Lukašenka slapta inauguruotas Baltarusijos prezidentu (1)

23165
REUTERS
2020 m. rugsėjo 23 d. 17:58
Apie Aleksandro Lukašenkos inauguraciją nežinojo net Baltarusijos vyriausybės nariai. Vis dėlto trečiadienio rytą, prieš pat inauguraciją, Minsko gyventojai pastebėjo centrines miesto gatves ir prospektus uždarančius kariškius. Skelbiama, kad inauguracijos ceremonija vyko Minsko Nepriklausomybės rūmuose – oficialioje prezidento rezidencijoje.

Pagal Baltarusijos Konstituciją A. Lukašenka baltarusių kalba davė priesaiką šalies žmonėms ir pasirašė reikiamą dokumentą. Prezidento įgaliojimus jam perdavė centrinės rinkimų komisijos narė Lidija Jermošina.

Pasak A. Lukašenkos, šie metai įeis į Baltarusijos istoriją kaip itin emocionalus laikotarpis.

„Mūsų valstybingumui buvo mestas precedento neturintis iššūkis – ne kartą išbandytų nepriklausomų valstybių naikinimo patikimų technologijų iššūkis. Tačiau tapome viena iš nedaugelio – galbūt net vienintele – [valstybe], kur „spalvotoji revoliucija“ nesuveikė. Ir tai yra baltarusių, kurie jokiu būdu nenori prarasti šalies, pasirinkimas“. Beprecedentis išorinis spaudimas mus tik užgrūdino, padarė ryžtingesnius ir nenuolaidžius kovoje už savą – svetimo mums nereikia“, – pažymėjo jis.

Su didžiausia krize per 26 savo valdymo metus susiduriantis A. Lukašenka taip pat pareiškė, neva „pasiekusi pergalę“ baltarusių tauta pakilo į naują sąmoningumo lygį.

Baltarusijos valdžia iki tol inauguracijos datos neskelbė. Remiantis įstatymais, naujasis prezidentas pareigas turi pradėti eiti ne vėliau nei po dviejų mėnesių po oficialių rinkimų rezultatų paskelbimo.

Šiais metais terminas baigiasi spalio 9 dieną.

Inauguracijos ceremonijos valstybiniai kanalai netransliavo (nors tokią transliaciją ir numato įstatymai).

Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Laimėtoju pasiskelbė ilgametis Baltarusijos vadovas A. Lukašenka.

Baltarusijos opozicija ketina surengti neterminuotą protesto akciją po trečiadienį įvykusios A. Lukašenkos inauguracijos, apie kurią iš anksto nebuvo skelbta.

Vokietija, Slovakija, Danija, Čekija nepripažįsta Aliaksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu, trečiadienį pareiškė šių šalių atstovai. A. Lukašenką prezidentu laikyti atsisakė ir visos trys Baltijos šalys.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda netrukus po to, kai pasirodė žinia apie inauguraciją Minske, pareiškė, kad Lietuva nepripažįsta A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai