Pratasevičiaus bendražygis: jis sulaužė duotą žodį niekada neskristi virš Baltarusijos (1)

254485
REUTERS
2021 m. gegužės 27 d. 14:01
Sekmadienį Minske, kur buvo nutupdytas jį skraidinęs „Ryanair“ lėktuvas, buvo sulaikytas Baltarusijos opozicijos žurnalistas Ramanas Pratasevičius.

Jaunas vyras, baimindamasis baudžiamojo persekiojimo, prieš tai buvo davęs žodį niekada neskristi virš Baltarusijos teritorijos, tačiau jį sulaužė, „Reuters“ sakė jo bičiulis ir bendražygis.

Stiapanas Pucila – artimas R. Pratasevičiaus draugas ir Varšuvoje veikiančio „Nexta“ kanalo, kur praeitais metais dešimt mėnesių dirbo ir sulaikytasis žurnalistas, įkūrėjas – sako: sekmadienio įvykių niekas nenumatė. Draugai dar visai neseniai kalbėjosi apie tai, kokia didžiulė rizika būtų skristi virš Baltarusijos, ir abu sutarė, kad tai labai pavojinga.

Du opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos komandos nariai ir R. Pratasevičiaus bičiuliai teigia, kad Ramanas visada labai pozityviai nusiteikęs ir visada pirmose protestų prieš Aliaksandro Lukašenkos linijose su kamera rankose.

Vyresnysis S. Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka sako, kad R. Pratasevičiaus sulaikymas skirtas pasiųsti žinutę „visiems baltarusiams“, kuriems pavyko išvažiuoti, kad jie niekada neištrūks iš valdančiojo režimo gniaužtų, niekada nenusikratys uodegos.

S.Cichanouskajos komandos narys Dzianis Kučinskis sako, kad vaizdo įrašas, kuriame R. Pratasevičius pripažįsta atlikęs svarbų vaidmenį praeitų metų antivyriausybiniuose protestuose, buvo „gąsdinantis“ – esą, akivaizdu, kad opozicijos žurnalistas buvo „kankinamas“.

„Labai bauginantis įrašas, viskas aišku iš jo balso – tai ne jo balsas, ne jo kalbos maniera ir intonacijos. Tai patvirtino ir jo tėvas, kad tai ne jo žodžiai, ne jo balsas. Vaizdo įraše jo balsas dreba. Ir nors bandė veidą nupudruoti, vis tiek akivaizdu, kad jis smarkiai sumuštas. Randas ant kaklo, randai ir ant veido. Akivaizdu, kad jis sumuštas, greičiausiai kankintas ir morališkai“, - sakė R. Pratasevičiaus draugas Dzianis Kučinskis.

„Yra trys jo sulaikymo priežastys. Pirmiausia noras nubausti Ramaną, nes jis asmenimis Lukašenkos priešas. Antra priežastis – žinutė Vakarų bendruomenei: čia aš alfa patinas, man nusispjauti, ką jūs manote, galiu laužyti visas įmanomas taisykles, visas normas, visas nuostatas, su savo oponentais galiu daryti, ką tinkamas. Ir trečias dalykas – žinia Cichanouskajai, kuri prieš savaitę skrido tuo pačiu maršrutu kaip Ramanas, žinia visiems pabėgusiems baltarusiams, kad jis juos pasieks, kad ir kur jie bebūtų, kad jo KGB žmonės tą padarys. Dabar reikia galvoti apie saugumą, reikia būti labai atsargiems. Tai kainuoja labai daug nervų, nerimas dėl komandos saugumo tikrai didelis“ - antrino vyresnysis S. Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka.

R. Pratasevičius, žurnalistika besidomintis nuo šešiolikos, iš Baltarusijos į Lenkiją persikėlė 2019 metais pajutęs jam į nugarą kvėpuojančius saugumo pareigūnus. Vėliau pakeisti gyvenamąją šalį įtikino ir savo tėvus. Rugsėjį opozicijos žurnalistas persikraustė į Vilnių, kuris šiuo metu tapęs Baltarusijos opozicijos tvirtove.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai