Rūdijanti Saddamo Husseino jachta dabar yra žvejų stovyklavietė (0)

509
REUTERS
2023 m. kovo 20 d. 11:06
Vienoje Pietų Irako upėje riogsanti apvirtusi ir surūdijusi Saddamo Husseino jachta mena jo valdymo geležiniu kumščiu laikus, kuriuos prieš du dešimtmečius nutraukė JAV vadovaujama invazija.

121 m ilgio jachta „Al Mansur“, kuri buvo pastatyta 9-ojo dešimtmečio pabaigoje ir simbolizavo Saddamo turtus bei galią, šiandien yra lankoma smalsuolių bei žvejų, kurie ropščiasi ant jos nuolaužų stovyklauti ir išgerti arbatos.

„Kai ši jachta priklausė buvusiam prezidentui, niekas negalėjo prie jos prisiartinti. Mes svajojome ją pamatyti. O dabar, kai prabėgo tiek laiko, pasaulis pasikeitė, ir dabar ji apvirto“, – sakė irakiečių žvejys Husseinas Sabahi.

Praėjus kelioms savaitėms nuo invazijos pradžios 2003 metų kovo 20 dieną, Saddamas davė nurodymą Um Kasre prišvartuotą jachtą, į kurią taip niekada ir neįlipo, nuplukdyti į saugojimo vietą Basroje. Tačiau ji tapo JAV vadovaujamų pajėgų taikiniu, o vėliau, Šat al-Arabo vandens kelyje pradėjusi irti, nuvirto ant šono. Per suirutę, kuri kilo nuvertus Saddamo valdžią, jachta buvo išdraskyta ir išplėšta – iš jos buvo išnešta viskas, pradedant sietynais bei baldais ir baigiant metalinėmis konstrukcijomis. Tai buvo viena iš trijų Saddamui priklausiusių jachtų, kurioje galėjo tilpti iki 200 svečių ir kurioje buvo įrengta sraigtasparnių nusileidimo aikštelė.

„Dabar naudojame ją kaip vietą pailsėti, kabiname prie jos savo daiktus, kartais panardiname savo žvejybinius narvus, o kai kurie žmonės nuo jos viršaus žvejoja. Kiti atvyksta čia fotografuoti. Būtų geriau, jei jie paverstų šį laivą muziejumi, arba tiesiog jį išgabentų iš čia ir pasiliktų kaip valstybės nuosavybę“, – kalbėjo irakiečių žvejys Husseinas Sabahi.

Kita Saddamo jachta Basroje buvo paversta viešbučiu. Nors kai kurie irakiečiai teigia, kad laivo nuolaužas reikėtų išsaugoti, nė viena tolesnė Irako vyriausybė neskyrė tam lėšų.

„Ši jachta tarsi brangakmenis, tarsi retas šedevras, kurį laikote namuose, ir mums liūdna, kad ji taip atrodo“, – teigė Irako transporto ministerijos karinio jūrų laivyno kapitonas Zahi Moussa.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai