Miško vonios – naujas vaistas be šalutinio poveikio (20)

11845
REUTERS
2019 m. birželio 2 d. 10:48
Vašingtone esančiame Nacionaliniame dendrariume po sedulomis ant vėsios žolės stovi maždaug 16 basų žmonių grupė, o jos vadovė ragina pasitelkti savo pojūčius ir atidžiai stebėti supančią gamtą.

Clare Kelley yra sertfikuota miško vonių užsiėmimų vadovė. Miško vonios – tai šiuolaikinė japoniška veikla, kuria siekiama pagerinti dvasios ir kūno sveikatą, paskatinant žmones pasinerti į gamtą. Miško vonios, japoniškai vadinamos shinrin-yoku (tai reiškia „suvokti mišką“), pradėtos taikyti Japonijoje devintajame dešimtmetyje, o dabar atranda kelią į profilaktinių sveikatos procedūrų sritį Jungtinėse Valstijose.

Miško vonios skiriasi nuo kitų veiklų gamtoje, tarkime, jogos, pasivaikščiojimų ar žygių – jos neturi konkretaus tikslo, tačiau tuo pačiu yra sąmoningas užsiėmimas, kurio metu stengiamasi nukreipti mintis nuo savo vidinio monologo ir pakreipti pojūčius supančios aplinkos link, pavyzdžiui, įsijausti į miško garsus ir kvapus ar švelnų odą kutenantį vėjelį.

Tyrimai rodo, kad paprasčiausias buvimas gamtoje, o ypač – miške, laikui bėgant pastebimai pagerina sveikatą, įskaitant nuslūgusį stresą, sumažėjusį nerimą, ruminaciją ir sustiprėjusią imuninę sistemą ir vadinamąsias ląsteles žudikes arba NK ląsteles, kurios naikina navikines ląsteles.

Nedidelis Japonijoje atliktas tyrimas parodė, kad miško vonios padeda 50 procentų padidinti navikus naikinančių ląstelių žudikių kiekį.

Mokslininkų manymu, fitoncidai, medžių išskiriamos biologiškai aktyvios medžiagos, kurios naikina bakterijas, parazitus ir grybus arba stabdo jų augimą ir apsaugo augalus nuo puvimo, taip pat gali suteikti naudos ir žmonių sveikatai. Visuomenės sveikatos magistrė C. Kelley, į savo pasivaikščiojimus įtraukianti meditaciją su vadovu, mano, kad tokių užsiėmimų nauda yra aiškiai juntama.

Tarp C. Kelley vedamos grupės žmonių yra įsitempusi vidutinio amžiaus moteris, norinti būti įvardinta tik kaip Linda, mat šiuo metu išgyvena sudėtingą laikotarpį. Ji pasakoja sėdėdama po medžiais ir tyliai medituodama apsiašarojusi, kai savo galvoje išgirdo balsą, klausiantį: „Kodėl taip sudėtinga paprasčiausiai padaryti pauzę gyvenime?“.

Niujorko valstija miško vonias išskiria kaip „šalutinio poveikio neturintį vaistą, kuris dar ir nemokamas“, teigiama šios valstijos Aplinkos apsaugos ir išsaugojimo departamento puslapyje.

Sistemų analitikas Frankas Messano kalba apie nepakankamą mokslinį gydomosios miško vonių naudos pagrindimą:

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai