Troškindavo ir neteko daug svorio

44 metų moteris sakė supratusi, kad kažkas negerai, kai katiną nuolat troškindavo ir jis neteko daug svorio. „Jis prarado visus galinių kojų raumenis, buvo baisu tai matyti, jo kojos drebėjo, – bbc.com cituoja E. Damen. – Jam buvo atliktas kraujo tyrimas. Veterinarai mums paskambino ir pasakė, kad jis serga diabetu. Iki tol nebuvau girdėjusi apie kačių diabetą.“

Labdaros organizacijų duomenimis, cukriniu diabetu gali sirgti 1 iš 100 kačių. Kačių cukrinis diabetas yra panašus į žmonių 2-ojo tipo cukrinį diabetą, kai organizmas tampa atsparus insulinui arba jo negamina. Pasireiškiantys simptomai: svorio kritimas, dažnesnis šlapinimasis, padidėjęs apetitas ir troškulys. Diabetu sergančioms katėms reikia insulino injekcijų arba vaistų būklei kontroliuoti.

E. Damen teigė negalinti apdrausti savo katino, todėl negalinti ir reikalauti kompensuoti išlaidų jo vaistams, specialiam maistui ir kraujo tyrimams, kurios per mėnesį sudaro 80 svarų sterlingų. „Nemanau, kad kas nors supranta, kokią įtaką tai daro gyvenimui, – sakė moteris. – Turiu jam du kartus per dieną tam tikru laiku švirkšti injekcijas. Išmaniajame laikrodyje turiu žadintuvą, kad to nepraleisčiau.“

Moters teigimu, nuo 2023 m. gegužės, kai katinui pirmą kartą buvo diagnozuota liga, jai nebuvo kada atsipūsti: „Tai tarsi turėti tris vaikus. Bet jis yra šeimos narys, todėl kitaip ir negali būti.“

Katė

Tapo labai vangus

Stacey Goddard 2017 m. priglaudė katiną Buddy. Po metų jam buvo diagnozuotas diabetas, o tai, pasak moters, buvo „didžiulis šokas“: „Pastebėjome, kad jis tapo labai vangus. Jis miegodavo visą dieną, nelabai valgė, turėjome jį žadinti, kad pamaitintume.“

S. Goddard užsiminė, kad praėjo nemažai laiko, iki katiną nuvežė veterinarui, nes manė, kad jis tiesiog pavargęs: „Reikia būti budriam, nes tai gali nutikti tiesiog šiaip.“

Buddy iš karto buvo paskirtas insulinas. Du kartus per dieną jam atliekamos injekcijos, jis nešioja monitorių, kuris matuoja cukraus kiekį, ir laikosi griežtos dietos.

Diabetu sergantis katinas

Diabeto ir antsvorio ryšys

Vienas pagrindinių rizikos veiksnių, dėl kurių katės serga diabetu, yra nutukimas. Labdaros organizacija „Kačių apsauga“ Tačame, Berkšyre, pastebėjo, kad po COVID-19 pandemijos padaugėjo nutukusių kačių.

„Manau, kad taip atsitiko todėl, jog žmonės daug dažniau būdavo namuose su savo katėmis, tikriausiai duodavo joms kąsnelių ir galbūt papildomai maitindavo, – sakė labdaros organizacijos veterinarijos slaugytoja Elle Hatam. – Nustatėme, kad tikrai yra ryšys tarp to, jog katės turi daugiau antsvorio. Nors šiuo metu nėra jokių tyrimų, tikėtina, kad daugiau kačių suserga diabetu, nes daugiau kačių turi antsvorio.“

Labdaros organizacija paragino visus, susirūpinusius savo kačių sveikata, jas patikrinti, nes diabetas augintiniams gali būti mirtinas.

„Mes norime didinti informuotumą, nes daugelis žmonių nemano, kad katės gali susirgti diabetu. Nors diabetas neišgydomas, taikant ankstyvą agresyvų gydymą, pastebėjome, jog katės pasiekia remisiją. O tai reiškia, kad jos pačios gali stabilizuoti gliukozės kiekį, tačiau reikia būti atidiems ir jas stebėti, nes joms vėl gali prireikti insulino ar vaistų“, – įspėjo E. Hatam.