprasta kartotinė dėžė su įėjimu šone, kurioje įtiestas audinys su šeimininko kvapu.

Kada kreiptis į specialistą?

Kai kurios kačių elgesio problemos gali būti išsprendžiamos namuose, tačiau sudėtingesniais atvejais geriau kreiptis į veterinarą ar elgsenos specialistą. Viena didžiausių šeimininkų klaidų – bausmės naudojimas. „Baudžiant katę, problemos nesumažėja, o tik gilėja. Ji tiesiog pradės bijoti šeimininko, tačiau nesupras, už ką yra baudžiama“, – pabrėžia „Kaivana“ veterinarijos klinikos gydytoja V. Bankauskaitė.

Jei katė nuolat agresyvi, visiškai atsisako naudotis kraiko dėže arba jos elgesys staiga pasikeitė be aiškios priežasties, būtina kreiptis į specialistą. Perauklėti katę būti ne kate neįmanoma, tačiau jos elgesį galima koreguoti. Tam reikia laiko, kantrybės ir tinkamų metodų.

Kačių elgesio problemos dažniausiai kyla dėl aplinkos veiksnių, netinkamos priežiūros ar sveikatos sutrikimų. Suprasdami savo augintinio poreikius, suteikdami jam tinkamą aplinką ir vengdami bausmių, galite išvengti daugelio problemų ir užtikrinti, kad jūsų katė jaustųsi laiminga ir saugi.