Robotizuoti tarakonai – paieškų ir gelbėjimo misijų ateitis (0)

1538
REUTERS
2022 m. spalio 2 d. 09:41
Jeigu ne itin tolimoje ateityje įvyktų žemės drebėjimas, ir išgyvenusieji būtų įkalinti po tonomis griuvėsių, pirmieji jų ieškoti galimai leistųsi robotizuoti tarakonai. Bent jau to tikisi mokslininkai iš Japonijos, pademonstravę, kaip, uždėjus tarakonams savotišką kuprinę iš saulės elementų ir elektronikos, galima nuotoliniu būdu valdyti jų judėjimą.

Kenjiro Fukuda ir jo komanda iš Japonijos tyrimų giganto „Riken“ laboratorijos „Thin-Film Device Laboratory“ sukūrė lankstų vos 4 mikronų storio — maždaug vienos dvidešimtpenktosios žmogaus plauko — saulės elementą, kurį galima pritvirtinti prie vabzdžio nugaros.

Šis saulės elementas leidžia tarakonui laisvai judėti, o sugeneruojamos energijos pakanka apdoroti ir pasiųsti skaitmeninių signalų jutiminiams organams, esantiems vabzdžio užpakalinėje dalyje. Šis mokslininkų darbas atspyrė nuo anksčiau darytų eksperimentų su vabzdžių kontrole, kuriuos vykdė Singapūro Nanjango technologijų universiteto ekspertai.

K. Fukuda ir jo komanda šiam naujam savo eksperimentui pasirinko Madagaskaro šnypščiančiųjų tarakonų, nes jie pakankamai dideli, kad galėtų ant nugaros nešioti įrangą ir neturi sparnų, kurie padėtų jiems pasprukti.

Net ir tada, kai jiems ant nugaros priklijuojama įranga ir saulės baterijos juostelė, tarakonai nepraranda mobilumo ir kuo puikiausiai įveikia jiems kelią pastojančias nedideles kliūtis.

Nors pradžia tikrai daug žadanti, ekspertų dar laukia daug ir sunkaus darbo. Per vieną pastarųjų pristatymų „Riker“ mokslininkas Yurijo Kakei pasitelkė specializuotą kompiuterį ir bevielį „Bluetooth“ signalą, paliepusį robotizuotam tarakonui pasukti kairėn.

Vabzdys, nors ir nerangiai, bet tą ir padarė. Visgi gavęs nurodymą sukti dešinėn, tarakonas pradėjo lakstyti ratais. Kitas iššūkis buvo taip sumažinti reikiamus technologinius komponentus, kad tarakonas galėtų laisvai judėti, be to, ieškoma sprendimų, kaip prie jo pritvirtinti jutiklių ir netgi miniatiūrinių kamerų.

Mokslininkai sako, kad jis visą reikiamą įrangą tarakono kroviniui vos už 35 dolerius įsigijo garsiajame Tokijo „Akihabara“ elektronikos rajone.

Esant reikalui, visą turtą nuo tarakono nugaros galima be problemų nuimti ir leisti jam pailsėti laboratorijos terariume. Tarakonai subręsta per keturias mėnesius, o nelaisvėje gali puikiausiai išgyventi iki penkerių metų. Jau nekalbant apie tai, kad tokie tarakonai puikiai tinka gelbėjimo ir paieškų operacijoms, galima kalbėti ir platesnį saulės baterijos juostelės, sudarytos iš mikroskopinių plastiko, sidabro ir aukso sluoksnių, pritaikymą.

Tokia juostelė gali būti integruota į drabužius ar netgi lopinėlį odos ir naudojama stebėti gyvybines funkcijas. Saulėtą dieną skėtis, dengtas tokia medžiaga, gali pagaminti tiek elektros, kad pakaktų įkrauti mobiliojo telefono bateriją.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai