Vienas pirmųjų Navalną gydžiusių Rusijos medikų pateikė savo versiją (4)

22150
REUTERS
2020 m. rugsėjo 7 d. 16:43
pradžių Rusijoje Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas buvo gydomas dėl įtariamo apnuodijimo, tačiau gydytojai persigalvojo po šešių valandų, kai buvo gauti laboratorinių tyrimų rezultatai, nerodantys jokių nuodingųjų medžiagų pėdsakų jo organizme. Šią informaciją atskleidė vienas iš opozicionierių gydžiusių medikų. Nesutarimai, dėl kokios priežasties praėjusį mėnesį 44-erių metų amžiaus A. Navalnas lėktuve prarado sąmonę, didina įtampą tarp Rusijos ir Vokietijos, kur jis dabar gydomas. Rusai neigia Berlyno kaltinimus, jog kritikas buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Vienas pirmųjų A. Navalną gydžiusių medikų, Sibiro ligoninės vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas sakė iš pat pradžių įtaręs apnuodijimą ir su kolegomis taikęs atitinkamą gydymą.

Pradinė diagnozė – neaiškių priežasčių sukelta koma. Ūminis apsinuodijimas buvo svarstoma versija. Tiksliai nežinojome. Iš lėktuvo jį atvežė įtariant apnuodijimą. Nesakysiu, kokia medžiaga, bet toks įtarimas buvo. Tarkime, kad tam tikrais neurotoksinais. Dėl šios priežasties pacientas iš oro uosto buvo nugabentas į Toksikologijos centrą“, – sakė vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas.

Panašių veiksmų imamasi ir gydant „Novičiok“ aukas, „Reuters“ atskleidė su Vokietijos klinikos tyrimų rezultatais susipažinęs medicinos darbuotojas. Visgi A. Sabajevas tvirtino, jog Rusijos laboratorijose atliktų tyrimų rezultatai įtikinamai parodė, kad opozicionierius nebuvo apnuodytas. Dabar vyriausiasis toksikologas mano, jog politiką kamavo rimtas medžiagų apykaitos sutrikimas.

Pacientui ligoninėje praleidus šešias valandas, „ūminio apsinuodijimo“ diagnozė buvo atmesta. Nusprendėme, kad staigų sąmonės praradimą sukėlė ne nuodingosios medžiagos. Cheminę ir toksikologinę analizę atliko trys nepriklausomos laboratorijos. Pabrėžiu, analizė buvo atlikta net ne mūsų ligoninėje. Minėtosios laboratorijos – itin aukšto lygio“, sakė vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas

Iš karto pradėtas gydymas ir piloto sprendimas nedelsiant leistis Omske, kai A. Navalnas susmuko į Maskvą skridusiame lėktuve, padėjo išgelbėti Kremliaus kritiko gyvybę, sakė du medicinos srityje dirbantys šaltiniai. A. Sabajevas pranešė „Reuters“, kad jo ligoninės medikai A. Navalnui suleido tris miligramus atropino. Toksikologo teigimu, šiuo preparatu buvo stengiamasi pašalinti opozicionieriaus plaučių funkcijos sutrikimus.

Nuodingosios medžiagos pradeda ardyti vidaus organus, tačiau šiuo atveju kepenys, inkstai ir plaučiai, atliekantys nuodų šalinimo funkciją, buvo nepažeisti. Šiuos organus nuodai būtų sunaikinę pirmiausia, nes jie yra atsakingi už organizmo detoksikacijąž“, sakė vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas.

Nors A. Sabajevas nepritaria Vokietijos gydytojų išvadoms, sprendimas suleisti medicinoje plačiai naudojamo atropino pasirodė besąs tinkamas net jeigu preparato buvo suleista dėl kitų priežasčių, o dozė buvo nedidelė. „Novičiok“ grupei priskiriamos nervus paralyžiuojančios medžiagos sukelia daugeriopą mirtimi galintį pasibaigti poveikį, įskaitant širdies ritmo sulėtėjimą, skysčių kaupimąsi plaučiuose ir ilgalaikius nervų pažeidimus. Atropinas yra vienas pagrindinių preparatų, skiriamų šiam neigiamam poveikiui sustabdyti.

A. Sabajevas mano, kad A. Navalnui sutriko medžiagų apykaita, nes cukraus kiekis kraujyje buvo keturis kartus didesnis už įprastą, be to, netinkamai funkcionavo kasa.

Svarstėme, ar jis galėjo būti apnuodytas fosfoorganiniais junginiais, nesvarbu, ar „Novičiok“, ar kita nuodingąja medžiaga. Mus domino fosfoorganinių medžiagų grupė apskritai. Tai buvo mūsų diagnozės pradžios taškas. Ir būtent su juo buvo susiję pirmųjų laboratorinių tyrimų rezultatai – fosfoorganinių medžiagų organizme neaptikta. Tiesą sakant, bijojome tokių rezultatų, turint omenyje paciento veiklą ir nuolatinį jo bendražygių raginimą atsižvelgti į galimą apnuodijimą. Jie praktiškai už mus nusprendė, kad A. Navalnas buvo apnuodytas. Kaipgi pateiksi kitokią diagnozę? Todėl ir ieškojome nuodų, vadovavomės jo kolegų ir artimųjų komentarais“,
sakė vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas.


Kiti Omsko sveikatos priežiūros specialistai nesutinka su diagnoze.

A. Navalnas, aršus Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas, praėjusį mėnesį buvo nugabentas gydyti į Vokietiją. Prieš įlipdamas į lėktuvą, kuriame prarado sąmonę, jis išgėrė puodelį arbatos, kuri, kaip teigia jo šalininkai, buvo užnuodyta.

A. Sabajevas atskleidė, kad spėjimą dėl apnuodijimo pateikė Omsko greitosios medicinos pagalbos darbuotojų komanda. Tik po trijų nepriklausomose laboratorijose atliktų tyrimų, kurių rezultatai parodė, jog vyro organizme nėra jokių nuodų ar toksinų, gydytojai atmetė apnuodijimo versiją, nurodė vyriausiasis toksikologas.

Omske esančioje vienoje iš laboratorijų, nepriklausančioje ligoninei, naudojama įranga „yra profesionali“, pagaminta Jungtinėse Amerikos Valstijose ir technologiškai gebanti aptikti „Novičiok“ pėdsakų, patikino A. Sabajevas.

Dr. Peteris Chai, Birmingamo moterų ligoninės skubios pagalbos gydytojas ir Harvardo medicinos mokyklos asistentas, pareiškė, jog Rusijos gydytojams turėjo būti nelengva greitai aptikti „Novičiok“ likučių A. Navalno organizme.

Problema ta, kad yra kelios „Novičiok“ versijos, informacija apie daugelį iš jų – viešai neprieinama, todėl tiksli nuodingosios medžiagos cheminė struktūra gali būti žinoma tik kelių itin slaptų cheminių ginklų kūrimo laboratorijų personalui.

A. Sabajevas sakė, kad su bendradarbiais yra pasiruošęs pasidalyti 60 tyrimų rezultatais skaitmeniniu formatu.

2018 m. Jungtinėje Karalystėje „Novičioku“ buvo apnuodytas Rusijos dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo dukra. Tada šios nuodingosios medžiagos likučių buvo rasta įvairiose vietose. Dėl jos žalingo poveikio sunegalavo vienas policijos pareigūnas, o moteris Dawn Sturgess – mirė.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai