TV serialas „Černobylis“ traukia turistus į Lietuvą ir atveria senas žaizdas (1)

4389
REUTERS
2019 m. rugpjūčio 10 d. 15:05
Pasak britų turisto ir HBO serialo „Černobylis“ gerbėjo Tomo Slaytoro, vaikščiojant Lietuvoje esančios Ignalinos atominės elektrinės reaktoriaus paviršiumi apima „nesmagus jausmas“.

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009-aisiais, tačiau reaktoriaus branduolys išlieka itin radioaktyvus. T. Slaytoras buvo vienas iš turistų grupės, apsilankiusios elektrinėje ir reaktoriaus patalpoje, narių.

Čia buvo nufilmuotos Černobylio atominės elektrinės scenos. Ignalinos atominė elektrinė buvo viena iš daugelio seriale atsidūrusių Lietuvos vietų. Baltijos šalis dabar tikisi sulaukti turizmo pakilimo – gausaus serialo gerbėjų apsilankymo.

Serialas „Černobylis“ yra paremtas didžiausios pasaulyje branduolinės katastrofos įvykiais. Jis buvo nominuotas 19 „Emmy“ apdovanojimų.

Ignalinos atominės elektrinės komunikacijos specialistė Jurgita Norvaišienė sako, kad ji ir jos kolegos sulaukia vis daugiau apsilankyti norinčių žmonių iš visos Europos ir kitų vietovių užklausų. Ekskursijos taip pat vyksta FabijoniškėseVilniaus rajone, kuris seriale virto Pripete: netoli Černobylio atominės elektrinės įkurtu miestu.

Serialas ne tik sužadino viltis dėl išaugusio turistų skaičiaus, bet ir atvėrė senas žaizdas, patirtas tuo metu, kai Lietuva buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Po Černobylyje įvykusios katastrofos sovietų vadovybė nusiuntė apie septynis tūkstančius lietuvių dorotis su nelaimės pasekmėmis.

Išgyvenę darbuotojai, kurių daugelis kenčia nuo ligų, susijusių su likvidacija, teigia, kad jų klausimą dar turi spręsti Lietuvos valdžia. 61-erių Kęstučiui Kazlauskui buvo 28-eri, kai jam teko praleisti 105 dienas 30 kilometrų nuo Černobylio nutolusioje stovykloje, kur statė užtvanką, skirtą filtruoti radiaciją iš upės.

Vyriškis pasakoja, kad sveikatos bėdos, kurias jis po to patyrė, apima skydliaukės problemas, aukštą kraujospūdį ir iškritusius kai kuriuos dantis.

K. Kazlauskas įkūrė Černobylyje dirbusių lietuvių organizaciją, taip siekdamas sulaukti paramos iš Lietuvos vyriausybės, pavyzdžiui, galimybės anksčiau išeiti į pensiją ar gauti išmokų dėl pablogėjusios sveikatos. Tačiau valdžia dabar sunerimusi dėl kito branduolinio rūpesčio – Baltarusijoje, Astrave, visai netoli Lietuvos sienos statomos atominės elektrinės, kurioje bus įrengti du reaktoriai.

Į šią jėgainę, kurią stato Rusijos bendrovėAtomstroyexport“ ir kurios finansavimui Maskva skyrė 10 milijardų dolerių (maždaug 8,94 milijardo eurų) dydžio paskolą, Lietuva jau seniai žvelgia kaip į grėsmę šaliai ir jos nacionaliniam saugumui. Baltarusija paneigė Lietuvos tvirtinimus, kad atominė elektrinė statoma nesilaikant aukščiausių saugumo standartų. Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, Vilniaus tai neįtikino.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai