Kodėl augintiniai priauga papildomo svorio?

Pagrindinės nutukimo priežastys yra netinkama mityba ir per mažas fizinis aktyvumas. Per didelis kalorijų kiekis, dažnas skanėstų davimas bei netinkamas maisto porcijų dydis skatina svorio augimą. Tačiau yra ir kitų svarbių veiksnių.

Kai kurios šunų veislės yra genetiškai linkusios į nutukimą. Pavyzdžiui, auksaspalviai retriveriai turi tam tikrą geno mutaciją, dėl kurios jie dažniau jaučia alkį ir todėl lengviau priauga svorio. Taip pat šunys su trumpais snukučiais ar trumpomis kojomis natūraliai mažiau juda ir yra linkę į antsvorį.

„Nutukimas – tai lėtinė būklė, kuri gali turėti rimtų pasekmių augintinio sveikatai. Deja, dažnai šeimininkai nepastebi, kad jų gyvūnas turi antsvorio, arba nesureikšmina šios problemos“, – sako „Kaivana“ veterinarijos klinikos gydytoja Dovilė Byštautaitė.

Be to, šeimininkai dažnai šeria augintinius „iš įpročio“, neatsižvelgdami į jų veislę, amžių ar fizinį aktyvumą. „Dažnai žmonės orientuojasi į lenteles ant pašaro pakuotės, kur parašyta dienos norma, tačiau jie klaidingai supranta, kad tai vieno valgymo norma – taip augintinis gauna dvigubą kalorijų kiekį. Be to, kuo pašaras maistingesnis, tuo mažesnė jo norma reikalinga.“, – atkreipia dėmesį veterinarijos gydytoja Dovilė Byštautaitė.

Kokias ligas sukelia antsvoris?

Antsvoris gali sukelti sąnarių ligas, nes papildomas svoris sukelia didesnį krūvį sąnariams, lemiantį artritą ir mobilumo problemas. Taip pat didėja rizika susirgti diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis bei kvėpavimo sutrikimais, ypač trumpasnukių veislių šunims ir katėms.

„Katėms nutukimas dažnai sukelia kepenų suriebėjimą, o taip pat labai koreliuoja su diabeto atsiradimu“, – įspėja veterinarijos gydytoja D. Byštautaitė. Be to, britų trumpaplaukės katės dažniau linkusios priaugti svorio, tačiau žmonės neretai mano, kad jų apvalesnė išvaizda yra normali.

„Jei augintinis nuolat prašo maisto, verta pasitikrinti ne tik mitybos režimą, bet ir sveikatos būklę – endokrininės ligos gali lemti svorio augimą net ir teisingai maitinant“, – pataria veterinarijos gydytoja D. Byštautaitė. Tuo tarpu gydytoja pataria, jog katėms, kurios dažnai reikalauja maisto, gali padėti automatinė šeryklėlė, padedanti kontroliuoti porcijas.

Augintiniai

Kaip padėti augintiniui sulieknėti?

Norint padėti augintiniui numesti svorio, būtina koreguoti mitybą ir skatinti daugiau judėti. „Svarbiausia – svorį mesti pamažu, o ne staigiai, nes staigus svorio kritimas gali sukelti organizmo šoką ir neigiamai paveikti medžiagų apykaitą“, – teigia veterinarijos gydytoja D. Byštautaitė.

„Vienas didžiausių iššūkių – tai šeimininkų įsipareigojimas keisti augintinio gyvenimo būdą. Gyvūno svorio reguliavimas reikalauja kantrybės, nuoseklumo ir veterinarijos specialisto pagalbos“, – pabrėžia veterinarijos gydytoja D. Byštautaitė.

Vienas iš veiksmingiausių būdų kovoti su nutukimu yra tinkama dieta. Brit Veterinary Diet Obesity – tai specialiai sukurta mitybos formulė, padedanti saugiai ir veiksmingai mažinti svorį. Šis pašaras:

  • turi sumažintą kalorijų kiekį, bet išlaiko visas reikalingas maistines medžiagas;

  • yra praturtintas skaidulomis, kurios suteikia sotumo jausmą ir mažina alkį;

  • turi didesnį baltymų kiekį, padedantį išsaugoti raumenų masę svorio metimo metu;

  • sudėtyje turi L-karnitino, kuris skatina riebalų deginimą ir energijos gamybą.

Kaip išlaikyti optimalų svorį?

Pasiekus norimą svorį, svarbu užtikrinti, kad augintinis jo nepriaugtų iš naujo. Nuolatinė svorio kontrolė, aktyvus gyvenimo būdas ir subalansuota mityba – tai raktas į ilgą ir sveiką augintinio gyvenimą.

„Norint išlaikyti optimalų svorį, reikia ne tik kokybiško pašaro, bet ir kasdienių aktyvių užsiėmimų. Net paprastas pasivaikščiojimas ar interaktyvūs žaidimai gali turėti didžiulę įtaką augintinio sveikatai. Tačiau labai svarbu pabrėžti, jog su fiziniu aktyvumu būtinai reikia atsižvelgti į sąnarių būklę, raumenų masę. Pavyzdžiui, šunims, turintiems didelį antsvorį, nerekomenduojama iškart intensyviai bėgioti kartu su šeimininku kelis kilometrus ar lydėti dviratį – geriau pradėti nuo švelnesnių judėjimo formų“, – teigia Dovilė Byštautaitė.

Kada kreiptis į veterinarą?

„Jei augintinis jau turi akivaizdų nutukimą, svarbu kreiptis į veterinarą, nes kiekvienas atvejis yra individualus. Pirmiausia reikia įsivertinti, ar neperšeriate gyvūno, ir palaipsniui pereiti prie teisingos maisto normos“, – sako Dovilė Byštautaitė.

Gydytoja taip pat teigia, jog šunys, turintys laisvą prieigą prie maisto, yra net 10 kartų labiau linkę į nutukimą, nes jie ne visada jaučia sotumo jausmą. Todėl svarbu nepalikti pašaro nuolat prieinamo ir maitinti pagal subalansuotą grafiką.

Prieš keičiant augintinio mitybą ar pradedant svorio mažinimo programą, rekomenduojama pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kad būtų parinktas tinkamiausias sprendimas pagal individualius gyvūno poreikius.