Po Krymo aneksijos Akakevas įkūrė musulmonų savanorių būrį kovai už Ukrainą (0)

1535
REUTERS
2022 m. birželio 7 d. 10:05
Prie sunaikinto viešbučio netoliese vieno pagrindinių kelių prie Kyjivo Isa Akakevas papasakojo, kas jį pastūmėjo įkurti musulmonų savanorių būrį ir kovoti už Ukrainos laisvę.

Kai dar 2014 metais Rusija aneksavo jo gimtąjį Ukrainos regioną, kovotojas persikėlė į Kyjivą ir subūrė Krymo batalioną – nedidelį būrį, kurio pagrindą sudaro Krymo totoriai.

Po vasario 24 dienos Rusijos invazijos į Ukrainą jo vadovaujami penkiasdešimt vyrų aktyviai įsitraukė į mūšius Kyjivo regione, tačiau dabar nori patekti į pietinį frontą Chersono regione, besiribojantį su Krymu.

Galutinis tikslas susigrąžinti Krymą dabar, kai didžioji Chersono regiono dalis prasidėjus karui parėjo į rusų rankas, ir Ukrainos pajėgos nustumtos daugiau nei šimtą kilometrų nuo pusiasalio, atrodo kaip niekad sunkiai pasiekiamas. Bet totorių ir jų sąjungininkų batalione tai negąsdina – jie ir toliau stengiasi atremti rusų pastangas.

Dauguma totorių nepritarė Maskvos įvykdytai Krymo aneksijai, prieš kurią buvo nuverstas prokremliškas Ukrainos prezidentas ir vyko masiniai protestai. Neapykanta Maskvai giliai įleidusi šaknis. Sovietų diktatorius Josifas Stalinas atsakingas už masinę Krymo totorių, kuriems mesti kaltinimai bendradarbiavus su nacistine Vokietija, deportaciją 1944 metais. Tarp jų buvo ir I. Akajevo seneliai.

Iš Krymo išgintiems totoriams ir jų palikuoniams leista sugrįžti tik XX amžiaus devintą dešimtmetį. Pats I. Akajevas iš Uzbekistano tą padarė 1989 metais. Dauguma 1991 metais įvykusią Sovietų Sąjungos griūtį vertino kaip išsilaisvinimą.

Baimindamasis naujos Maskvos represijų bangos, I. Akajevas 2014 metais persikėlė į Kyjivą, kur iš pradžių Ukrainos saugumo pajėgos jo nepanoro.

Galiausiai gegužę I. Akajevo batalionas pasirašė sutartis ir tapo pilnaverčiais Ukrainos armijos nariais. 2014 metais užgimė ne vienas savanorių batalionas, jie noriai Donbase stojo į pagalbą tuo metu dar ne itin pasiruošusiai Ukrainos reguliariajai kariuomenei.

Tarp jų – du čečėnų daliniai, vienas dalinys iš Gruzijos ir keli radikaliosios dešinės pakraipos. Per tą laiką dalis sudėjo ginklus, kiti – prisijungė prie reguliariosios armijos.

I.Akajevas sako, kad jo batalionas įvykdė ne vieną svarbią žvalgybinę misiją.

Ukrainos prezidento atstovas dar kovą sakė, kad tokių savanorių batalionų dabar — beveik šimtas. Ukrainos valdžia šiuos kovotojus laiko didvyriais ir pagerbia per kasmetinę savanorių dieną. I. Akajevo batalioną sudaro tik vos daugiau nei pusė Krymo totorių. Jų pačiame Kryme viso labo tik 15 proc. visų gyventojų.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai