Paskutinis Theresos May žingsnis skandina jos vyriausybę (0)

2629
REUTERS
2019 m. gegužės 23 d. 15:21
Didžiosios Britanijos premjerei Theresai May ketvirtadienį susidurs su savo politinės karjeros pabaigos perspektyva, jos pastangoms išgelbėti nepopuliarią „Brexit“ sutartį sulaukus pasmerkimo parlamente ir atsistatydinus vienai įtakingai vyriausybės veikėjai.

Į keblią padėtį patekusi premjerė tikriausiai jau gana greitai baigs savo neramų vadovavimą, per kurį vyriausybės dėmesys buvo sutelktas beveik išimtinai vien į pastangas išvesti susiskaldžiusią šalį iš Europos Sąjungos.

Premjerės padėtis tapo dar keblesnė, kai Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom, buvusi viena tvirčiausių „Brexit“ rėmėjų kabinete, atsistatydino iš vyriausybės atstovės parlamente posto dėl Th. May nesugebėjimo valdyti dabartinę krizę.

Th. May savo ruožtu padėkojo A. Leadsom už jos „aistrą, užsidegimą ir nuoširdumą“, bet pridūrė nepritarianti jos išsakytai vyriausybės „Brexit“ strategijos vertinimui.

Th. May dabar tenka mokėti už nesugebėjimą išpildyti 2016 metais nedidele balsų persvara išreikštos rinkėjų valios nutraukti keturis dešimtmečius trukusio Britanijos permainingo dalyvavimo Europos integracijos projekte.

Konservatoriams gresia būti sutriuškintiems per ketvirtadienį Britanijoje vykstančius Europos Parlamento rinkimus. Kaip rodo apklausos, balsavimą tikriausiai laimės nauja „Brexit“ partija, vadovaujama populisto euroskeptiško Nigelo Farage'o.

Th. May jau anksčiau pažadėjo atsistatydinti, kad ir kaip pakryptų jos ketvirtasis mėginimas birželio pradžioje prastumti parlamente savąjį „Brexit“ susitarimą. Tačiau net ir šis pažadas, kartu su trečiadienį paskelbtomis nuolaidomis, įskaitant galimybę įstatymų leidėjams nutarti, ar turi būti surengtas antrasis „Brexit“ referendumas, nepadėjo Th. May laimėti parlamentarų simpatijų.

Galimas greitas pasitraukimas Th. May turėjo vilčių išsilaikyti valdžioje pakankamai ilgai, kad kokiu nors būdu įtikintų parlamentą pritarti „skyrybų“ su ES sutarčiai iki įstatymų leidėjų vasaros atostogų, prasidėsiančių liepos 20 dieną.

Tokiu atveju šalis galėtų išstoti iš Bendrijos iki liepos pabaigos – jeigu tik įstatymų leidėjai atmestų pakartotinio referendumo idėją. Jeigu sutarčiai nebūtų pritarta, procesas gali būti užsitęsti iki spalio 31 dienos – ES nustatyto galutinio termino – arba dar ilgiau, jeigu Bendrijos lyderiai pritartų dar vienam atidėjimui.

Tačiau Th. May vyriausybėje ir partijoje didėja spaudimas, kad premjerė atsistatydintų ir kad naujas lyderis galėtų pamėginti išgelbėti „Brexit“ procesą. Antraip Britanijai gresia palikti Bendriją be jokios sutarties.

Tarp galimų kandidatų pakeisti Th. May favoritu laikomas buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas – prieštaringai vertinamas veikėjas, turintis gana didelį visuomenės palaikymą.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai