Meksikoje siekiama atkreipti dėmesį į nykstančius aksolotlius (0)

4294
REUTERS
2023 m. sausio 27 d. 22:18
Naujame muziejuje ir gamtosaugos centre sukurta ekspozicija siekiama atkreipti dėmesį į Meksikoje nykstančias salamandras aksolotlius. Aksolotlių organizmas pasižymi išskirtiniais ypatumais, kurie patraukė mokslininkų dėmesį.

Čapultepeko zoologijos sodo ekspozicijoje galima apžiūrėti akvariume gyvenančius aksolotlius. Zoologijos sodo gamstosaugos centras siekia atkreipti dėmesį į vien tik Meksikoje gyvenančių gyvūnų saugojimą; jie nyksta, nes žmonės naikina jų gyvenamas vietas.

Jau ne vieną dešimtmetį mokslininkus žavi išskirtiniai aksolotlių ypatumai – šiems gyvūnams atauga nutrauktos galūnės, atsinaujina kūno audiniai, net širdis ir smegenys atsinaujina. Be to, jie gali kvėpuoti plaučiais ir žiaunomis arba įkvėpti deguonį oda, todėl jie labai jautriai reaguoja į užterštą vandenį.

Anksčiau aksolotliai gyveno ir klestėjo Chočimilko pelkinguose kanaluose – paskutinėje išlikusioje actekų laikų didelės kanalų sistemos atšakoje.

Tačiau plečiantis miestams, didėjant vandens taršai, užveisus naujų žuvų rūšių, kurios minta jaunais aksolotliais, šios salamandros atsidūrė ties išnykimo riba. Šiaip ar taip, Chočimile tebėra 11 proc. Meksikos bioįvairovės.

Visoje šalyje yra 370 amfibijų rūšių, Meksika su šiais duomenimis yra penkta pasaulyje. Atsidarius muziejui, buvo akivaizdu, kad aksolotliai iš karto sulaukė lankytojų dėmesio.

Pasak actekų legendos, maištingas dievas Ksolotlis pasivertė aksolotliu slėpdamasis, kad jo nepaaukotų kiti dievai. Deja, jį vis tiek surado ir nužudė. Patiekalų iš aksolotlių visada patiekdavo prie actekų karalių šventes.

Aksolotliai gyvena pietiniame Chočimilko regione, tiesa, Gualio teigimu, visoje Meksikoje yra dar 16 aksolotlių rūšių, visi jie – „pelkių ambasadoriai“.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai