Ukrainietė iš popieriaus kuria stebuklus (2)

2418
REUTERS
2019 m. lapkričio 30 d. 13:37
Viena menininkė iš Ukrainos ėmėsi gaivinti be reikalo primirštą karpinių meną, kuris jos rankose virsta subtilumu ir kruopštumu kerinčiais kūriniais.

Geometriniai Olenos Turianskos darbai – tarsi duoklė XIX amžiuje Ukrainoje itin populiariam karpinių menui. Tuo metu tai buvo prieinamiausias būdas puošti namus. Savo kūrybinėje kelionėje, kaip teigia seniau ant stiklo tapiusi, o dabar popieriaus galimybėmis susižavėjusi menininkė, ieško harmonijos ir idealios simetrijos.

Ankstyvieji Olenos darbai persmelkti tradicinių folklorinių motyvų. Moteris ir šiandien saugo savo pirmąjį karpinį – prieš 30 metų sukurtą gyvenimo medį ir du paukščius.

Per tuos dešimtmečius ukrainietė karpinių meną ištobulino iki begalybės ir perėjo prie žymiai sudėtingesnių šiuolaikinių dizainų, šiandien eksponuotų madingiausiose galerijose ne tik Ukrainoje.

Menininkė, prieš kibdama į darbą, apsitvarsto riešus, o meno kūrinį nuo prakaito dėmių saugo plonytis popierius. Moters teigimu, skylutėmis įprasminamas niekas – esminis jos trimačių kūrinių elementas.

Olena jau iškarpė tūkstančius darbų, dauguma jų – privačių kolekcijų dalis. Nemažai kūrinių eksponuoti visame pasaulyje. Menininkės darbai puošia ir Lvovo bibliotekos langus.

O. Turianska ne vienintelė kūrėja, dirbanti su karpiniais ir minimalizmu. Kūrėja Daria Alioškina kuria vitražus primenančius karpinius. Menininkė taip pat nepraranda vilties, kad karpinių menas atgaus kadaise turėtas ir prarastas pozicijas.

Rekomenduojame

Naujausi