Po Navalno apnuodijimo Vokietija ragina iš naujo apgalvoti „Nord Stream 2“ projektą (10)

37489
REUTERS
2020 m. rugsėjo 4 d. 16:05
Rugsėjo 3 d. kai kurie vokiečių politikai ir diplomatai pareiškė – Rusijai apnuodijus Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, būtina Europos reakcija, įskaitant ir „Nord Stream 2“ dujotiekį.

Krikščionių socialinės sąjungos lyderis, Bavarijos žemės premjeras Markusas Soderis teigė palaikantis dabartinę Angelos Merkel poziciją ir pabrėžė, kad Europa turi pateikti „sumanų, ilgalaikį ir vieningą atsaką“.

Pasak M. Soderio, „Nord Stream 2“ nėra sprendimas valstybės lygiu, nes tai – privataus sektoriaus projektas, tačiau jis mano, kad Vokietija turi likti ištikima savo vertybėms.

Kanclerė Angela Merkel tikisi, kad Maskva taip pat dės pastangas, aiškinantis, kas įvyko. Pasak jos, Vokietija konsultuosis su NATO sąjungininkėmis, kaip reaguoti, ir gali būti, kad Vakarai įves Rusijai naujų sankcijų.
Krikščionių socialinės sąjungos lyderis, Bavarijos žemės premjeras Markusas Soderis:

Vakar išgirdome siaubingą žinią. Mes palaikome kanclerės poziciją reikalauti aiškių atsakymų, rasti aiškų, Europai vieningą atsaką. Manau, svarbu, kad Europa laikytųsi išvien, o tada pademonstruotų savo reakciją ir atsaką. Tai neįvyks per naktį, nes sumaniam sprendimui priimti reikalingas vieningas, ilgalaikis Europos atsakas. Manau, tai – svarbiausia.“

Gazprom“ suprojektuotas 1 230 km ilgio dujotiekis tarp Rusijos ir Vokietijos pagal pirminį planą turėjo būti baigtas 2020 m. pirmą pusmetį.

Kai Amerikos Rusijai įvestos sankcijos pristabdė statybas, 2020 m. sausį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išsakė viltį, kad „Nord Stream 2“ dujotiekis, kuriuo Rusijos dujos tekės į Europą, aplenkdamos Ukrainą, bus užbaigtas metų pabaigoje arba pirmą 2021 m. ketvirtį. „Nord Stream 2“ projektas sulaukė politinio Vašingtono, taip pat ir vadinamųjų tranzitinių šalių – Ukrainos ir Lenkijos nepritarimo.
Krikščionių socialinės sąjungos lyderis, Bavarijos žemės premjeras Markusas Soderis:

Antras svarbus dalykas, susijęs su „Nord Stream 2“, – tai ne valstybės sprendimas, veikiau tai privataus sektoriaus ekonominis sprendimas. Mano nuomone, šiuo metu pirmasis dalykas visiškai nesusijęs su antruoju. Be abejo, tai meta šešėlį projektui, tačiau mes turime pirmiausia išsiaiškinti diplomatinius, politinius klausimus. Mūsų užsienio politikos prioritetai – tinkamai subalansuoti. Taip, yra svarbių interesų, kita vertus, turime ir savo vertybių, o joms šiuo metu neabejotinai kilo iššūkių.“

D. Trumpo administracija nepritaria projektui, motyvuodama tuo, kad jis sustiprins Rusijos ekonominę įtaką Europoje.

Šiuo metu A. Navalnas guli intensyviosios terapijos palatoje Berlyno ligoninėje.

Vokietijos karinė laboratorija pateikė neginčytinų įrodymų, kad jį apnuodijo medžiaga „Novičiok“, trečiadienį informavo šalies valdžios atstovai.

Maskva neigia prisidėjusi prie A. Navalno, kuris ilgus metus kritikavo V. Putino valdžią, apnuodijimo. Rusijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Vokietijos teiginys nėra pagrįstas įrodymais.

Miuncheno saugumo konferencijos pirmininkas, buvęs ambasadorius Vašingtone Wolfgangas Ischingeris remia bendrą Europos Sąjungos ir NATO atsaką. Jo teigimu, švelnesnės reakcijos, kaip antai, diplomatų išsiuntimo, gali nepakakti.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai