Nusikaltėlių gaujai vadovavęs vyras įkvėpimo ieško poezijoje (1)

1255
REUTERS
2020 m. balandžio 18 d. 11:09
Yousefas Kamara – buvęs Siera Leonės „Giverdamn Gaza“ gaujos lyderis. Šalies sostinės Fritauno grupuotė savo laiku būtent tokį pavadinimą pasirinko ne šiaip sau: norėjo išreikšti savo požiūrį į gatvės gyvenimą ir pokyčių alkį.

Gaza – užuomina į Artimuosiuose Rytuose esančią Palestinos teritoriją, neretai vadinamą chaoso, nesantaikos ir nuolatinės kovos už būvį sinonimu. Tuo gyvena ir Siera Leonės sostinės lūšnynai.

Gaujos nariai čia laikosi išvien, kartu geria, rūko ir sprendžia kasdienes problemas, savo tamsų pasaulį vadindami getu.

Prieš trejus metus iš gaujos pasitraukęs 27 metų vyras viliasi išgarsėti kaip poetas ir galbūt netgi savo pavyzdžiu įkvėpti kitus jaunus žmones, kurių vis daugiau susigundo naryste nusikaltėlių grupuotėse.

Y. Kamaros eiles jau spausdino ne vienas tarptautinis poezijos žurnalas, o praeitais metais jaunasis kūrėjas buvo kviečiamas dalyvauti Afrikos rašytojų konferencijoje Kenijoje.

Nekyla abejonių, jog asmens, didžiąją gyvenimo dalį praleidusio vadovaujant „Giverdamn Gaza“ – kelias dešimtis narių vienijančiai gaujai, kurią dar paauglystėje įkūrė Fritauno lūšnyne – gyvenimas apvirto aukštyn kojomis.

Už drastiškus gyvenimo pokyčius jaunasis poetas turi dėkoti 2008 metais įkurtam labdaringam medijų centrui „WAYout Arts“ ir jo sumanytojai, kino kūrėjai iš Jungtinės Karalystės Hazel Chandler.

Būtent šiame centre benamiai ir asocialiose šeimoje užaugę jauni žmonės pamato kitokio gyvenimo perspektyvą. Savo eilėraštyje „Duobėtas kelias“ Y. Kamara prisimena laikus, kai pardavinėjo narkotikus ir buvo gaujos vadeiva.

Y. Kamara sako puikiai suprantantis į „WAYout Arts“ centrą ateinančius, nes ir pats buvo vienas iš ų – jaunas žmogus, ieškojęs išėjimo, žmogus, pavargęs nuo gyvenimo gatvėje.

„WAYout“ projektų vadovas Gibrilla Gibo Kamara – įrašų studijos garso režisierius, padedantis jaunimui įrašyti savo kūrybą. Jis pats kadaise gyveno gatvėje ir vos sudūrė galą su galu, tačiau 2010 metais prisijungė prie „WAYout“, kur jį sudomino filmavimo kursai. Netrukus vyras suprato, kad didžiausia jo aistra ir gyvenimo prasmė – noras perduoti savo žinias kitiems.

„WAYout Arts“ iniciatyva gimė, kai Hazel Chandler 2005 metais prie sienos su Liberija kūrė filmą apie gatvėse gyvenančius jaunus žmones. Moteris nedidelę kamerą įdavė gaujos lyderiui Yumyumui, kuris jai talentingai prifilmavo 100 valandų medžiagos.

Šiandien minėtame centre jaunimas nemokamai mokosi filmuoti ir montuoti dokumentiką, kurti vaizdo klipus. Kiti ten tobulina rašymo įgūdžius, mokosi dainuoti ar kurti muziką.

Y. Kamaros teigimu, į „WAYout Arts“ centrą iš gatvės patekę jaunuoliai gauna puikią galimybę išmokti pasitikėti savimi ir atsiriboti nuo nusikalstamo pasaulio, skurdo ir pražūtingų pagundų.

Siera Leonėje – šalyje, dar nepamiršusioje 1991-2002 metais vykusio pilietinio karo, pražudžiusio apie 50 tūkst. žmonių – daug pokario kartos žmonių, ginami nedarbo ir sunkių ekonominių sąlygų, susigundo naryste nusikaltėlių gaujose.

Y. Kamara įsitikinęs: poezija gali būti labai galingas ginklas kovoje prieš tokias tendencijas ir paskatinti jaunimą būti atvirą pirmiausia patiems prieš save.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai