Mokslininkams pavyko sukurti bioninę medūzą (0)

672
REUTERS
2020 m. vasario 27 d. 09:17
Nors skamba kaip mokslinė fantastika, o ne mokslinis faktas, ekspertams pavyko sukurti bioninę medūzą – norėdami paversti šiuos duobagyvius savotiškais pasaulio vandenynų tyrinėtojais ir stebėtojais, ekspertai medūzose įdiegė specialių mikroelektronikos sprendimų.

Iš pirmo žvilgsnio mažytis patobulinimas leidžia medūzoms plaukti net tris kartus greičiau, tačiau svarbiausia tai, kad šiems duobagyviams, neturintiems nei smegenų, nei centrinės nervų sistemos, nei skausmo receptorių, tai nesukelia jokio papildomo streso. Kitas žingsnis bus patikrinti, kaip galima kontroliuoti tokių medūzų judėjimo kryptį ir aprūpinti jas mažyčiais jutikliais, ateityje galėsiančiais rinkti tokią svarbią informaciją kaip vandens temperatūra, druskingumas, rūgštingumas, deguonies ir maistingų medžiagų kiekis bei duomenys apie mikrobus.

Mokslininkai tikisi, kad vieną dieną jiems netgi pavyks medūzose įdiegti mikroskopinių filmavimo kamerų.

Eksperimente dalyvauja viena iš plačiausiai paplitusių medūzų rūšių – paprastoji medūza, kurios diametras siekia nuo 10 iki 20 centimetrų.

Medūzos plaukia sutraukdamos ir atpalaiduodamos savo skėtį primenančio kūno raumenis. Mokslininkų parengtą technologinį sprendimą sudaro lustas, baterija ir raumenis stimuliuojantys elektrodai. Pastarieji pulsuodami priverčia medūzos kūną judėti greičiau.
Technologinio medūzos patobulinimo diametras – maždaug du centimetrai.

Mokslininkai teigia, medūzos į stresą reaguoja išskirdamos gleives. Bandydami savo kūrinį, ekspertai tokios medūzų reakcijos nepastebėjo, o pašalinus patobulinimą jos plaukė kaip įprasta.

Technologijų, padedančių tyrinėti vandenynų paviršių, tikrai nestinga – pradedant palydovais ir baigiant laivais-robotais, pridūrė J. Dabiri.

Deja, mokslininkai labai menkai žino, kas dedasi didesniame nei 20 metrų gylyje: povandeniai tyrimų laivai kainuoja labai brangiai, o mažesni povandeniniai sprendimai dėl ribotų energijos išteklių ten negali išbūti ilgiau nei parą.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai