Kol vieni piktinasi atėjusiu rudeniu, kiti, pavyzdžiui, grybavimo entuziastai, tik trina rankomis. Kokių gėrybių šiuo metu galima rasti Lietuvos miškuose ir kaip atskirti nuodingus grybus, mums paaiškins mikologas Jonas Kasparavičius.
Ruduo – derliaus nuėmimo metas, tačiau ne visas gamtos dovanas pavyksta sunaudoti. Ypač kai kalbame apie obuolius jų derėjimo metais, kai šakos būna aplipusios vaisiais ir lūžta nuo jų sunkios naštos. Dalį obuolių spėjame suvalgyti, dalį padedame į rūsį, iš kitų išspaudžiame sultis arba išsiverdame ...
Kieme aptiko krūvą gyvių: gamtininkas pasakė, ką greičiausiai jie ketina daryti ir kaip juos išprašyti (1)
Lauke gyvenantys nariuotakojai atvėsus orams ieškosi palankesnių vietų ir neretai patenka į namus. Dažnai jie pastebimi prie mūrinių namų, taip pat prie daugiabučių, besitelkiantys į krūvas. Gamtininkas paaiškino, kas lemia jų tokį elgesį ir kaip juos išprašyti.
Pirmadienį socialiniuose tinkluose pasklido pagalbos prašymas – vyras prašė padėti išgelbėti į tuščią lagūną įkritusią ir niekaip išlipti negalinčią lapę. Kol vieni galvojo, ką daryti, o kiti ieškojo pagalbos, lapę išgelbėjo ją aptikę geradariai.
Fotografas Ramūnas Reifas pasidalijo magiškais rudeniškos gamtos vaizdais. Jo užfiksuotuose kadruose – besiskaidantis rūkas ir ankstyvos saulės apšviesta danielių kaimenė.
Spalio 4-6 dienomis vyko tradiciniai Paukščių palydų renginiai daugelyje Lietuvos vietų, ne išimtis ir Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija. „EuroBirdwatch“ renginiai vyko Žuvinto biosferos rezervate, Metelių, Aukštadvario ir Vištyčio regioniniuose parkuose, rašoma pranešime spaudai.
Skaistė obelyje užfiksavo žvitrų, pūkuotą gyvūną – miškinę kiaunę. Ši nesikuklindama kirto obuolį, kuris pusiau apgraužtas galiausiai nukrito ant žemės.
Žaliasis kursas įgavo pagreitį. Per dešimtmečius žaliųjų aktyvistų balsą pagaliau išgirdo bent jau dalis visuomenės. Kažkas pradėjo valgyti ekologiškus bulvių traškučius, tikėdami, kad tai sveikiau už salotas, kažkas pradėjo pirkti ekologiškus kompiuterius, treti – ekologiškas miško uogas, nors toki...
Paaiškėjo, kokius naminius gyvūnus labiausiai myli lietuviai. Specialistai pataria, kaip gyvūną išsirinkti ir užtikrinti jam tinkamas gyvenimo sąlygas, rašoma pranešime spaudai.
Tai, kas vaikystėje atrodė kaip smagi pramoga ar nuoširdus gestas, gali sukelti liūdnų pasekmių. Nekaltas pasivaikščiojimas prie vandens telkinio ir paukščiams numesti duonos trupiniai ar kitas netinkamas lesalas užtrauks nemenką baudą. Ornitologai įspėja, kad lesindami paukščius keliame pavojų jų g...
Giedraičių seniūnijoje kelias savaites vaikštinėja strutis, tačiau kieno jis – niekas nežino. Paukštis žmonių neprisileidžia, sugauti nėra kaip. Baiminamasi, kad jis neišgyvens žiemos, pranešė Molėtų rajono savivaldybė.
Rengiant renovuojamo daugiabučio investicijų planą būtina įtraukti čiurlių ar kitų paukščių poreikius atitinkančios dirbtinės lizdavietės įrengimo priemonę. Daugybė šių sparnuočių kuriasi daugiaaukščiuose pastatuose ir neretai žūsta per renovaciją. Už sunaikintus sparnuočius, jų jauniklius, kiaušini...
„Gyvenu nuostabioje vietoje švytury – tokiame, koks pavaizduotas kiekvieno Lietuvos piliečio paso paskutiniame puslapyje. Keliuosi prieš saulei tekant, guluosi leidžiantis – visą dieną taip ir vaikštai, žiūri, ar į gaudykles nėra įkliuvusių paukščių. Jeigu įkliuvo nežieduotas, – sužieduoji, jeigu ži...
Šie reti ir saugomi paukščiai – tikri mūsų girių karaliai: gamtininkai pasidalijo unikaliais kadrais
Kurtiniai – itin įspūdingos išvaizdos ir balso paukščiai, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas iš kurtinių veislyno į laisvę jau išleido 83 paukščius. Gamtininkai pasidalijo unikaliais kadrais, kaip elgėsi sparnuočiai grįžę į gamtą.
Metrologai šiomis dienomis pastebėjo, kad rugsėjis galėjo būti šilčiausias per visą instrumentinių stebėjimų istoriją. Ką iš gamtos ženklų galima spręsti apie likusią rudens dalį? Ar bus bobų vasara? O gal jau galima nusakyti ir būsimos žiemos charakterį? Etnologas Libertas Klimka pasidalijo ilgameč...
Po laukus vakare vaikštinėjusi Erika sutiko retai žmonėms pasirodantį gyvūną. Jis buvo visai nebaikštus: „Jie visi panašiai elgiasi: stovi, žiūri, paeina truputį į šoną, paveji – ir vėl jie atsargiai stebi, laikosi atstumo.“
Fotografas Darius Babelis ne kartą dalijosi įstabiais gamtos kadrais. Visai neseniai jis įamžino jauną ir smalsų vilkiuką.
ES valstybės narės trečiadienį balsavo už tai, kad būtų sušvelnintas vilkų apsaugos statusas, bet tokį žingsnį smerkia gamtosaugininkai, nes jis sudaro sąlygas palengvinti griežtas medžioklės taisykles.
Valstybinė miškų urėdija pasidalijo neįprastų pušų nuotraukomis. Jos auga keliose Lietuvos vietose.
Sodyboje į hamaką įsipainiojusį danielių gelbėjo ugniagesiai. „Vienas iš vienos pusės, kitas iš kitos priėjome prie danieliaus. Gyvūnas pradėjo blaškytis, pargriuvo, aš spėjau jį pačiupti, tada Aleksandras užmetė jam ant galvos uždangalą...“, – pasakojo jie.
Išėjusi į balkoną vilnietė nepatikėjo: ant lubų kabojo nematytas darinys (6)
gamtininkas paaiškino, ką darytiDaugiabučio balkone vilnietė aptiko neįprastą darinį – ant lubų kabojo neaiškus lizdas. Kaip jis ten atsirado ir kas jame gali gyventi moteris nenumanė. Parodžius nuotraukas gamtininkui, jis iškart įvardijo, kam jis priklauso, ir pasakė, kiek tokie radiniai pavojingi.
Sekmadienį dalis Lietuvos gyventojų turėjo galimybę pamatyti itin neįprastą reginį. Specialistai paaiškino, kaip jis susidarė.
Fotografas Edvinas Polianskis įamžino kvapą gniaužiančias akimirkas iš gervių gyvenimo. Rūke paskendę pilki paukščių siluetai ir aidintys balsai privertė pašiurpti odą.
Vilnietė aptiko šiurpą keliantį radinį, pramintą numirėlio pirščiukais (1)
pakomentavo žinovasNeįprastą radinį Jūratė aptiko Vilniuje, prie Valakampių. Grybų žinovas Jonas Kasparavičius paaiškino, kodėl radinys ne vienam gali sukelti nemalonius jausmus.
Gamtos fotografas Vidmantas Panavas kelią kertantį briedį užfiksavo tiesiog iš savo automobilio. Stambus gyvūnas nurisnojo į kitą kelio pusę prieš pat vairuotojo akis. „Gerai, kad neskubėdamas važiavau“, – rašė jis. Aplinkosaugininkai įspėja, kad tokių situacijų šiuo metu daugėja, mat prasidėjo žvėr...
IT profesorius iš Talino nedidelėje lysvėje užsiaugina 800 agurkų: jo metodas – paprastas kaip du kart du (6)
Talino technologijų universiteto informacinių technologijų profesorius Jaanas Raikas nuo 16 agurkų sodinukų nuskina apie 800 agurkų. Jo auginimo metodą vertėtų išbandyti ir kitiems, rašo „Maaleht“.
Nusistovėję šilti ir sausi orai rugsėjo viduryje palankus metas tradiciniam „vėžliakasiui“, kuris kasmet vyksta Metelių ir Veisiejų regioniniuose parkuose. Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos ir Lietuvos zoologijos sodo specialistai šiemet žiemojimui iš nesaugiai sudėtų dėčių perkėlė 6...
Kodėl rudenį spygliuočiai iš vidaus pradeda ruduoti ir ko reikėtų griebtis: paslaptis labai paprasta (1)
Kiekvieną rudenį sodininkams kyla „sezoninių“ klausimų. Kodėl tuja iš vidaus parudavo? Ar jau reikia nurašyti pušį, jei jos vidus pagelto? Viskas daug paprasčiau, nei galite pagalvoti, rašo „Maaleht“.
Žuvinto biosferos rezervatas pasidalijo nuostabiais gamtos kadrais – du briedžiai plaukė per ežerą. Įveikti tokį vandens telkinį jiems vieni niekai.
Aplinkos ministerija parengė įsakymo „Dėl vilkų sumedžiojimo per 2024–2025 metų medžioklės sezoną limito patvirtinimo“ projektą ir kviečia visuomenę, suinteresuotas institucijas su juo susipažinti, rašoma pranešime spaudai.