Parade Kinijoje – pompastiška naujausios ginkluotės demonstracija (0)

10653
REUTERS
2019 m. spalio 1 d. 11:08
Kinijoje prasidėjo Komunistų partijos valdymo 70-ųjų metinių iškilmės, kurias temdo protestai Honkonge. Apie 15 tūkst. karių kartu su tankais, raketomis ir pažangiais bepiločiais orlaiviais iškilmingai žygiavo Amžinosios taikos prospektu, Xi Jingpingui ir kitiems Komunistų partijos lyderiams stebint iš tribūnos Pekino Tiananmeno aikštėje.

Šiuo renginiu siekiama išliaupsinti Kinijos kelią nuo karo nuniokotos skurdžios valstybės iki antrosios pagal dydį pasaulio ekonomikos, nors šalies vadovas dabar susiduria su virtine iššūkių, tokių kaip prekybos karas su JAV ir jau kelis mėnesius trunkantys neramumui Honkonge.

„Mao stiliaus“ kostiumą vilkėjęs Xi Jinpingas perskaitė kalbą, skirtą tautinio atgimimo „Kinijos svajonei“ – jo ambicingam siekiui grąžinti šaliai tariamą praeities šlovę.

„Jokia jėga negali sustabdyti kinų liaudies ir kinų valstybės veržimosi į priekį“, – pareiškė įtakingiausias po Mao Zedongo Kinijos lyderis ir pradėjo karinių pajėgų apžiūrą iš savo automobilio atviru stogu.

Per renginį, kurį valstybinė žiniasklaida vadina didžiausiu šalies istorijoje kariniu paradu, sraigtasparniai skrido virš miesto skaičiaus „70“ formos rikiuote, o kariai žygiavo Tiananmeno aikšte.

Liaudies išvadavimo armija demonstravo savo naujausią ginkluotę, tokią kaip DF-41 – branduolines galvutes galinčią nešti tarpžemyninę balistinę raketą, pajėgią pasiekti bet kurią Jungtinių Valstijų dalį, taip pat DF-17 – viršgarsinio sklandytuvo paleidimo platformą.

Smogo apgaubta padange skriejo kariniai lėktuvai, tarp jų – pirmąkart pademonstruotas aukštai ir greitai skraidantis bepilotis žvalgybos lėktuvas.

Vašingtono ir Pekino prekybos ginčas gali smogti pasaulio ekonomikai, o Kinijoje siautėjantis afrikinis kiaulių maras smarkiai padidino kiaulienos – vieno pagrindinių maisto produktų šalyje – kainas.

Tačiau didžiausią galvos skausmą Pekinui kelia padėtis Honkonge, kur demokratijos siekiantys protestuotojai paryčiais išėjo į gatves, mėgindami prikaustyti pasaulio dėmesį virtine mitingų prieš, jų teigimu, miesto gyventojų ypatingų laisvių varžymą.

Honkongo policija paskelbė besiruošianti smurto protrūkiams visame mieste ir perspėjo, kad gali susiklostyti „labai, labai pavojinga padėtis“. Tuo metu kaukėti protestuotojai pareiškė, jog „susidūrę su tironija" jie "tegali kovoti, tarsi tai būtų mūsų paskutinis mūšis“.

Policija dislokavo savo pajėgas miesto teritorijoje, o nedidelės demonstrantų grupės žygiavo gatvėmis, minėdamos tai, ką pavadino „Sielvarto diena“.

Jubiliejaus išvakarėse Kinijos transliuotojas išleido šalį populiarinantį vaizdo klipą, kuriame atskleidžiama, kaip Kinija tapo tokia, kokia yra šiandien.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai