Macronas su Putinu kalbėjosi 4,5 val.: susiginčijo dviem klausimais (1)

6276
REUTERS
2019 m. rugpjūčio 20 d. 15:29
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas per pirmadienį vykusias derybas sutarė, kad pokyčiai Ukrainoje gali padėti pasiekti taiką šios šalies rytuose, tačiau Sirijos klausimu jų nuomonės nesutapo.

E. Macronas savo vasaros rezidencijoje Viduržemio jūroje – viduramžių Bregansono forte – priėmė V. Putiną, atvykusį reto vizito į Vakarų šalį.

Rusijos ir Prancūzijos prezidentų susitikimas pirmadienį vyko puspenktos valandos. Iš Prancūzijos V. Putinas išvyko po vakarienės, apie 23 val. 30 min. vietos (antradienį 0 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

Tiek E. Macronas, tiek V. Putinas džiaugėsi, kad Volodymyrui Zelenskiui tapus Ukrainos prezidentu išaugo tikimybė, kad baigsis jau penkerius metus trunkantis ginkluotas konfliktas šalies rytuose.

Tačiau jie susiginčijo dėl karo Sirijoje, kur Kremlius yra pagrindinis Sirijos prezidento Basharo al Assado sąjungininkas, ir susidorojimo su protestuotojais Maskvoje.

E. Macronas išreiškė viltį, kad „artimiausiomis savaitėmis“ bus surengtas viršūnių susitikimas vadinamuoju Normandijos formatu – dalyvaujant Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams.

„Yra reali galimybė užbaigti konfliktą, vykstantį penkerius metus“, – E. Macronas sakė žurnalistams per lauke vykusią spaudos konferenciją, surengtą prasidėjus jo deryboms su Rusijos prezidentu.

Sraigtasparniu į atokų kurortą atskridęs V. Putinas savo ruožtu sakė: „Esama dalykų, kuriuos verta aptarti, ir teikiančių pagrindo atsargiam optimizmui.“

Tuo metu E. Macronas išreiškė „gilų susirūpinimą“ dėl režimo pajėgų rengiamo bombardavimo šiauriniame Sirijos Idlibo regione ir pasakė V. Putinui, jog yra būtina „skubiai“ paskelbti ten paliaubas. „Idlibo žmonės gyvena po bombomis, žūsta vaikai“, – Rusijos prezidentui sakė E. Macronas. Tačiau V. Putino, regis, nesujaudino Prancūzijos lyderio žodžiai. „Palaikome Sirijos kariuomenės pastangas... užbaigti tas teroristines grėsmes, – kalbėjo Rusijos vadovas. – Niekada nesakėme, kad Idlibe teroristai jausis patogiai.“

Išspręsti Ukrainos problemą E. Macrono susitikimas su V. Putinu vyko kelios dienos prieš rugpjūčio 24–26 dienomis pietvakariniame Prancūzijos Bjarico mieste rengiamą Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą, į kurį suvažiuos galingiausių pasaulio šalių lyderiai, įskaitant JAV vadovą Donaldą Trumpą.

Paklaustas žurnalistų apie Rusijos teisėsaugos susidorojimą su opozicijos protestais Maskvoje V. Putinas teigė nenorintis, kad jo šalies sostinėje kiltų kažkas panašaus į vadinamųjų geltonųjų liemenių judėjimą Prancūzijoje.

Geltonas šviesą atspindinčias liemenes vilkintys prancūzai nuo praėjusių metų lapkričio įvairiuose šalies miestuose rengė protestus prieš socialinę nelygybę, tačiau dabar demonstracijos nurimo.

„Nenorėtume, kad toks dalykas nutiktų Rusijos sostinėje... Padarysime viską, kad užtikrintume, jog situacija neišeitų už įstatymų ribų“, – kalbėjo Rusijos lyderis.

E. Macronas savo ruožtu pabrėžė, kad Prancūzija yra šalis, kur žmonės „gali laisvai reikštis ir dalyvauti demonstracijose,.. bet jie negali trukdyti viešajai tvarkai“.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai