„Ne šventieji puodus lipdo ir Lietuvoje netgi labai primityviomis sąlygomis tikrai galima gaminti sūrius. Ir nereikia tam jokių šimtatūkstantinių investicijų“,- sako sūrininkas iš Dargužių Valdas Kavaliauskas, šiuo metu savo ūkyje auginantis 26 melžiamas ožkas ir gaminantis bent 5 rūšių sūrį.

Sūrininko teigimu, namuose turint pieno, puodą, degiklį ir termometrą, jau gali daryti sūrį. O paskui jau yra nuolatinis procesas. „Vienas yra kelias, kaip išmokti sūrį gaminti – tai mokytis 6 metus aukštojo mokslo ir tai dar klausimas, ar baigęs mokėsi tą sūrį pagaminti. Kitas kelias, kuriuo ir mes nuėjome, tai praktinis – nuolatinis mokymasis ir tobulėjimas, kiekvienais metais išmokimas po trupučiuką ko nors naujo, ėjimas po žingsnelį į priekį.“

Svarbiausias dalykas, anot amatininko, norint gaminti sūrį, reikia turėti gerą pieną, nes tai yra pagrindas. Taip pat labai svarbu turėti tam tikrus įgūdžius, kuriuos galima perimti pasimokius pas amatininką. O tuomet jau ateina etapas, kai imi suvokti procesus, kurie darosi sūryje.

„Mes po 10 metų gamybos artėjam prie šio trečiojo etapo, kai jau pradedam suvokti, kas vyksta ir pradedam dalintis tomis žiniomis su kitais ir bandyti kitus tempti už ausų, kad jie irgi atkreiptų dėmesį į tuos niuansus. Nes viskas remiasi tuo, kiek tu tiksliai sugebėsi išlaikyti temperatūrinius režimus, drėgmę“.