Tarsi košmaras: virtualioje realybėje atgyja Holokausto akimirkos (0)

498
REUTERS
2023 m. sausio 27 d. 15:31
95-erių metų amžiaus Menachemas Habermanas, išgyvenęs Aušvico siaubus, pasibaigus virtualiam turui po liūdnai pagarsėjusią koncentracijos stovyklą nesulaikė ašarų.

Apsuptas savo vaikų, senolis dalyvavo virtualios realybės filmo „Triumph of the Spirit: 360 degrees“ peržiūroje. Šis filmas naudotojams suteikia galimybę apsilankyti buvusioje mirties stovykloje nevykstant į Lenkiją.

Menachemą Habermaną, kuris į Aušvicą buvo atgabentas 1944 m. gyvulių vagone, virtualios realybės akiniai sugrąžino į šiurpią praeitį. Jo mama bei šeši broliai ir seserys žuvo dujų kameroje, tačiau Menachemas Habermanas tokio likimo išvengė.

Vėliau jis su kitais kaliniais buvo perkeltas į Buchenvaldo koncentracijos stovyklą, kurią 1945 m. išlaisvino Jungtinių Amerikos Valstijų kariai. Atgavęs laisvę, vyras svėrė vos 34 kilogramus, sirgo tuberkulioze. Virtualios realybės filmas jam visa tai priminė.

Penktadienį, sausio 27 d., pasauliui minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Aušvico išlaisvinimo 78-ąsias metines, Pasaulinė sionistų organizacija pranešė apie visuotiniu mastu didėjanti antisemitizmą, įskaitant antisemitinio pobūdžio žinutes socialiniuose tinkluose. Bet kai kuriems novatoriams pavyko įrodyti, kad naujos technologijos gali būti naudojamos ir kilniems tikslams.

Virtuali realybė neleidžia pamiršti tamsiausių žmonijos istorijos momentų. Jaunesnių kartų atstovai neišgirs apie siaubus iš juos patyrusių žmonių, nes jie jau nebegyvi arba labai garbaus amžiaus, pastebėjo režisierė, kraštutinės pakraipos judaistė ortodoksė Miriam Cohen, prisidėjusi prie virtualios realybės filmo kūrimo.

Anot Miriam Cohen, naujos technologijos gali būti būdas išsaugoti buvusių koncentracijos stovyklų kalinių istorijas ir pasirūpinti, kad jas sužinotų jaunesnioji karta.

Antrojo pasaulinio karo metu Aušvico koncentracijos stovykloje, įrengtoje nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijoje, buvo nužudyta daugiau nei 1,1 mln. žmonių. Maždaug 90 proc. aukų buvo žydai.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai